3 způsoby, jak změřit rychlost internetu? Určitě jste již zažili ten pocit, kdy se zoufale snažíte načíst stránku, ale internetové připojení je zkrátka proti vám. V tuto chvíli můžete zavolat svému poskytovateli internetu a zjistit okolnosti, popřípadě se domluvit na řešení. Nebo si můžete alespoň orientačně změřit rychlost internetu sami. V dnešním článku si představíme 3 způsoby, jak lze změřit rychlost internetu.
U poskytovatele internetu
Samozřejmě lze zavolat operátorovi a ten vám bez problému rychlost internetu na adrese změří. Tento způsob je vhodný zejména pokud se vám nedaří načíst jakoukoliv webovou stránku. Pokud je připojení pomalé ale přece jen je, můžete přejít na stránku vašeho poskytovatele. Většina zprostředkovatelů internetu má na svých stránkách možnost změření rychlosti internetu a můžete si tak ověřit, zda máte rychlost internetu stejnou jako ve smlouvě.
Většinou však lze reklamovat rychlost pouze po síťovém kabelu (UTP). WiFi připojení na pásmu 2,4 GHz je zarušené a reálné rychlosti se pohybují kolem 40 – 70 Mbps. Na 5 GHz pásmu AC normy mohou být rychlosti v terénu až 6ti násobné.
Na webu třetích stran
Rychlost internetu můžete změřit i na webu třetích stran. Spousta lidí nevěří svým poskytovatelům a považuje jejich testy za nadhodnocené. Právě pro ně jsou tyto weby. Zmínit mohu například speedtest.net, rychlost.cz/speedtest nebo fast.com. Svoji funkci na měření má i Google. Tuto možnost najdete po zadání sousloví „speed test“ do Google vyhledávače. Test trvá přibližně 30 sekund. Rychlost připojení k internetu se zjišťuje podle toho, kolik dat lze během dané doby pomocí připojení přenést. Objem dat se může dle lokality lišit.
Mobil a mobilní aplikace
Třetí a nejjednodušší možnost hlavně pro mobilní zařízení je změřit rychlost internetu pomocí aplikace. Aplikace s touto funkcí nabízí jak sami poskytovatelé (operátoři), tak můžeme najít i aplikace třetích stran. Z osobní zkušenosti bych doporučil aplikaci Speedtest by Ookla, Speedcheck Internet Speed test a Internet Speed test – 4G LTE. Tyto aplikace naměřily zhruba stejné hodnoty a po změření internetu poskytovatelem byla odchylka jen velmi malá. To co si vyberete je samozřejmě na vás. Nejpřesnější výsledek však dostanete, pokud zavoláte přímo poskytovateli a necháte si změřit rychlost od něj. Rychlost internetu v mobilu použije mobilní data, avšak, aplikace přímo od operátorů data do FUPu nepočítají.
Tip redakce!
Pokud jste punťové a chcete zaručeně změřit přesnost a rychlost internetového připojení, doporučujeme vždy měřit po síťovém kabelu. Pokud chcete přesný náměr a propustnost linky, doporučujeme stáhnout 10 GB (gigabajtový) soubor a rychlost internetu si prostě sami spočítat. Pro 20 Mbps připojení počítejme s teoretickou rychlostí stahování 2,5 MB za sekundu. Pro teoretickou rychlost stahování 100 Mbps počítejme s 12,5 MB za sekundu. Pro rychlost stahování 500 Mbps počítejme s 62,5 MB za sekundu (megabajty za sekundu).
Na velkém souboru totiž poznáte, jak moc linku můžete zatížit a zda není na lince vašeho internetového připojení agregace (více klientů na trase). Většina providerů má totiž smluvní agregaci 1:50. V hustě osídleném městě nebo centru může být agregace i vyšší. Tento způsob měření vám umožní linku lépe poznat. Všechny speedtesty berte jako orientační.