Léto, slunce a baterie nejdou dohromady. Otázka je jednoduchá, jak zabránit přehřívání mobilu? Co dělat, když se iPhone v létě přehřeje? Uživatelé před lety velice často řešili problém s přehříváním iPhonu typu 3GS a 3G. Dnes jsou v tomto ohledu přístroje odolnější, přesto však i u novějších zařízení může k teplotní poruše docházet. Je proto dobré znát doporučení, co v takovém případě dělat a samozřejmě, jak přehřátí předejít.
Kombinace nabíjení smartphonu a hraní her akumuluje v přístroji mnoho tepla. Musíme tedy dbát na to, abychom faktory ovlivňující přehřívání telefonu nekombinovali dohromady. Může nastat problém.
Jak k přehřátí může dojít? K extrémnímu zahřátí přístroje může dojít dvěma způsoby – buď zvenčí, nebo zevnitř. Vysoké letní teploty nejsou příjemné pro nikoho a výjimkou není ani váš iPhone. Teplo do něj však nepřichází jen od slunce. Vzniká i uvnitř díky výkonu. Na rozdíl od počítačů nemá mobil žádný pohyblivý větrák, který by teplý vzduch odváděl ven. Většinou k přehřátí dochází kombinací vnitřních i vnějších faktorů, tedy kvůli zátěži při vysoké okolní teplotě.
Jak se před přehříváním efektivně bránit?
Vždy je lepší učinit preventivní opatření, než přehřátý iPhone „oživovat“. Ideální teplota okolí pro provoz je 0 °C až 35 °C. Pokud možno, vyhýbejte se překročení této hranice. Nepůjde-li to jinak, nepoužívejte alespoň výkonově náročnější funkce, jako je GPS nebo přehrávání hudby a videí.
Nenechávejte také vaše zařízení vystavené přímému slunci a už vůbec ne položené ve stojícím autě, kde se mohou v létě teploty během pár minut vyšplhat nad 60 °C. Chlazení rovněž výrazně pomůžete tím, že sundáte obal. Je nutné si uvědomit, že každá věc i elektronika má své provozní teploty.
Teplota může samovolně stoupat také při synchronizaci dat, ale i při obnovení smartphonu ze zálohy. Teplota v zařízení stoupá také díky náročným 3D hrám a rozšířené nebo virtuální realitě. Pro iPhone je hraní náročně hry na přímém slunci propustkou do stop-stavu.
Co si počít, když v létě začne iPhone zlobit?
Přehřátí má různé podoby od obyčejného sekání přístroje, přes indikaci slabého signálu, až po problikávání obrazovky. V pokročilejší fázi se objeví varovné hlášení o přehřátí iPhonu. To chrání vaše zařízení proti poškození tak, že zablokuje jeho funkce a přeruší probíhající procesy, které by ho ještě více zevnitř zahřívaly. Mobilní telefon se stane nepoužitelným.
Pokud k něčemu takovému dojde, je třeba už vážně reagovat. Kdybyste tak neučinili, mohlo by dojít k nenávratnému poškození baterie. Jako první pomoc umístěte iPhone do chladnějšího prostředí a chvíli jej nepoužívejte. Po vychladnutí by měl být opět plně provozuschopný.
iOS zařízení používejte v prostředí s teplotou od 0 do 35 °C. Při příliš nízkých nebo vysokých teplotách může zařízení v zájmu tepelné regulace změnit své chování. Pokud iOS zařízení používáte ve velké zimě mimo provozní rozsah, může se dočasně zkrátit výdrž baterie nebo se zařízení může vypnout. Jakmile zařízení znova přinesete do prostředí s vyšší teplotou, výdrž baterie se vrátí do normálu. Používání iOS zařízení v mimořádně horkých podmínkách může trvale zkrátit výdrž baterie.
Zařízení uchovávejte v prostředí s teplotou od -20 do 45 °C. Nenechávejte zařízení v autě, protože teplota v zaparkovaném voze může překročit uvedený rozsah.