Mobilní telefony

Mobilní telefony a chytré smartphony, dnes a denně v této rubrice čekejte horké novinky ze světa chytrých telefonů. Chytré telefony dnes můžeme snadno rozdělit podle systému, který používají. Zajímá vás Android, jablečný systém iOS od Apple, nebo jste fanoušci Windows Phone? Chcete od svého telefonu hlavně bezpečnost a tak se zajímáte o kanadské BlackBerry? Mobilní telefony vyrábějí desítky firem, ale mezi ty nejvýznamnější jistě patří Samsung, Apple, Sony, Lenovo nebo tchajwanské HTC. Zapomenout nesmíme ani na finskou Nokii. Stále významnějším výrobcem je třeba také Huawei či Xiaomi.

HTC10_cover

Poprvé jsme měli v ruce HTC 10, jak se nám líbilo?

Dnes si HTC pozvalo novináře, aby jim konečně ukázalo model, se kterým půjde letos na trh, ale který u nás ještě dostupný není. Jedná se samozřejmě o model HTC 10. Pozornější si všimli, že z názvu vypadlo písmenko M. Zástupce HTC se snažil vysvětlit, že jméno 10 bylo zvoleno hned z několik důvodů. Jedním z nich je, že se jedná už o desátou vlajkovou loď, která běží na systému Android. Po představení jsme měli možnosti si telefony vyzkoušet, takže se dnes podíváme na jakési první dojmy z tohoto modelu.

HTC10_title
HTC 10 – kromě této černé, bude dostupná ještě zlatá a stříbrná varianta

Nejdřív si ale řekněme něco o specifikacích. Ty samozřejmě kopírují dnešní trendy, takže v Desítce najdeme procesor Snapdragon 820, momentálně nejvýkonnější dostupný procesor pro smartphony. Dále jsou tu 4 GB operační paměti. Telefon existuje ve dvou variantách, tedy jedné s 32 GB vnitřního úložiště a druhé s 64 GB. Druhá varianta by však neměla přijít na český trh. Kromě vnitřního úložiště tu je i podpora microSD karet a to do kapacity 2 TB. Karta může v telefonu fungovat buďto jako externí úložiště, potom jí můžete používat i v jiném zařízení, nebo se začlení do telefonu a je možné ji šifrovat.

Tělo telefonu je vyrobeno z kovu, který má broušené hrany. To je zřejmě pro HTC zásadní, jelikož hranám byla věnována značná část prezentace. Zřejmě u předchozích modelů měli zákazníci problém, pokud hrany byly ostré, nebo příliš kulaté. Nyní si HTC dalo záležet a telefon by měl být v ruce pohodlnější. Displej je se zakřivením 2.5D a má velikost 5,2 palce. Na těchto palcích najdeme SuperLCD páté generace, které má, dle slov HTC, plně konkurovat SuperAMOLEDU. Rozlišení dosahuje 2560 x 1440 palců, tedy Quad HD.

HTC se chlubilo i fotoaparáty a to jak zadním, který má 12 MPx, tak tím předním, který si musí vystačit s  5 MPx. Zásadní pro oba je, že dostaly optickou stabilizaci obrazu. A opravdu, pokud jsme při natáčení na přední kameru udělali pár kroků, obraz byl klidnější a méně roztřesený. Zadní kamera dostala technologii UltraPixel 2, což v praxi znamená větší pixely o velikosti 1,55 μm. Dnes už téměř samozřejmostí je laserové ostření a dvoubarevný LED blesk. Líbí se nám možnost focení do RAW, což při postprodukci může výrazně zlepšit kvalitu výsledných snímků. Kromě natáčení v rozlišení 4K je zásadní pro HTC 10 i zvuk, který zaznamenáte. Telefon totiž má certifikaci Hi-Res Audio a to nejen pro přehrávání. Zvuk u videa je 24bitový.

Baterie Desítky má 3000 mAh a měla by zvládnout až dva dny na jedno nabití, jak tohle bude fungovat v praxi, uvidíme až při redakčním testu, kterému HTC 10 podrobíme. Příjemná je přítomná technologie Quick Charge 3.0 a nabíjčka, která jí podporuje a je součástí prodejního balení.

HTC 10 jde na trh samozřejmě s Androidem 6 Marshmallow a nadstavbou HTC Sense. Ta je ale oproti minulým verzím předělaná. Kromě designových změn, najdeme změny i mezi aplikacemi. HTC totiž konečně upouští od vlastního řešení pro každou základní aplikaci a tak se už nestane, že bychom v telefonu našli Google Chrome a zároveň prohlížeč HTC. Podobně je to třeba i s aplikacemi Fotoaparát, nebo Galerie (Google Fotky).

Další změnou jsou motivy a s nimi spojená funkce Freestyle Layout. Po přepnutí prostředí do Freestyle modu je možné aplikace umísťovat na pracovní plochu mimo tradiční mřížky, ty se tak mohou klidně překrývat, nebo tvořit skupiny. Pokud vás klasické ikony nudí, můžete si místo nich na plochu rozmístit samolepky a každé z nich přiřadit aplikaci, kterou má spouštět. Že se vám to zdá zmatené a zbytečné? Možná, uvidíme, jak se to uchytí v běžném provozu. Prozatím můžeme říci, že různých motivů, ať už klasických, nebo Freestyle, je ke stažení hromada a další denně přibývají.

Celkově se nám nové HTC 10 líbilo. Dílenské zpracování se na první pohled zdá povedené, displej nevypadá špatně, i když na 5,2 palce působí trošku malý. Co se svižnosti systému týče, nemáme si na co stěžovat, je však třeba vzít v úvahu, že telefony byly naprosto čisté, bez nainstalovaných dalších aplikací. Přesto by sestava Snapdragon 820 + 4 GB RAM neměla mít problém ani s pořádnou dávkou běžících aplikací.

Jediné, co jsme se o novém modelu od HTC nedozvěděli, i když nás to zajímalo asi nejvíce, byla cena a dostupnost na českém trhu. Ty bohužel prozatím nebyly stanoveny. Co se ceny týče, tak zástupce HTC dával za příklad předobjednávky na jednom českém velkém eshopu, kde se cena pohybuje lehce před 21 tisíc korun. Nemohl však potvrdit ani vyvrátit, zda oficiální doporučená cena bude vyšší, či nižší. Musíme se tedy nechat překvapit.

Apple Logo

Magický iPhone 7 ovládne prodej, pomůže Applu se ziskem?

Magická síla produktů Apple pomalu ale jistě skomírá pod tlakem čínských telefonů? Kde je ten slavný magický sen Steva Jobse, který svým šarmem a pílí dovedl Appl tam, kde je? Dejme lidem to, o čem si myslíme, že je to pravé. To, co budou potřebovat, ale ještě o tom neví. Prodej telefonu iPhone 7 se závratně blíží. Bude tím, co společnost posune zase o krůček dále nebo se bude jednat jen o model, který doplní produktovou řadu? Informace o telefonu rostou rychle jako houby. Apple si však na informace plynoucí z jeho struktury designových návrhů, výroby a samotné kompletace přísně střeží. Jsme ale jen lidé, může se tedy stát, že se informační novinky objeví ještě dříve než samotný smartphone.

První informací je voděodolnost, což by určitě mohlo najít další zájemce o tento smartphone. Druhá z informací mluví o duálním fotoaparátu, který by mohl nabídnou ještě zajímavější fotografie. Stejný, nebo alespoň podobný, jako má Huawei P9. Třetí informace mluví o tom, že by mohl iPhone 7 postrádat jack konektor. O sluchátka samozřemě nepřijdete, Apple by je měl technologicky spárovat s Lightning konektorem. Mluví se také o nových AirPods. Tedy o bezdrátových sluchátkách, na kterých nenajdete jediný kabel. Sluchátka jednodušše nabijete a spárujete s telefonem.

Smartphone Apple iPhone 7 Freebit cz
Magický iPhone 7 ovládne prodej, pomůže Applu se ziskem?

Čtrtým technologickým celkem může být podpora bezdrátového nabíjení. Nové iPhony 7 tak možná budeme moci nabíjet a bez toho, abychom manipulovali s konektorem či nabíječkou. Vůči hliníkovému tělu je tato informace víceméně zcestná. Pátá novinka z Apple dílny je to, že společnost koupila nemalé množství OLED dislejů od Samsungu. Sedmička by tak měla dostat ještě IPSka, avšak Apple iPhone 8 už má mít ve svém těle osazený AMOLED dislej. Podle nás však IPS panely pořád dodávají kvalitní a věrný obraz, AMOLEDy jsou svým způsobem přesycené a saturované displeje.

Jejich výhodou je podání černé barvy a úspora energie. Applisti jsou však ti, co chtějí telefon ihned používat a nastavením neztrácet čas. Telefon tak z krabice dáte ihned na nabíječku a po jeho nabití ihned začnete používat. Bezproblémově používat. Na poodhalení novinky si budou muset jableční uživatelé iPhonů ještě chvíli počkat. Podle analytiků by měla firma představit revoluční iPhone v roce 2017 – „wow“ efekt přijde až s iPhonem 8. Jak je na tom však celková finanční stránka Applu? Apple prodal 74,8 miliónu iPhonů, což je meziroční nárůst o 4 desetiny procenta. Stolní počítače zaznamenali pokles o cirka 4%. Padají i prodeje iPadů či další elektroniky.

Mohou za to spory? S konfilktem se potýká v Číně, společnost Xintong Tiandi Technology vyrábí a prodává kožené peněženky a pouzdra pro mobilní telefony. Všechny výrobky nesou značku IPHONE, shodnou, avšak jinou. Ochraná známka na Apple iPhone byla společnosti přiklepnuta v roce 2002 (v Číně). Až v roce 2007 však podává Xintong Tiandi žádost, ta je schálena v roce 2010. Není tedy iPhone jako IPHONE. V Číně je tedy možné úplně vše, i to, že do Čech dopraví pouzdro za dva dolary včetně poštovného.

iphone-7-concept-7

Telefony jako z jiného světa můžete mít i vy

Extrémní telefony se mohou vyznačovat celou řádkou parametrů, jenž jinde k vidění nejsou. Ať už se jedná o extrémně vysokou cenu, obrovskou odolnost, zvláštní a originální tvar či vzhled a v neposlední řadě zvláštní funkce, které každý telefon nemá. Každopádně vždy jde o něco, co lidi zaujme minimálně natolik, aby mobil prozkoumali.

extrémní telefony_title
Za jak dlouho se dočkáme takového telefonu?

Vertu Signature Diamond

Jednou ze značek, která se nebojí vyrábět mobilní telefony extrémně, je značka Vertu. Vertu je známá tím, že telefony vyrábí ručně a často jsou osázené diamanty, či jsou vyrobené ze zlata nebo platiny. Tyto telefony většinou nejsou nejvýkonnější, ale jejich cena dosahuje neuvěřitelných výšek. Jedním z opravdu extrémně drahých telefonů od Vertu je Vertu Signature Diamond. V přepočtu by nás vyšel na 2 milióny korun a mimo jiné ho tvoří právě výše zmíněná platina a diamanty.

Cat S60

Mezi další značku, která se nebojí dělat telefony extrémně, patří Cat. Před nedávnem uvedla na trh novinku s extrémní odolností a termokamerou na zádech telefonu. Telefon je schopný vydržet až do hloubky 5 metrů, kde je s ním možné fotit a natáčet. Disponuje odolností proti pádu až z 1,8 metru. Termokamera od firmy FLIR graficky ukáže teplotní rozdíly a přesnou teplotu, což se dá ve správných rukou využít jako skvělá pomůcka.

LG G Flex 2

LG se vždy rádo pouštělo do něčeho nového, což už víme například z nedávné zprávy, podle které LG představilo čtečku otisků prstů přímo na displeji telefonu. Také před nějakou dobou uvedli na trh telefon, jenž zaujme nejen svým vybavením, ale především zpracováním a tvarem. LG G Flex 2 je neobvykle zahnutý a záda telefonu jsou pokryta speciálním materiálem, který zabraňuje poškrábání.

