Internet

Lotosový květ, pevnou linku nebo PilsFree? Jaký internet v Plzni?

Foto: PilsFree
Foto: pilsfree.net, Tag: PilsFree

Bez internetu by to v dnešní době vůbec nešlo. Dnes si po internetu zařídíte prakticky úplně vše, co dnešní doba dovolí.

Přes internet si nejen nakoupíte různé produkty a služby, ale i objednáte jídlo či kadeřníka. I já jsem se po internetovém připojení v Plzni podíval, a jak to dopadlo? Nejdříve si musíme ujasnit pár věcí. Chceme stabilní připojení nebo internet od souseda? Kolik do internetu jsme ochotni investovat? Chceme k internetu i televizi? Otázek je spousta, pojďme se na ně podívat.

T-Mobile, O2 i Vodafone – to vše jede na kyslíku

Metalické sítě Telefoniky (CETIN), respektive O2 jsou v dnešní době zastaralé. To je dílem poddimenzovaných kabelů (dvoulinka) a jejich infrastruktury. Optika mezi ústřednami, k zákazníkovi vedou kabely v zemi či na sloupech veřejného osvětlení (potažmo sloupech O2). Dnes nabízí pevné připojení 40 Mb/s, což v reálu stahuje cirka 4 MB za sekundu.

Tato konektivita je poměrně zastaralá a slíbený vektoring bude stát peníze, jeho zavedení do sítě bude podle předpokladů probíhat začátkem března 2018. Pokud vše půjde jak má, můžete se na stabilní lince blízko ústředny těšit rychlosti až 80 Mb/s. S uploadem, tedy data od vás to na pevné síti není valné. Kabeláže chtějí investici, stejně jako u kabelové televize i WiFi připojení.

Cena internetu 549 Kč (40 Mb/s), modem můžete měsíčními splátkami odkoupit, což je fajn. Operátoři samozřejmě nabízejí i mobilní konektivitu, s FUP daty (omezení rychlosti stahování po překročení koupeného objemu dat).

Lotosový květ, pevnou linku nebo PilsFree? Jaký internet v Plzni?
Lotosový květ, pevnou linku nebo PilsFree? Jaký internet v Plzni?

Kabelovka UPC, lotosový květ v opticko-metalické akci

Kabelová televize zažila boom v USA. Nadchla celý svět. I dnes se Holanďani angažují v České republice. V Plzni je přes 40 000 zásuvek a další přibývají. Síťuje se Technická ulice, ale i Slovanská. Infrastruktura se dělí na optickou část z ústředny (NODE) a metalickou část z převodníků k zákazníkovi. UPC nabízí ve svém ceníku rychlosti do 500 Mb/s. Na Slovensku nově spouští jeden gigabit (informace zde).

V cenové hladině je ideální pro náš článek rychlost 300 Mb/s, kde si jasně ukážeme cenu vůči O2 a pevnému připojení. Standardní cena pro 300 Mb/s připojení je 529 Kč, za modem do pronájmu pak zaplatíte 70 Kč. Cena odkupu 2020 Kč. Za rychlý a stabilní internet zaplatíte celkem 529 Kč. Oproti O2 si zaplatíte nějaké koruny na víc ale prakticky máte doma 5x rychlejší internet. Plusem je také široká nabídka TV kanálů. Mínus může být pro někoho pomalý upload, tedy data směřující od vás.

PilsFree, sdružení bez smlouvy a za rozumné peníze

Další plzeňskou alternativou je sdružení PilsFree sídlící v Tachovské ulici. PilsFree je otevřené společenství uživatelů, kteří mají společný cíl – provoz a rozvíjení počítačové sítě v Plzni a jejím blízkém okolí. V současnosti sdružuje 26 723 členů a dalších 1069 uživatelů v členských domácnostech.

Pravidelný členský příspěvek činí již od počátku existence sdružení 300 Kč měsíčně. Síť je tvořena převážně optickou trasou, k uživatelům poté vedou WiFi segmenty. V současné době se k uživatelům dostává optické vlákno s rychlostí 1 Gb/s.

Mapa internetu PilsFree
Pokrytí sítě PilsFree, oranžové body jsou technologie s vyšší rychlostí

Prakticky se jedná o nejrychlejší internet v Plzni za poměrně zajímavé peníze. Některé lokality ale takto rychlé připojení nemají. Ve své podstatě jde prakticky o to, kde přesně se přípojný bod nachází. Za mě osobně, mám internet od PilsFree a platím 300 Kč měsíčně za 450 Mb/s připojení.

Reálně stahujete cirka 42 MB za sekundu. Stabilita se odvíjí na páteři a kde přesně budete internet odebírat, je dobré se v tomto případě zeptat sousedů. Televize od sdružení je dle mého názoru ještě u zrodu a není to hlavní prioritou. Plusem je vysoká rychlost stahování i odesílání dat.

