Levnější mobilní služby by ocenil nejeden zákazník. Možná už brzy v Česku výrazně zlevní mobilní internet. Stát chce oslabit dominantní pozici velké trojky operátorů. Dopomoci k tomu má plán na regulaci velkoobchodního trhu, kterým se nyní zabývá Evropská komise. Opravdu se tak dočkají virtuální operátoři výhodnějších kontraktů?
Češi platí za mobilní internet skoro nejvíc ze všech Evropanů, a to i přestože v loňském roce proběhlo mírné zlevňování. Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) ale došla trpělivost s velkými operátory a připravil plán k regulaci cen na velkoobchodním trhu. Ten je v současné době v rukou Evropské komise. Cílem plánu je oslabit pozici dominantní trojky (T-Mobile, O2, Vodafone), snížit velkoobchodní ceny pro menší poskytovatele, zlepšit konkurenční prostředí a posílit tlak na levnější tarify pro konečné zákazníky.
Regulace by zlepšila konkurenceschopnost na trhu
Bohužel změny na trhu brzdí právě silní soupeři, kteří by nižšími cenami přišli o výraznou část svých zisků. Kvůli zastropování cen by operátoři museli polevit v cenách, za které prodávají mobilní služby virtuálním konkurentům, což by vedlo k lepší konkurenceschopnosti menších operátorů. Pokud Brusel schválí plán ČTÚ, zařadí se Česká republika spolu s Kyprem mezi jediné unijní státy, které k regulaci velkoobchodního mobilního trhu přistoupily. Na rozhodnutí Evropské komise se bude muset počkat až do léta.
Virtuální operátoři chtějí nabízet levnější služby
Avšak jen schválení Evropskou komisí nestačí. ČTÚ si bude muset chystanou regulaci také obhájit, a to analýzou mobilní trhu, která potrvá ještě několik dalších měsíců. Až poté může dojít ke zlevňování a zastropování cen. Tak dlouho se nechce čekat virtuálním operátorům, a proto chtějí vyrazit do boje proti velikánům už nyní. Za účasti zástupců ČTÚ budou s T-Mobile, O2 a Vodafone diskutovat o zlepšení podmínek pro jejich byznys a o možnosti nabízet levnější služby, jako jsou datová SIM, neomezené tarify či datové balíčky.
Dominantní trojka s regulací trhu nesouhlasí
Mezi hlavními požadavky menších poskytovatelů je snížení poplatků za hlasové a datové služby. Virtuální operátoři totiž nedisponují vlastními sítěmi, a tak jim nezbývá nic jiného než mobilní služby kupovat od velké trojky. Doposud se báli jakýchkoliv střetů s někým, na kom jsou zcela závislí, kvůli případnému vypovězení kontraktu. Bohužel zatím žádné kroky Českého telekomunikačního úřadu nevedly ke zlepšení situace na trhu, a tak nyní se menší operátoři osmělili a vyrazili do boje.
Dominantní soupeři samozřejmě se snižováním cen nesouhlasí. Upozorňují na to, že případné nižší velkoobchodní ceny povedou ke ztrátě jejich zisků, a tudíž je možné, že kompenzaci budou operátoři vyžadovat po zákaznících, což by mohlo vést ke zdražení mobilních služeb pro konečné spotřebitele.