Yota Phone 2

Jeden telefon s jedním displejem? To už neplatí! YotaPhone má totiž na svém těle rovnou dva. Divné? Blbost? Vypadá to tak, spolu s nemalým faktem, že je tento koncept opravdu ojedinělý a zvláštní. Ovšem i něco takového může mít vcelku dobré využití. Na jedné straně má YotaPhone Full HD AMOLED displej a na druhé e-ink displej – ten se dá využít pro jednoduché úkony jako je psaní zpráv, či překontrolování emailu a tím se značně ušetří baterie. Už to nezní jako tak špatný koncept, že?

Na trhu se každým rokem objevuje mnoho divných, extrémních, či při nejmenším velmi originálních telefonů. Již teď si ostatně lze předobjednat telefon, který je celý zakulacený a nebo si koupit diamantový iPhone. A co vy si o extrémních telefonech myslíte? Vlastníte nějaký nebo se raději držíte staré dobré klasiky? Jaké další extrémní koncepty uvidíme v budoucnu? Tipněte si do komentářů, nad čím budeme příště kroutit hlavou.

lumia_sale_cover

Microsoft Lumia – akce, kam se podíváš

V poslední době je velmi trendy, dávat zákazníkovi k top modelům dárky. Samsung dával jejich VR headset při předobjednávce Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge a následně se akce rozšířila i na loňský model Galaxy S6. Následoval Huawei, který vám při předobjednávce jejich letošní vlajkové lodi Huawei P9 přibalil fitness náramek Huawei Talkband B2. Je to nový hit, ze kterého profitují hlavně koncoví zákazníci. Lidé mají rádi dárky.

lumia_sale_title
Lumie jsou teď samá akce a sleva

Microsoft se ale rozhodl jít o pořádný kus dál. K nejlépe vybavenému telefonu Lumia 950XL v ceně 649 dolarů (po přepočtu cca 15 200 Kč) rovnou přibalil druhou Lumii 950 ZDARMA v ceně 549 dolarů (po přepočtu cca 12 900 Kč)! Akce platila do 1. 5. 2016 a to pouze v americkém e-shopu Microsoftu. K ceně je ještě nutno připočíst místní daň, ale i poté vyjde jeden telefon na cca 8 000 Kč!

V našich končinách má každý z velkých hráčů svojí vlastní akci. Jeden z největších českých internetových obchodů nabízí jak k Lumii 950XL tak i k Lumii 950 skládací klávesnici Microsoft, HD-500 display dock pro maximální využití Continuum, myš Microsoft Arc Touch a klasicky balíček Office 365. To vše v hodnotě přes 9 000 Kč zdarma.

continuum
Microsoft Continuum udělá z Lumie a displeje plnohodnotný počítač

Pokud vás neláká Continuum, využijte nabídku dalšího z velkých internetových obchodů, který nabízí ke každé Lumii 950XL a 950 konzoli Xbox 360 500 GB včetně Forza Horizon 2 v ceně 4 999 Kč.

Do třetice všeho akčního, další z českých internetových obchodů zase dává k modelům 950XL tablet Lenovo Miix 300 v hodnotě 5 999 Kč a k modelu 950 dává druhou Lumii 550 v hodnotě 2 999 Kč. K oběma modelům je zdarma balíček Office 365. Slevy kam se podíváš?

Teď ovšem nastává velmi důležitá otázka. Proč?

Snaží se Microsoft dostat svoje telefony za každou cenu mezi lidi, nebo se jen snaží vyčistit sklady? Za první čtvrtletí Microsoft prodal celosvětově pouze 2,3 milionu kusů Lumií, zatímco za stejnou dobu loňského roku to bylo 8,6 milionu kusů! Láká společnost své poslední zákazníky?

lumia_sales
Prodeje Lumií klesají

Lumie rokem 2016 končí a podle spekulací by je měl příští rok nahradit Surface Phone, který je ale nejspíš v ohrožení, jelikož se Intel rozhodl vystoupit z trhu mobilních zařízení a zrušil výrobu Atom procesorů. Na trhu nestačí konkurovat Qualcommu či vlastním procesorům od Samsungu či Huawei.

LG V10_cover

Recenze LG V10 – Ex-vlajková loď, která neřekla své poslední slovo

Na přídi flotily smartphonů od LG je momentálně model G5. Jeho předchůdce není ze série G. Jedná se o model V10. Ten je unikátní jednou drobnou, na první pohled možná nepostřehnutelnou věcí. Má dva displeje. Ne, nečekejte druhý zobrazovač na zádech zařízení. Druhý displej u V10 se nachází nad tím hlavním a plní několik zajímavých rolí. Na to, jaké role to jsou, ale i jak se nám telefon líbil se podíváme v této recenzi.

LG V10_title
Jedna z nejzajímavějších vychytávek modelu V10 je druhý displej

Sklo? Na to se tu nehraje, V10 je telefon do nepohody

LG V10 je pořádný kus telefonu. Vždyť displej má 5,7 palce. V ruce působí ještě větší právě proto, že nad hlavním displejem je ještě druhý. Ten není po celé šířce, končí zhruba ve dvou třetinách a zbývající prostor zabírají dva přední fotoaparáty. Ano, slyšíte správně, jsou dva, ale o tom později. Samotné zařízení má rozměry 159,6 x 79,3 x 8,6 mm. V ruce sedí naprosto skvěle, i přes svoji velikost. Je to, kromě jiného, díky povrchu zadního krytu. Ten je sundavací, což se v této třídě skoro nevidí. Kryt je z plastu a pokrývá ho silikon. To, spolu s texturou povrchu, dává neuvěřitelnou jistotu při držení telefonu. Telefon je velký a při představě, že by měl hladká kovová záda, bych zřejmě trpěl nepřetržitým strachem, že mi vypadne. Záda plastová, ale boky jsou z oceli. Telefon má díky tomu parádní pevnost, nikde nic nevrže a neohýbá se.