Malé ryby na plzeňské síti: Česká síť, Expresnet, InternetNET či ITexpres

Prakticky se jedná o komerční sítě na způsob PilsFree. Jedná se sporadicky o malé sítě bez větší konektivity. Důležité je si připomenout, že pásma WiFi sítí nepodléhají regulaci a poplatkům. Proto jsou poskytovatelé internetu na těchto pásmech bez větších nákladů na provoz sítí internetu. Jejich služby a rychlost zde nebudeme rozebírat. Pokud máte zkušenosti s připojením, určitě se o ně podělte do komentářů a tím pomůžete dalším lidem v Plzni s výběrem rychlého a stabilního internetu.

Verdikt! Je potřeba si za kvalitu internetu připlatit, nebo cena nehraje roli?

Po zkušenostech s O2 mohu říci, že internetové připojení není rychlé, ale za to je stabilní a s televizí hraje fajn duel. S O2 jsem prakticky za 6 let neměl žádný problém. Nyní mám doma internet od PilsFree a po několika měsících nemám problém s připojením k internetu. Odezva a celkový dojem z kvality je na velmi dobré úrovni. Některé lokality však rychlosti a stabilitu poskytnout nemohou, podělte se do komentářů o zkušenosti s PilsFree.

Centrum a přilehlé lokality jsou zarušené a poměrně často zde internetové připojení padá. Pokud však chcete stabilní internet v Plzni a HD programy na své televizy, jedinou volbou je kabelovka od UPC. Pokud vezmeme všechny služby na jednu hromadu, zjistíme, že je většina s úvazkem na minimálně jeden rok. Podělte se do komentářů, jaké máte připojení, a jak jste s ním spokojeni. Děkujeme!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

13 Comments

 1. Měl jsem Pils Free v Plzni na Lochotíně. Na stahování a odesílani dat dobrý. Na hraní her ale nic moc. Bylo mi řečeno, že je to sdílená síť, proto je rychlost méně stabilná. Závisí od počtu připojených domácností v baráku. Ve hře se to projevovalo jako nepříjemné „laggy“ (záseky). Ale neznám nikoho kdo měl stejný problém, takže jen subjektívny názor. Teď mám UPC a dobrý ale 2x tak drahý.

 2. Záleží kde v Plzni bydlíte, pokud tam máte Pilsfree na optice, tak jednoznačně je.

 3. Jeden z nejlevnějších internetů má PilsFree a to bez smlouvy, takže velká paráda. Za mě pokud levný a rychlý internet v Plzni, tak jedině PilsFreečko. Fakt taky záleží, kde bydlíte.

 4. Pokud se budeme bavit o nejlevnějším internetu v Plzni, tak jedině PilsFree. Levný a rychlý internet, jak se zde píše, kvalita je dle lokality.

 5. Hledám SPOLEHLIVÝ internet a ten Pilsfree rozhodně neposkytuje. Výpadky až několik týdnů, helpdesk sice funguje, ale nic nevyřeší, lhostejný technik, máte pocit, že socialismus se zase vrátil…pokud potřebujete spolehlivé připojení, jinak sympatický projekt, Pilsfree nedoporučuji. Bydlím v centru.
  Takže hledám a nechci skončit u UPC.

  1. Vyzkoušel bych co mi nabídnou v NejPřipojení.cz

   1. Fajn den, děkujeme za komentář. Avšak, podle ceníku a služeb nabízíte jen VDSL internet. Tedy technologii, která toho nemá moc co nabídnout. Dnes 50 Mbps internetem moc neoslovíte – https://freebit.cz/internet-uz-i-v-hd-o2-spousti-kompaktni-nabidku-chytreho-blabolu/ každopádně děkujeme za komentář, s pozdravem redakce Freebit.cz

  2. Helpdesk prošel zásadní reformou, klidně to můžete u nás znovu zkusit. Ono záleží hlavně na tom, kde jste připojen, ale síť se valí kupředu a postupně zrychlujeme a zrychlujeme, jinak doporučuji volat prvně na čísla na Papíru První Pomoci, nikoliv na Helpdesk.

 6. Měla jsem PF na Borech několik let a byla jsem spokojena. Pak jsme se přestěhovali a připojení a doba čekání byly na mě moc. Takže teď O2 k mé nespokojenosti.

 7. Mám UPC 100 Mb/s za 329 Kč v Plzni. Modem jsem si od UPC koupil. Jsem spokojen s rychlostí i spolehlivostí.

  1. Děkujeme za komentář Petře, fajn den. 🙂 S pozdravem redakce FreeBit.cz

 8. Internet, stejné technologie jako má například O2, ale levnější máme od NejPřipojení.cz

 9. V centru města Pilsfree absolutně nedoporučuji, byl jsem u nic 9 let a z 15 MB/s jsem se dostal na 2-3 MB/s, někdy i na řádově kilobity, připadal jsem si jako bych se vrátil do dob dialup modemů. Rychlost jsem řešil min. poslední 3 roky a žádného řešení jsem se nadočkal, prý zarušení a ani výměna zařízení za modernější nepomůže (na střeše 9 let stará technologie), nechápal jsem….
  Dnes jedu za podobné peníze bezdrát od Unitednetworks, na střeše mám novou technolgii a rychlost 30-40 MB/s, takže kde byl asi problém, rozhodně ne ve vzduchu….

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet