Software

Co je Software?
Software v překladu „programové vybavení“.

  • systémový software
  • firmware
  • operační systém (OS)
  • aplikace

Začneme aplikacemi, které jistě hojně všichni používáme. Aplikace sama o sobě je software, který spouštíme každý den. Používaný pojem aplikační balíček je např. MS Office nebo OpenOffice.org. Do aplikací se nepočítají programy, které s uživatelem přímo nekomunikují. Např. OS nebo služba Windows. Aplikace můžeme rozdělit do několika skupin.

Začnu antivirovými programy, mezi které patří např. NOD 32, AVG, Avast, A-Data, Symatec či Kaspersky. Tyto programy slouží k zabránění napadení dat ve vašem PC a zamezují infiltracím.

Další skupinou jsou databázové programy. Aplikace databázového systému slouží k propojení uložených dat s aplikací. Seznam systémů: Microsoft Access, MySQL, Firebird a další.

A máme tu grafické editory. Adobe Photoshop je základ pro každého grafického designera. Program založený na úpravě obrázků v zůzných formátech. Zmíňkou k programu Gimp 2, který je vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé.

Je tu aplikace nazývaná hra, games. Každý gamer má určitě v PC nainstalovanou nejakou hru, kterou si rád zahraje třeba i on-line. Hra jako celek je někdy tvořena i několik let. V dnešním světě se tomu asi tak neděje jelikož hráč, který dohraje jeden díl se už může těšit na vydání dalšího pokračování jeho oblíbené gamesy.

Internetové prohlížeče je další kategorie aplikací. Každý kdo má internet by měl mít tzv. browser, který mu umožní shlédnutí webových stránek. Na trhu je z čeho vybírat. Začneme softem od Microsoftu (Internet Explorer) či Firefox, Safari, Opera a končíme velice kvalitním a rychlým prohlížečem jménem Google Chrome.

Kancelářský soft je celkem rozšířené odvětví. Součástí takového balíčku bývá nejčasteji textový a tabulkový editor. Dále pokračuji aplikací na databázy a grafickou úpravu obrázků. Zmíňkou Microsoft Office, OpenOffice.org, StarOffice, 602 Office či AppleWorks.

Utility tzv. pomocné počítačové programy. Slouží k zjednodušení práce, které lze jinak realizovat s vynaložením většího úsilí nebo použitím více programů.

Velice známé poštovní programy tzv. elektronická pošta. E-maily jsou starší než internet. Některé e-mailové systémy byly použity jako nástroj k vzkříšení internetu. Elektronická pošta vznikla v roce 1965.

Správce souborů je program pro jednoduchou manipulaci se soubory a kořenovými adresáři. Někdy se používají termíny souborový manažer nebo file manager. Zde je na prvním místě Total Commander, Norton Commander či Salamander.

Textový editor je aplikace, která umožní uživateli tvořit a upravovat text. Rozdíl mezi textovým editorem a textovým procesorem je, že textový procesor (Microsoft Word) umí dakleko více funkcí než obyčejný textový editor.

Výukovým programem označujeme software, který je určen k výukovým účelům a požadavkům uživatele. Jeho poviností je plnit alespoň jednu z didaktických funkcí např. motivovat, opakování vědomostí, expozice učiva a dovedností a kontrola vašich vědomostí. To nejzákladnější z aplikací je tu.