Zadní kamera je na ose telefonu a pod ní najdeme tři tlačítka. Díky tomu, že jsou umístěna na zádech, jsou boky úplně čisté. Tlačítka mají u LG tradiční pořadí, odshora Volume +, Power tlačítko, Volume -. Na vypínacím tlačítku je také umístěný senzor otisků prstů. Ten nezabírá při vypnutém displeji ihned, musíte nejdřív zařízení probudit a až po té odemknout. Upřímně, senzor je jednou z největších slabin telefonu. Před aktualizací na Android 6 to bylo ještě horší, po ní se to zlepšilo, ale stále to není žádná sláva. Telefon se sice nakonec odemkne, ale trvá to a nejde to většinou napoprvé. Ve finále tento způsob odemykání zrušíte a spokojíte se se vzorem, PINem, nebo pouhým potažením po displeji. S tím souvisí i možnost probuzení telefonu dvojitým klepnutím, to oceníte, právě když bude telefon ležet na stole, takže nebudete moci zmáčknout tlačítko. S uspáním je to bohužel slabší, ale k tomu se ještě dostaneme.

Kolik dokážeš na obrázku najít displejů?

Fotka LG V10 by mohla být v dětských časopisech s titulkem této kapitoly. Jak už píšu v úvodu, V10 nemá jen jeden displej. Má hned dva, ale ne stejné. Jeden, ten hlavní, má 5,7 palce a nádherné 2K rozlišení, tedy 2560 x 1440 palců. Je to IPS panel a je zkrátka parádní. Podání barev je naprosto přirozené, pozorovací úhly tradičně skvělé, díky použité technologii IPS. Velikost je možná pro někoho už přehnaná, ale dospělý muž s normálně velkou rukou si za chvíli zvykne.  Displej sice kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 4, ale jak si možná na našich fotkách všimnete, ani to ho 100% neochrání před škrábanci. Druhý displej je sice maličký, má jenom 2,1 palce a rozlišení 1040 x 160, ale je vysoko nad hlavní displejem, takže pokud na něj budete chtít dosáhnout, musíte buďto druhou rukou a nebo budete po telefonu šplhat.

Druhý displej plní funkci takového pomocníka. Nabízí několik různých konfigurací, počínaje vámi zvoleným nápisem, přes zástupce aplikací a kontaktů, ovládání hudby a dalších. Navíc se veškeré příchozí notifikace zobrazují na něm, což oceníte především při hraní. Při zhasnutém telefonu zůstává druhý displej rozsvícený a ukazuje čas, také můžete opět ovládat hudbu, případně přepínat WiFi nebo zapnout svítilnu. Nápad je to skvělý a přestože si možná říkáte, že byste to nevyužili, za chvíli vám to připadá přirozené a ani nepřemýšlíte o tom, že druhý displej používáte, prostě to děláte. Když jsem výše psal, že se zhasínáním displeje je to horší, myslel jsem situaci, kdy vám telefon leží na stole, přijde email, vy si ho přečtete a teď musíte zvednou telefon, abyste ho mohli zhasnout. Jednou z ikon mezi zástupci aplikací na druhém displeji je pořízení snímku obrazovky, bohužel, nedá se tam dát ikona na vypnutí displeje. To je asi moje největší výtka k tomuto jinak skvělému nápadu.

Vnitřnosti jsou slušné i na rok 2016

V nadpisu recenze píšu, že V10 je vlajková loď, která ještě neřekla své poslední slovo. To potvrzují i vnitřnosti telefonu. Procesor Qualcomm Snapdragon 808, grafický akcelerátor Adreno 418 a 4 GB RAM paměti? To přece není špatná sestava ani na letošní rok, kterému po stránce výkonu kralují telefony G5 z vlastní stáje a od konkurence například Samsung Galaxy S7 a jejich Snapdragon 820.  To, že je tahle konfigurace dostatečná, poznáte, kromě hraní opravdu jakékoliv hry, především na tom, že absolutně nemusíte řešit, kolik máte najednou spuštěných aplikací. Nemusíte každých 10 minut aplikace pozavírat a telefon stejně jede plynule, jako když jste ho čerstvě koupený vyndali z krabice.

Data uložíte do vnitřní paměti telefonu, která má buďto 32, nebo 64 GB. To je samo o sobě dost, komu to však nestačí, může si kapacitu rozšířit až o 200 GB pomocí microSD karty. Vtipné je, že slot na ní je v podstatě nad slotem na nanoSIM kartu a já si ho všiml až po pár dnech testu. Takže pokud telefon máte, ujistěte se, že máte maximum úložného prostoru a nic jste nepřehlédli.

Displeje máme spočítané, kolik je tu ale foťáků?

Gratuluji, spočítali jsme společně displeje. Teď ale musíme spočítat ještě kamery, které jsou na VéDesítce osazené. Jedna vzadu, druhá vpředu, ale moment, vpředu jsou vlastně dvě. Ano, LG V10 má celkem tři kamery a já záhy vysvětlím proč. Nejdřív si ale řekněme něco o té zadní, která si také zaslouží vaši pozornost. Jedná se o 16 MPx fotoaparát se světelností f/1.8 a laserovým ostřením. Také je tu optická stabilizace obrazu a LED blesk. Foťák dokáže fotit opravdu hezké fotky, barevně vyvážené a díky stabilizaci většinou ostré.

Co se natáčení videa týče, i zde najdeme tolik populární 4K rozlišení, které skoro všechny vlajkové lodě umí točit, ale málokterá na něj má dostatečný displej, snad jedině Xperia Z5 Premium, o které jsme psali nedávno. Ale dobrá, je tu tedy možnost natáčet ve 4K s rychlostí 30fps. Zda to má reálné využití je druhá věc. Dále můžete točit ve FullHD (30fps) a 720p (120fps). Jelikož využití FullHD je mnohem širší, tak jsme zkušební video točili právě v tomto rozlišení. Je vidět, že při rychlejším pohybu telefonu má problémy s ostřením, pokud však bude telefon na místě, dokáže i na pohybující předmět ostřit docela slušně.

Ukázka videa ve FullHD rozlišení:

Ukázka funkce time-lapse:

Z druhé strany telefonu, tedy zepředu, máme fotoaparáty dva. Jsou umístěné vlevo od druhého displeje. Jedna z nich je standardní přední kamera s rozlišením 5 MPx a záběrem 80°. Tady se neděje nic zajímavého, fotí slušně, ale stejně jako konkurence. Pokud ale v aplikaci fotoaparátu přepnete na druhou kameru, která má rozlišení také 5 MPx, stane se kouzlo. Obraz se roztáhne až do záběru 120° a vy tak můžete fotit selfíčka s více lidmi najednou. Jasně, není to něco, z čeho se posadíte na zadek, ale je to zajímavá vychytávka a LG za to chválím.

