Hardware >Novinky ze světa IT >

4K: Budoucnost televizí nastupuje

4K televize by se mohly snadno specifikovat jako nejvyspělejší televize současnosti. Její samotný název, 4K, je odvozen od toho, že má televize čtyřnásobně větší rozlišení než normální HD televize. Zatímco televize s HD (Full HD) rozlišením má 1 920 x 1 080 pixelů, tak 4K televize má 3 840 x 2 160 pixelů, dohromady tedy 8 294 400 obrazových bodů.

Takový obraz je již tak dokonalý, že lidské oko není schopné rozpoznat, že se jedná o uměle vygenerovaný obraz. Zlí jazykové tvrdí, že je obraz detailní až příliš a že díky tomu je obraz působí také velmi uměle. Při standardním vzdálenosti je ovšem obraz zcela ideální.

4K televize Samsung UE85S9ST

4K televize mají mnoho výhod, ale i nevýhod. Hlavní nevýhodou jsou obrovské ceny – některé modely s větší úhlopříčkou atakují i jeden milion korun. Příkladem je i Samsung UE85S9ST, který je k vidění na obrázku výše. Ovšem vysoké ceny byly i u začínajících LCD televizí, takže i zde se očekává, že se ceny posunou mnohokrát dolů. Další nevýhodou je nedostatek filmů nebo seriálů, které by byly na takové rozlišení stavěné. K dispozici jsou zatím především různé ukázkové dokumenty.

Tyto moderní televize podporují také local dimming, jedná se o lokální stmívání kdy se při projekci černé barvy jednoduše zamezí průniku světla. Ačkoliv je cena za televizory 4K velmi vysoká, tak je o ně obrovský zájem. Je pravděpodobné, že během následujících let budou zcela nahrazovat běžné televize. Zajímavostí 4K televizí je i to, že na nich můžeme sledovat 3D obraz i bez brýlí. Takové televizory mohou díky vysokému rozlišení produkovat buď čtyři 1080p obrazy nebo osm 720p obrazů najednou, čímž vytvoří 3D obraz.

Ve skutečnosti jde o složení dvou 2D obrazů. Standardním vybavením většiny 4K televizí je Blu-ray, kamerové snímače, kontrolní LCD panel, vysoce kvalitní reproduktory, konektory pro propojení a mnoho dalšího. Je jen otázkou času, kdy 4K televize pohřbí současné televize a lze jen těžko určit, jaká technologie jednou nahradí samotnou 4K technologii.

Martin Kohout
Martin je technologický nadšenec a elektrotechnik. Má zkušenosti v technologiích přes 20 let a jeho koníčkem jsou smartphony, které mění svět a lidské vnímání.

  Doporučeno pro vás >

  3 x komentář, přidáš se?

  1. […] ovšem společnosti Samsung a Sony. Nejvíce jsou očekávány hodinky Galaxy Gear a také 4K televize. Údajné překvapení lze očekávat také od ostatních společností jako jsou třeba Toshiba, […]

  2. […] Perličkou je také informace, že se na české půdě právě jedna továrna vyrábějící tyto 4K televize také […]

  3. […] si o 4K televizorech myslíte vy? Je nutností mít tyto jemné skvosty ve své domácnosti, když ještě nemůžeme využít plný […]

  Komentuj článek

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Další novinky > Hardware >