Elektromobilita

3 nejatraktivnější akcie výrobců elektromobilů na vzestupu

elektroauto
Foto: pixabay.com, Tag: Elektromobil

Rok 2021 byl pro akcie elektromobilů (EV) skvělým rokem. Vzhledem k tomu, že globální prodej elektromobilů explodoval, výrobci automobilů oznámili plány na dodání miliard dolarů do průmyslu, což dodalo cenám jejich akcií potřebný nárůst.

Mezitím využilo akciové trhy několik start-upů, aby získaly finanční prostředky na základě slibných nároků na technologii elektromobilů. Kupodivu vzrostly akcie výrobců nárazníků a zvedly tak náladu celého odvětví a téměř každý investor by chtěl být zainteresován v oblasti elektromobilů.

Přesto elektrická vozidla v současné době představují pouze zlomek celkového světového prodeje vozidel a většina výzkumných firem očekává, že toto odvětví jen poroste. Jinými slovy, trh s elektromobily teprve začíná a některé akcie vypadají dokonce zrale na tzv. “bull run“ (dobu, kdy akciový trh disponuje trvalým růstem cen akcií).

Níže jsou vypsané tři nejlepší akcie v kategorii EV, které mají potenciál stoupat

Lucid Group

Lucid Group (NASDAQ: LCID) byla jednou z nejatraktivnějších akcií EV roku 2021, a to proto, že na americké burze cenných papírů debutovala a do konce roku vzrostla o neuvěřitelných 280 %. Doposud se společnosti Lucid podařilo přilákat velkou pozornost nadšenců EV po představení jejího prvního vozu, Lucid Air Dream Edition, který nabídl dojezd až 520 mil (837 km) a získal ocenění Motor Trend 2022 Car of the Year.

Problémem na trhu s akciemi této společnosti je, že v posledních týdnech Lucid Group vyvolala několik obav, protože doposud neprozradila nic o počtu dodávek vozů Air Dream, které dosud dodala od první šarže 30. října 2021.

Lucid Air Dream Edition
Lucid Air Dream Edition

To způsobilo, že investoři Lucidu jsou netrpěliví, přestože technologie EV této společnosti dosud vypadala velmi slibně a nelze popřít, že je jedním z mála start-upů elektromobility, které ukázaly potenciál stát se vážnou konkurencí pro lídra v oboru, společnost Tesla (NASDAQ: TSLA).

Společnost Lucid Group to ale nevzdává a na obzoru je spousta projektů, které by mohly odstartovat další nárůst akcií. Mezi tyto klíčové projekty patří modely, které se vyvíjejí pro rok 2022, dosažení cíle výroby 20 000 kusů v letošním roce a vstup na mezinárodní trhy. Pokud vše půjde podle plánu, akcie Lucid by mohly prudce vzrůst.

Ford

Na rozdíl od jiných tradičních výrobců automobilů, automobilka Ford (NYSE:F) rychle přeskočila v před inovacím v odvětví elektromobility (EV) a již sklízí ovoce v podobě bezprecedentní poptávky po svých elektrických SUV Mustang Mach-E a pick-upech F-150 Lightning. Pro přiblížení zde uvedeme pár čísel. V roce 2021 se prodal rekordní počet elektromobilů, včetně 27 140 kusů Mustang Mach-E, díky čemuž je na druhém místě, hned za Modelem Y Tesla.

Mustang Mach-E
Mustang Mach-E

Ve skutečnosti je poptávka tak silná, že Ford nyní ztrojnásobuje výrobní kapacitu pro Mustang Mach-E na více než 200 000 kusů do roku 2023. Pokud jde o pick-up F-150 Lightning, Ford již zajistil 200 000 předobjednávek a nyní plánuje zdvojnásobit výrobu na 150 000 kusů ročně. Navíc by automobilka měla letos zahájit dodávky svého třetího elektromobilu, plně elektrické dodávky E-Transit.

Nio

Nio (NYSE:NIO) byla další akcií EV, které se v roce 2021 dostalo velké pozornosti, přísnější kontrola zahraničních akcií však potlačila její růst, protože se jedná o čínskou automobilku a je pro ni tedy těžké prosadit se na americkém trhu. I když je pravda, že Nio, spolu s dalšími zahraničními a zejména čínskými akciemi, čelí riziku vyřazení z amerických akciových trhů, má hodně, co by mohla v blízké budoucnosti nabídnout a co by mohlo velmi dobře fungovat ve prospěch investorů.

NIO ET7
NIO ET7

Pro začátek by se společnost Nio mohla zařadit na akciový seznam v Hongkongu, o což údajně požádala již v březnu 2021, stejně jako konkurenční čínští výrobci EV, jako jsou Xpeng a Li Auto, kteří již na tomto seznamu uvedeni jsou.

I přes tyto komplikace se firma snaží soustředit na to, co jí jde nejlépe a naplnit tak své cíle. Aktuálně by měla potvrdit objednávky na svůj vlajkový sedan ET7, a to 20. ledna 2022, s tím, že zahájí výrobu na začátku března. Později v tomto roce se také očekávají dodávky sedanu ET5 střední velikosti, který byl uveden v prosinci v loňském roce. Stručně řečeno, vypadá to, že automobilka Nio “šlape Tesle na paty“ a míří tím správným směrem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Elektromobilita