To máme obraz, kamery, a co ještě? No jasně, zvuk!

LG V10 je telefon plným zajímavých vychytávek. Nezapomnělo se ani na milovníky hudby. Můžete sice poslouchat přes hlasitý reproduktor, ale ten je spíše průměrný, i když hlasitost nemá špatnou. Kdo si chce nahrávky ale opravdu vychutnat, sáhne po sluchátkách. A ne ledajakých sluchátkách. S VéDesítkou totiž dostanete sluchátka vyladěná od AKG, což je firma, která vyrábí sluchátka řadící se mezi nadprůměrné kousky. Kromě toho je tu i 32bitový digital-analog převodník, který zapnete v liště rychlých přepínačů tlačítkem pojmenovaným Hi-Fi. Jelikož žere více energie, po odpojení sluchátek se sám vypne.

A jak tedy tahle slibná kombinace funguje? Vůbec ne zle. Kvalita podání zvuku je velmi slušná, jsou zde dokonce nějaké basy, což u sluchátek této konstrukce není příliš obvyklé. Největší problém sluchátek jsou silikonové nástavce. V balení totiž nejsou náhradní a ty jedny nebudou sedět v uchu každému. Mně třeba neseděly, takže jsem sluchátka nemohl používat a byla to škoda. Přitom je to taková blbost, na kterou LG mělo myslet.

Co výdrž? Podrazí VéDesítce nohy?

LG V10 je opravdu velký telefon, má 5,7 palcový displej, k tomu druhý malý a pořádný výkon, takže se dá čekat, že bude hodně náročný na spotřebu energie. V reálu to není vůbec špatné. Baterie má kapacitu 3000 mAh, což není málo, ale žádný rekordman to taky není. Bez problému vydrží i opravdu náročnému uživateli celý den a ještě má šťávu na to jít si večer sednout s přáteli a dát pár fotek na Instagram. Širokých 120°, jak jinak. Druhý den už bude mít náročný uživatel problém, pokud telefon přes noc nedobije. Ti méně nároční přečkají ještě většinu druhého dne, ale na večer už jim také nezbude šťáva. Celkově mě výdrž překvapila, u takhle velkého telefonu bych čekal večer první den otravnou hlášku o slabé baterii. Takže opět, chválím.

Jak je to s tím posledním slovem?

Jak to tedy myslím s tím posledním slovem, které LG V10 ještě údajně neřeklo? Jednoduše, přestože se k nám model G5 ještě na test nedostal, podle zpráv těch, co už si měli možnost ho vyzkoušet, to s ním není vůbec tak slavné, jak by se na první pohled mohlo zdá. Někdo mluví o špatné kvalitě zpracování, a tak dále. Celý koncept je bez pochyby kontroverzní. Proto si myslím, že by V10 mohla vážně oslabit prodeje nejnovější vlajkové lodi LG. Stane se to však až ve chvíli, kdy klesne cena. Průměrná cena za V10 je totiž stále nad 15 tisíci. Po příchodu G5 na český trh cena spadne a pak se bude jednat o jeden z nejzajímavějších top telefonů, co se poměru cena/výkon týče. Za pořízení fotografií děkujeme Tomáš Teigiser.

Apple iPhone 6s vykon

Apple iPhone 7 na podzim, iPhone 7s zřejmě nebude

Podle posledních informací se na nový iPhon 7 máme těšit již koncem letošního roku. Moc vylepšení asi nepřinese. Prognózy mluví také o tom, že by měla společnost na úkor iPhone 8 přeskočit model iPhone 7s. Osmička bude něčím revolučním. Spekuluje se o duálním fotoaparátu. To, co je reálné, je to, že Apple pracuje na Lightning EarPods. Lightning konektor jistě znáte, tak proč ho nevyužít k propojení sluchátek? Zvěsti také hovoří o nových bezdrátových sluchátkách AirPods.

V podstatě se jedná o bezdrátová sluchátka s baterií, která s iPhonem propojíte přes Bluetooth technologii. Nový Apple a prodeje? Je možné, že Apple oznámí, že se v prvním čtvrtletí prodalo 53,6 milionů iPhonů 7. Aktuálně se ale Applu moc nedaří, prodeje víceméně stagnují, křivka prodejů není akciově nikterak zajímavá. Bude trh s jablíčky nasycený nebo lidé neprahnou po nových modelech? Zkusme si na tyto otázky odpovědět v komentářích.

Koncept iPhone 7 (Apple)
První rendery nového iPhonu 7 od Applu (ovalpicture.com)

Na tuto skutečnost může navazovat i nová služba Applu. Firma, ale i eshopy, nabízejí pronájem nejnovějšího telefonu z dílny Applu. Za 990 Kč měsíčně (iPhone 6s 16GB) po dobu jednoho roku můžete mít nový a nový iPhone. iPhone 6s Plus 128GB si tak můžete pořídit měsíčně za 1690 Kč. Po roce máte právo si telefon vyměnit za nový model. Jde o to si spočítat, zda se vám pronájem iPhone vyplatí. Telefon je po celou dobu pojištěný proti krádeži či rozbití. Zdravý rozum zvítězí, ale očividně bude plná kapsa opět na straně prodejců.

Pojďme si to shrnout. Apple iPhone 7 přinese možná bezdrátové nabíjení, odolnost vůči vodě, delší výdrž na akumulátor a vylepšený fotoaparát, který by mohl umět nahrávat 4K video s 60 snímky za vteřinu. Mezi stěžejní prvky, které zákazníky mohou odradit, patří očekávané odstranění tradičního jack konektoru a příliš vysoká cena. První informace o iPhonu 7 jsme nastínili právě v tomto článku, který byl zveřejněný již v listopadu roku 2015. Jak se koncept „sedmičky“ líbí? Podělte se o své dojmy do komentářů pod tuto novinku. Děkujeme.

Sony Z5 Premium Lo

Sony Xperia Z5 Premium: První telefon s 4K displejem

Máte rádi luxus a kvalitní displej? Luxusní mobilní telefon Xperia Z5 Premium je výkonný smartphone, který má tělo z broušeného hliníku. Předností modelu Z5 Premium je certifikace odolnosti IP68 se zavřenými konektory. Telefon je možno ponořit do 1,5 metrové hloubky až na 30 minut, takže můžete směle pořizovat snímky i pod vodou. Mimo jiné se také jedná o telefon, který nabídne jako první na světě 4K displej. Pomůže telefon prodejům?

Pojďme se podívat na hardwarovou nabídku mobilního telefonu. O chod tohoto smartphonu se stará supervýkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810 s taktem 2 GHz a pamětí RAM 3GB. Tato kombinace zajistí plynulý a spolehlivý chod operační systému Android. Telefon disponuje 5,5″ Triluminos displejem s rozlišením 3840 x 2160 pixelů. Díky kvalitě displeje tak můžete použít Xperii v brýlích pro virtuální realitu a zážitek bude opravdu fascinující.

Z5 Premium
Sony Xperia Z5 Premium: První telefon s 4K displejem

Telefon Sony Xperia Z5 Premium je vybavený fotoaparátem s rozlišením 23 MPx, který je schopen natáčet video v rozlišení 4K (3840 x 2160 bodů). Díky certifikaci IP68 můžete fotit i natáčet pod vodou. Hrátky v bazénu si tak můžete natáčet bez obavy z toho, že telefon vodou poškodíte. Přední selfie kamerka má rozlišení 5,1 MPx. Pro média můžete využít 32GB vnitřního úložiště, které je možno rozšířit o paměťovou kartu microSD s kapacitou až 128GB.

Další předností modelu Z5 Premium je podpora vysokorychlostního mobilního připojení LTE a bezdrátové připojení pomocí NFC technologie. Samozřejmostí je přítomnost GPS modulu, podpora mobilního 3G připojení, Bluetooth a FM rádio. V telefonu najdeme slot nanoSIM, baterii s kapacitou 3 430 mAh, s rozměry 154,4 x 76 x 7,8 mm a hmotností 181 gramů. Další informace o nových Xperiích X, které nahrazují řadu Z si můžete přečíst v tomto článku. Další slova jsou z oficiálního webu telefonu.

Sony Z5 Premium Dva
Sony Xperia Z5 Premium: První telefon s 4K displejem

Obrovský skok v brilantním zobrazování

Přinášíme vám to nejlepší z televizních technologií Sony, zabalené do FullHD a 4K smartphonů. Nejživější a nejostřejší displej přímo ve vaší dlani. Displej Ultra HD smartphonu Xperia Z5 Premium má rozlišení 4K, které má čtyřikrát více pixelů oproti rozlišení FullHD a díky tomu přináší nesrovnatelný zážitek z prohlížení.

Mějte vždy při sobě ten nejlepší fotoaparát

Díky technologiím digitálních fotoaparátů Sony zachytíte důležité okamžiky každého dne. Když máte v kapse smartphone Xperia, máte v kapse také digitální fotoaparát Sony. Cenami ověnčený objektiv, nejlepší snímač pro mobilní zařízení pro fotografování při slabém osvětlení a obrazový procesor Sony činí z vašeho telefonu skutečný fotoaparát. A buďte si jisti, že každý pořízený snímek bude tak ostrý a čistý, jak je to jen možné.

Výkon těch nejlepších, prémiové procesory Snapdragon

Naše nejnovější smartphony jsou poháněny nejmodernějším procesorem Qualcomm Snapdragon 810. Umožňuje bleskově rychlé procházení webu, dokonale plynulé ovládání, skvělé hraní, streamování videa bez zadrhávání a pozoruhodný multitasking. Pokročilá 64bitová architektura využívá 8 jader napájených nezávisle, takže ani kapka energie nepřijde nazmar.

Elegantní a odolné

Vyšší odolnost neznamená kompromisy v designu. Vlastně si myslíme, že je tomu právě naopak. Hliníkový jednolitý rámeček s elegantním temperovaným sklem vyzařuje bezpečí i styl a zakulacené odolné rohy ochrání před nešetrným zacházením.

Líbí se vám nová Xperie s 4K displejem? Podělte se o své názory k tomuto mobilnímu telefonu. Nahrávat ve 4K a přehrávat ihned na telefonu, to dává smysl. Podělte se o další názory k tomuto mobilnímu telefonu. Používáte ho? Podělte se o své zkušenosti s tímto mobilním telefonem.

Asus Zenfone max_cover

Recenze Asus Zenfone Max – powerbanka, se kterou si zavoláte

Řady smartphonů Zenfone od Asus je poměrně široká, nabídne model na focení selfies, také model zaměřený na laserové ostření, také je tu námi otestovaný model Zenfone 2, který měl v době, kdy přišel na trh jedinečné 4 GB RAM paměti. My jsme otestovali další Zenfone, tentokrát je model Zenfone Max a ten se zaměřuje na výdrž. A řekněme si to hned z zkraje, vydrží opravdu dlouho. Testovali jsme už model, který měl stejně velkou baterii, bylo to Lenovo Vibe P1. Tohle těžké Lenovo vydrželo 3 dny, překoná ho Asus s výdrží, nebo souboj těchto telefonujících baterií prohraje?

Asus Zenfone Max_title
V černé je Zenfone Max ještě hezčí

Zpracování a tělo zařízení

Budeme vás ještě na okamžik napínat a nejdřív se podíváme na tělo telefonu. Je to cvalík. Hned jak telefon vezmete do ruky, cítíte jeho váhu. Konkrétně mluvíme o 202 gramech. Tyto gramy jsou zabaleny ve slušivém kabátku, který může mít buďto bílou, nebo černou barvu. V obou případech vede po obvodu telefonu zlatý plastový rámeček, který vypadá prostě skvěle, zvlášť na černé variantě. My jsme k testu měli telefon bílý. Telefon není nejtenčí na trhu, což se ale dá čekat, hodnota 10,55 mm tak není tragická.

