Internet

Falešní sledující vs. followeři? Fenomén dneška nejen na Instagramu

instagram logo freebit
Foto: instagram.com, Tag: Instagram

Falešní sledující, fenomén dneška nejen na Instagramu? Sociální sítě mají výrazný marketingový potenciál, protože jejich vliv na veřejné mínění je značný. Kdo nemá dostatek followerů, jako by nebyl. To vede k tomu, že si někteří začali sledující na sociálních sítích kupovat. Kde a jak takový nákup probíhá?

Nakupovat nebo nenakupovat followery?

Nakupování followerů na Instagramu je velmi efektivní způsob, jak nové příznivce na sociálních sítích získat. Má samozřejmě svoje úskalí, často jde totiž o účty neaktivní nebo založené pouze za účelem dalšího prodeje a navyšování počtu fanoušků. A s takovými se sociální sítě snaží poměrně rychle vypořádat. Fanoušci vám tak mohou začít zase ubývat, jakmile je provozovatelé smažou. Koupené účty tedy mrtvé jsou nebo postupem času budou. Na většině sociálních sítí jsou navíc podobné praktiky v pravidlech vysloveně striktně zakázané.

Falešní sledující vs. followeři? Fenomén dneška nejen na Instagramu

Falešní sledující vs. followeři? Fenomén dneška nejen na Instagramu

Nejinak je tomu na Instagramu, kde se dějí pravidelné čistky. Uživatelům, kteří tyto služby využívají, zároveň zástupci Instagramu zaslali upozornění, že takovéto chování opravdu není žádoucí. Ze sociální sítě tedy postupně mizí miliony podobných účtů. Provozovatelé se rozhodli vydat především cestou kvality i za cenu nižších čísel. Problém se táhne dlouhodobě, proto zástupci populární sociální sítě zahájili další vlnu tažení proti falešným sledujícím opět v listopadu 2018. Nakolik bude tento „očistný proces“ úspěšný, to se dozvíme teprve postupem času.

Proč k rozšiřování falešných účtů vlastně dochází

Za vším stojí především rozmach influencer marketingu, do influencerů s vysokými počty sledujících investují firmy nemalé částky. Vliv na sociálních sítích má obrovskou sílu. Dokladuje to i výše zmiňovaný Instagram, který se těší stále výraznější popularitě, dostupné statistiky hovoří o 160 milionech uživatelů měsíčně. Falešných účtů nejen tady proto přibývá. Jedná se o výnosný byznys a odborníky bývá tento stav dokonce přirovnáván k šedé ekonomice.

Instagram app

Cílovou skupinou, která hromadně nakupuje followery, jsou přitom nejen veřejně činné osoby nebo ti, kteří jsou na popularitě se svým příjmem prakticky existenčně závislí, ale často také mladí lidé, pro které je vysoké číslo v kolonce SLEDUJÍCÍ symbolem společenského statusu. A nejde jen o zahraniční celebrity, výjimkou v tomto směru rozhodně nejsme ani u nás. Na virtuálním kolbišti se bojuje o společenský vliv i o zisk. Když si navíc, s nadsázkou řečeno, porovnáme poměr ceny a výkonu, musíme uznat, že cena vydaná za nákup falešných followerů je v porovnání s nabytým vlivem prakticky mizivá. Účet s vyšším počtem followerů nevyhnutelně vypadá důvěryhodněji.

Jak si koupit přízeň na síti

Klíčem je vybrat si dodavatele na základě spolehlivosti i ceny. Podobná služba už se rozšířila nejen v zahraničí, ale také u nás. Díky nim můžete rázem získat navíc i několik tisícovek fanoušků. Ceny se pohybují od několika málo stokorun až po desítky tisíc. Na první pohled přitom často nemáte šanci takový falešný účet odhalit. Působí totiž často nadmíru autenticky. To je ostatně i důvod, proč většinou nedochází k postihování samotného majitele takto nepříliš čistě nabytých sledujících. Jen velmi těžko by mu totiž provozovatelé mohli prokázat, že si účty vědomě nakoupil nebo že věděl o tom, že followeři jsou falešní.

Samotný majitel navíc reálně opravdu nemusí o čemkoli vědět. Stačí, že správu svého účtu, například firemnímu, někomu svěří. Provozovatelé tak v zásadě nemají jakékoli páky na podobné praktiky. Mimo koupě followerů je možné využít i automatické nástroje, které dokáží třeba lajkovat nebo psát komentáře. Jejich cíl je trochu odlišný. Primárně by vám měly umět přihrát reálné sledující. Omezit se můžete jen na lidi z určité lokality anebo za pomoci vymezených hastagů získat sledující z určitého oboru tak, aby byli vůči vašemu účtu relevantní.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Internet