Apple představil před nedávnem nové mobilní telefony. To není záhadou. Záhadou však bude, zdali vybrat smartphone s OLED displejem, a nebo si vystačit s LCD panelem. iPhone Xs a jeho větší stájový kolega Max nabízí technologii OLED. Levnější model iPhone Xr „však“ pouze LCD panel s technologií Liquid Retina. Jistě jste se již na poli (nejen) mobilních telefonů setkali s několika druhy displejů. Zkoumali jste ale někdy, jaké rozdíly jsou mezi LED a OLED displeji? Toto srovnání může být zajímavé i díky tomu, že Apple na trh vypustil dva nové iPhony, kde jeden používá LED a druhý OLED displej. Jak to tedy mezi nimi je? Existuje jednoznačná odpověď na to, který z displejů je lepší?
Svítí každý pixel. Válka mezi OLED a LCD
LCD displej můžeme najít ve velké spoustě různých technologií, od mobilů, přes dříve MP3 přehrávače a spousty dalších elektronických zařízeních. Tento typ displeje potřebuje k viditelnosti obrazových bodů podsvícení. Díky tomuto podsvícení můžete na displeji vidět vše potřebné. Oproti tomu OLED displej se využívá spíše u dražší elektroniky, tedy například u špičkových telefonů. Rozdílem je, že každý obrazový bod u tohoto typu obrazovky svítí sám o sobě, nepotřebuje tedy žádné podsvícení. V praxi to znamená, že u OLED displejů můžete nezávisle na sobě ovládat každý pixel.
Tedy, za LCD displejem musí být umístěno světlo, které zajistí viditelnost displeje, respektive každého pixelu na obrazovce. U OLED displejů svítí každý pixel sám, nezávisle na ostatních, což v důsledku znamená lepší barvy i skutečně černě černou barvu. Nejedná se o reklamní trik prodejců, ale u OLED displejů je to prostě ta pravá černá.
Kontrast mezi černou a bílou
Podstaty obou technologií pak přímo ovlivňují také kontrast jednotlivých typů displejů. K určení kontrastu se využívá tzv. kontrastní poměr. Ten určuje, kolikrát jasnější je bílý bod oproti černému. U nejlepších LCD displejů se kontrastní poměr pohybuje někde okolo 1000:1. Tedy že bílý bod je jeden tisíckrát jasnější, než bod černý. Druhá zmiňovaná technologie OLED nabídne kontrastní poměr někde okolo 100 000:1, a to je už je hodně znatelný rozdíl. I to je důvod, proč se mohou OLED displeje pyšnit skutečně černou barvou.
Technické řešení. Aditivní sčítání barev
Jak z našeho článku zatím plyne, hlavním zobrazovacím prvkem LED displejů jsou jednotlivé světelné diody. Takové displeje pak fungují na principu aditivního sčítání barev. V praxi to znamená, že každý bod je tvořený trojicí diod s červenou, zelenou a modrou barvou. Díky kombinaci těchto diod (různé dominance těchto tří barev) pak můžeme vidět nejrůznější barvy. Získat tak můžeme až 68 miliard různých barev!
Pokud bychom se podívali na OLED displeje, najdeme zde jeden zásadní rozdíl. U těchto typů displeje se využívají organické materiály coby elektroluminiscenční látky. Tyto materiály jsou pak umístěné mezi dvě elektrody. Podmínkou ovšem je, že jedna z těchto elektrod musí být průhledná. Možná to pro vás bude překvapením, ale tato technologie je známá již od roku 1987 a za jejím „objevením“ stojí společnost Kodak. OLED displeje se pak dělí ještě na PMOLED a AMOLED, to už je ale na jiný článek.
Který tedy vybrat? LCD nebo OLED?
Pokud stojíte před rozhodnutím, který z těchto dvou displejů vybrat, tak vás teď možná trošku zklamu. Není možnost explicitně říct, že ten nebo onen displej je výrazně lepší nebo horší. Každá z technologií má své pro i proti. Velmi tak záleží na tom, jak budete telefon využívat. Některé značky telefonů ani třeba možnost výběru displeje nenabízí. Výhodou OLEDů je také fakt, že v zejména v noci vám telefon doslova nevypálí oči. Na druhou stranu LCD mají zpravidla delší životnost a nevypaluje se. Zkrátka a dobře, každý z displejů nabídne něco, rozhodně se ale nejedná o parametr, podle kterého byste měli telefony vybírat.