Celoplastový telefon má snímatelný zadní kryt, přesto nejde vyjmout baterii. Sundaváte ho tedy pouze pro vložení jedné, nebo dvou SIM karet (formát microSIM) a paměťové microSD karty. Kryt jde sundat docela obtížně, na druhou stranu máte jistotu, že zůstane na svém místě. Zlatý rámeček po obvodu telefonu narušuje pouze 3,5 konektor na sluchátka na horní straně, microUSB konektor a mikrofon naspodu a tlačítka na pravé straně. Odshora je umístěná kolébka ovládání hlasitosti a pod ní tlačítko na probuzení/uspání telefonu.

Přední straně patří kameře pro selfie a videohovory, reproduktoru na volání (ten hlasitý je umístěný na spodku zad), různým senzorům, 5,5 palcovému displeji a senzorovým tlačítkům. Displej kryje ochranné sklo Corning Gorilla Glass 4 s oleofóbní vrstvou proti poškrábání. Podporuje ovládání v rukavicích. Celkový dojem z telefonu je takový, že se jedná o pořádný kus techniky, které snad vydrží i nějaký ten pád, telefon při namáhání nevrže, ani se nekroutí. Drobné vrznutí je slyšet při stisku prostředku zad. Na bezdrátové nabíjení, stejně jako senzor otisků prstů si musíme nechat zajít chuť.

Vnitřní výbava a displej

Uvnitř telefonu pravuje čtyřjádrový procesor od Qualcommu s taktem 1,2 GHz a 2 GB RAM. Tahle sestava se zdá býti průměrná a opravdu je. Ale vlastně to stačí, už jsme si totiž zvykli, že pokud kupujeme telefon s obrovským výkonem, nic nevydrží a naopak. Takže tady je jasné, co můžeme čekat. Na pokročilé hry to tedy není, ale abychom Zenfonu nekřivdili, běžné úkony zvládá s přehledem a na nějakou tu jednodušší hru to taky stačí.

Vnitřní úložiště má u Maxu kapacitu 16 GB, ale dá se rozšířit až o dalších 64 GB vložením microSD karty. Taky nezapomeňme na 5 GB v Asus WebStorage, které dostanete doživotně zdarma. Telefon zvládá pracovat v režimu dualSIM a obě karty podporují LTE. Displej má 5,5 palce, ale jenom HD rozlišení. Vím, že FullHD by navýšilo cenu, ale myslím, že by to u takového telefonu stálo za to. Displej je dost velký a menší rozlišení na něm bylo znát. Jinak má samozřejmě senzor upravující jas displeje a ten fungoval na jedničku, i na přímém slunci bylo vše velice rychle dobře vidět.

Masivní baterie

Pojďme ale na to, co každého u Zenfone Maxu bude zajímat nejvíc. Jak je to s tou výdrží? Baterie má tedy kapacitu 5000 mAh a zdá se nekonečná. Na jedno nabití jsme dosáhli výdrže 4 dny. A to telefon jen neležel na stoje, používal jsem ho jako svoje hlavní zařízení, což znamená 4 emailové účty, neustále zapnutá Wi-Fi a data a také zapnutá lokalizace. Osobně telefon prakticky nedávám z ruky, neustále jsem na Twitteru, Instagramu, Facebooku a dělám něco na internetu. Takže telefon se nenudil. Odpověď, zda překoná třídenní výdrž Lenova Vibe P1 je tedy ano.

Samozřejmě berme v úvahu, že jsem na telefonu nehrál hry, ani přes něj nepouštěl hudbu, to by dobu zkrátilo. Také byly dva z těch dnů víkend, takže během týdne se výdrž pohybovala kolem 3 dnů s tím, že bych možná čtvrtý vydržel, ale nechtěl jsem riskovat, že bych byl uprostřed dne s mrtvým telefonem. Nezapomeňme ani na to, že v balení je OTG kabel, takže telefon může opravdu sloužit jako powerbanka, pro vaše další zařízení. Celkově tedy Asus Zenfone Max překonává, nebo se minimálně vyrovná výdrží většině telefonů na trhu a přitom to není za cenu nějakých velkých ústupků na straně ostatních parametrů. Snad jedině fotoaparát, který má vzadu 13 MPx, neposkytuje tak kvalitní snímky, jak bych si přál, ale pokud nejste vyložení mobilní fotografové, budete spokojeni. Přední kamera má pak 5 MPx a k účelu focení selfie fotek je víc než dostatečná.

Jestli tedy hledáte telefon, který vydrží zatraceně dlouho, vypadá překvapivě skvěle a ani po dalších stránkách vás vyloženě nezklame, zapřemýšlejte na Asusem Zenfone Max. Prodává se aktuálně za cenu kolem 6 tisíc korun.

Smart Apple SE

Jak zjistím model iPhonu? Apple vám jednoduše poradí

Před koupí mobilního telefonu od Applu je nutné se podívat na jeho původ. Přece jen je trh i tím černým, tedy telefony, které mohou být kradené či blokované samotným Applem. První, co je nutné si zjistit, je samotný model telefonu. Můžete se tak nechat jednoduše napálit člověkem, který deklaruje jiný typ telefonu, než který opravdu nabízí. Telefony mají svá specifická modelová čísla, která najdete na zádech samotného zařízení, nebo na výsuvném slotu SIM karty.

Určení modelu iPhonu je tedy tím prvním faktorem, na který by jste se měli před koupí zaměřit. iPhone 6s má na svém zadním krytu modelová čísla A1633, A1688 a A1700. iPhone 6s Plus pak skrývá na svých zádech čísla A1634, A1687 a A1699. K mílce pak může dojít i u starších Apple modelů. Novinkou na trhu je nový iPhone SE, který poznáte pod čísly A1723, A1662, A1724, jež jsou opět na zadním krytu smartphonu. Pro určení modelu může skvěle posloužit tato oficiální webová stránka.

