SoftwareZe světa IT

Windows 10 TP sbírá citlivé údaje. Jak funguje Technical Preview licence?

Produktova rodina Windows 10

Nic není zadarmo, samozřejmě ani Windows 10 TP, který byl před několika dny oficiálně vypuštěný v Preview verzi do světa operačního softwaru. Jak funguje Technical Preview licence? Takřka všechny vstupy do operačního systému jsou monitorované, ať už se jedná o zadávání textu pomocí klávesnice, tak instalování různých programů, rozpoznávání hlasového vstupu pro ještě lepší hlasovou navigaci, či jen to, jak často počítač používáte.

„Když si pořídíte, nainstalujete a používáte program od Microsoftu, shromažďuje informace o vás, vašem zařízení, aplikací a sítí, a vaše používání těchto zařízení, aplikací a sítí,“ uvedl zásady ochrany osobních údajů přímo Microsoft.

Win10 zdarma TP

Windows 10 TP sbírá citlivé údaje

„Příklady údajů, které shromažďujeme – vaše jméno, e-mailovou adresu, preference a zájmy, procházení, vyhledávání a historie souborů, telefonní hovory a SMS, konfigurace zařízení a data senzorů či použití aplikací“. Společnost Microsoft poskytuje čtyři příklady, z nichž je jasně vidět, že při zadávání textu do libovolné aplikace může shromažďovat zadané znaky. Proč? Tak, aby společnost mohla vyladit kontrolu pravopisu a automatické dokončování funkcí, textu. Opět platí, že Technical Preview instalace není ideální pro PC stroje používané pro běžné účely.“

„Společnost Microsoft využívá údaje, které shromažďuje od programů, jak zlepšit a přizpůsobit program a jiné výrobky a služby společnosti Microsoft,“ uvedl do zásady ochrany osobních údajů. „Některé údaje jsou uloženy na vašem přístroji a některá data se přenáší přímo do společnosti Microsoft, na naše servery. Firma sdílí některé údaje s našimi partnery pro zlepšení svých produktů a služeb, práce s produkty a službami společnosti Microsoft.“

Máte nové Windows 10 již nainstalované?

Pokud si tedy nové Windows 10 (ať už 32 nebo 64bitovou kopii) v Technical Preview stáhnete a nainstalujete na svém počítači, doporučujeme je nevyužívat pro běžné účely, jako je přihlašování se do soukromých služeb, placení na bránách své internetové banky, či sdílení a ukládání citlivých dat na harddisk zařízení.

Máte nové W10 již nainstalované? Jak se vám nový Start a prostředí líbí? Bojíte se o svá data, nebudete tuto verzi instalovat? Pomůžete instalací firmě sbírat data, ladit operační systém, hledat bugy, či napomůžete další optimalizaci prostředí? Určitě se o své myšlenky, názory, recenze či první dojmy podělte do komentářů pod tímto článkem, můžete tak pomoci i ostatním čtenářům této novinky.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

5 Comments

  1. Windows 10 jsem si nainstaloval na školní ntb. Mám zde pouze školní office 360, který využívám k psaní BP a jedna hra. Na zbytek využívám stolní PC/mobil. Moc jsem toho zatím nevyzkoušel, ale WIN 10 mi padly do oka hned na začátku. Kombinují 7 a 8.1. Tímto článkem jste mě nakrkli, ale snad se nic nejí tak horké jak se to uvaří že? Nebo nám MS chce ukrást hesla/emaily/BÚ… 😀

  2. Sir_ko, děkujeme za komentář. Podle zpráv ze zahraničí je to pravda. Teď to však záleží na tom, jak moc bude uživatel odvážný. Musíme si uvědomit, že Microsoft dodává informace o nás třetí straně, což je vždy problém.

  3. Zkoušel jsem stahovat přímo z Microsoftu ISO soubor (už několikrát), ale po rozbalení a pokusu o spuštění mi napíše – soubor nebyl nalezen. I když obraz vypálím na DVD tak se i při zapnutém bootovaní z CD/DVD nezačne bootovat. Co s tím?

    1. 32bitové (x86) ISO je dostupné pod tímto odkazem – http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=510226 (64bitové ISO je zde http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=510225). Zde si ho stahoval? Pod tímto odkazem je dostupná ISO kopie Windows 10. Tu pomocí Nera klasicky vypal na DVD disk (32bit či 64bit poznáš dle toho, zdali je schopen tvůj procesor pracovat v těchto instrukcích), jak píšeš, zaveď bootování z DVD mechaniky. Můžeš také ISO zavést na Flashdisk pomocí programu WinToFlash (pak samozřejmě v BIOSu proveď změnu bootování na USB port). Klíč k Windows 10 je pak NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR, pokud ho budeš potřebovat.

  4. Já nevím proč redakce zase hrotí něco co je všeobecně známo a co jsme si vlastně sami odsouhlasili. Je to zkušební verze a bez odesílání zpětné vazby MS prostě nový operační systém nedokáže vyladit ke spokojenosti zákazníků. Sám MS nedoporučuje z důvodu odeslání dat instalaci na hlavní počítač. Nebo chcete jako u Windows XP po instalaci systému hned aktualizovat záplaty, aby PC s operačním systémem vůbec jelo a aspoň trochu fungovalo? Nechal bych MS pracovat a počkal bych na finální verzi a až pak bych, pokud bude odesílání dát pokračovat, začal šířit paniku že MS o lidech sbírá data. Dosud je to totiž nutné k vypilování operačního systému k dokonalosti.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software