Urceni modelu iPhone SCR
Před koupí se ujistěte, zda nekupujete zajíce v pytli

Dalším z nákupních nešvarů je zámek telefonu. Přesněji se jedná o zámek aktivace iPhonu. Před změnou majitele se ujistěte, že je zámek aktivace vypnutý. Pro více informací poslouží tato webová adresa – icloud.com/activationlock/. Zde si můžete zjistit, zda je telefon připravený pro nového uživatele. Pokud chce telefon používat nový majitel, ten původní musí odhlásit svůj iCloud účet. Bez vypnutého zámku telefonu je mobil prakticky nepoužitelný. Zámek se vztahuje na iPhony, iPad, iPod nebo Apple Watch.

Zamek aktivace iPhone
Zámek aktivace musí být vypnutý, pozor na to

Apple pro své uživatele nabízí i jiné služby pro bezpečí dat a zařízení. Jedná se o funkci Find My iPhone, která zlokalizuje kradené nebo ztracené zařízení. Pomocí aplikace Najít iPhone můžete zjistit polohu svého zařízení a podniknout další akce k jeho získání zpět a zabezpečení vašich dat. Přihlaste se na Macu nebo PC k webu icloud.com/find nebo použijte aplikaci Najít iPhone na jiném iOS zařízení. Lokalizujte své zařízení, které z jakýchkoliv důvodů nemáte pod svoji správou.

Spusťte aplikaci Najít iPhone a vyberte požadované zařízení, abyste si zobrazili jeho polohu na mapě. Pokud je zařízení nedaleko, můžete na něm přehrát zvuk, který ho vám nebo někomu poblíž pomůže najít. Zapněte režim Ztraceno. Pomocí režimu Ztraceno můžete své zařízení na dálku zamknout čtyřciferným heslem, zobrazit na zamčené obrazovce ztraceného zařízení vlastní zprávu s vaším telefonním číslem a sledovat jeho polohu.

Lenovo Moto_cover

Lenovo přiváží na český trh smartphony Moto

Dnes se konala tisková konference společnosti Lenovo, na které Lenovo ukázalo nové smartphony, které se budou na českém trhu prodávat. Jsou to smartphony Lenovo Moto. Ty už se prodávají na Slovensku, cestou k nám se však někde ztratil model Moto X Style, který se u nás tedy prodávat nebude. Na trh se však dostane Moto X Force, Moto X Play a Moto G.

Lenovo se na začátku akce pochlubilo rostoucími prodeji společnosti a přirovnalo svoje smartphony k vozům Škoda. Na český trh tak do teď přivezli model Fabia (řada A), model Octavia (pravděpodobně řada X) a nyní přichází Superb v podobně řady Lenovo Moto. Zda budou nové modely srovnatelné se Superbem, to se uvidí, my je pro vás otestujeme.

Lenovo Moto_title

Lenovo Moto G

Začneme modelem Moto G, který jde na český trh za doporučenou cenu 5499 Kč. Tím tak spadá do nižší střední třídy. Uvnitř je procesor Snapdragon 410 a 2 GB RAM paměti. Vnitřní úložiště s kapacitou 16 GB lze rozšířit až o 128 GB microSD kartou. Hlavní tahákem telefonu, který má 5 palcový HD displej, je však něco jiného. Je to certifikace IPx7. Tu můžeme přeložit jako vodotěsnost. Telefon totiž vydrží až půl hodiny v hloubce 1,5 m. Jako třešnička je pak aktivace fotoaparátu pohybem zápěstí, další pohyb pak přepne na přední kameru pro rychlé selfie.

Vodotěsnost byla demonstrována na akváriu s rybičkou
Vodotěsnost byla demonstrována na akváriu s rybičkou

Lenovo Moto X Play

Jako zástupce střední třídy můžeme označit model Moto X Play. Cenově se tento model vejde těsně pod 9 tisíc korun. Pohání ho opět Snapdragon, tentokrát padla volba na model 615. Operační paměť je také 2 GB. Moto X Play bude soupeřit s konkurencí zřejmě především 21 MPx kamerou se světelností f2,0. Snímky si prohlédnete na 5,5 palcovém FullHD displeji, který má velice tenké okraje. Tento model už není vodotěsný, ale pouze voděodolný, Baterie má kapacitu 3 630 mAh.

Lenovo Moto X Play

Lenovo Moto X Force

Nejvyšším prodávaným modelem u nás bude Moto X Force. Odbijme si rychle základní specifikace, abychom se dostali k tomu nejzajímavějšímu. Tak tedy Moto X Force pohání Snapdragon 810 a 3 GB RAM paměti. Displej s velikostí 5,4 palce má rozlišení QuadHD, tedy 2560 x 1440 bodů a jedná se o AMOLED. Baterie má kapacitu parádních 3760 mAh a stejně jako oba menší modely podporuje funkci TurboPower. Ta by měla dokázat nabít telefon za 15 minut na celých 13 hodin používání, což je neskutečná hodnota.

Konečně ale pojďme k největšímu taháku tohoto modelu. Jmenuje se ShatterShield a zjednodušeně zajišťuje nerozbitnost displeje. Lenovo si je tak jisté, že na rozbití displeje dává čtyř letou záruku. Na tiskovce ukazovali odolnost telefonu pády z více než dvou metrů a telefon přežil bez problému. Vše zajišťuje pětivrstvá konstrukce, kde nad AMOLED panelem jsou umístěny 2 dotykové vrstvy (kdyby se jedna rozbila), odolné sklo a ještě jakési tvrzené sklo, které se v případě poškrábání dá snadno, i uživatelsky vyměnit.

Správně počítáte, že jedna vrstva chybí, jedná se o hliníkové šasi, do kterého je vše uloženo a které chrání vnitřnosti telefonu. Moto X Force má nejlepší specifikace a logicky tak bude mít nejvyšší cenu a ta byla stanovena na 19 999 Kč. Jedná se o hodně peněz a my jsme tak zvědaví, zda za to bude telefon stát. Už nyní máme od Lenova přislíbeno, že budeme moci s telefonem dělat drop testy, takže se máte na co těšit.

Lenovo Moto X Force

Všechny telefony přijdou na trh s Androidem 6.0 a jelikož společným znakem telefonů Lenovo Moto je čistý Android bez úprav, můžeme se těšit na rychlé aktualizace tak, jako u telefonů Nexus. Na trhu budou všechny tři smartphony od května 2016.