Hardware

5 nejvýkonnějších grafických karet pro rok 2022

graficka karta
Foto: pixabay.com, Tag: Grafická karta

Většina výkonných grafických karet na trhu cílí z pochopitelných důvodů na hráče her. Zajímá vás, které budou ty „nejnadupanější“ modely následujících měsíců?

NVIDIA GeForce RTX 3090

Tato unikátní grafická karta je poháněna architekturou Ampere, což je už 2. generace architektury NVIDIA RTX. Ta zdvojnásobuje výkon ray-tracingu a umělé inteligence díky vylepšeným jádrům Ray Tracing (RT), jádrům Tensor a novým multiprocesorům pro streamování, jak uvádí přímo v popisu NVIDIA.

Novým etalonem výkonu by se však v celé sérii měla stát grafická karta GeForce RTX 3090 Ti. O té se zatím neví další podrobnosti, ty bychom se měli dozvědět na konci ledna. Spekuluje se zatím v konkrétnějších obrysech hlavně o ceně, která by se měla vyšplhat až na 100 000 Kč.

GeForce RTX 3090
GeForce RTX 3090

AMD Radeon 6900 XT

Ani konkurenční AMD nezahálí. Série RX 6900 XT je určena těm nejnáročnějším hráčům. Vůbec poprvé se představila na konci roku 2020 a stále se řadí k tomu nejlepšímu, co můžete na současném trhu potkat.

Grafická karta AMD Radeon™ RX 6900 XT disponuje architekturou AMD RDNA™ 2 a hned 80 vysoce výkonnými vylepšenými Compute Units. Tento model rovněž využívá 128 MB zcela nové paměti AMD Infinity Cache a 16 GB vyhrazené paměti GDDR6. Grafická karta je navržena tak, aby poskytovala vysokou obnovovací frekvenci a poradila si tak i s náročnými hrami v rozlišení 4K.

AMD Radeon 6900 XT
AMD Radeon 6900 XT

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Své další pověstné želízko v ohni má v tomto žebříčku opět NVIDIA, a to s modelem GeForce RTX 3080 Ti.

Opět se v tomto případě jedná o verzi grafické karty, která je poháněna architekturou Ampere, tedy 2. generací architektury NVIDIA RTX. Tato verze grafické karty disponuje vylepšenými jádry RT a jádry Tensor, novými streaming multiprocesory a extrémně rychlou pamětí G6X. Díky tomu vám přinese skutečně jedinečný herní zážitek.

AMD Radeon RX 6800 XT

Právem se tento model řadí mezi absolutní high-end grafických karet společnost AMD. Jde o přímého konkurenta NVIDIA GeForce RTX 3080.

Grafická karta AMD Radeon™ RX 6800 XT do vínku dostala architekturu AMD RDNA™ 2 s hned 72 výkonnými vylepšenými Compute Units. Rovněž nabízí 128 MB zcela nové paměti AMD Infinity Cache a 16 GB vyhrazené paměti GDDR6. Karta je navržena tak, aby poskytovala velmi vysokou obnovovací frekvenci. Je proto opět primárně určena pro náročné hry v rozlišení 4K.

NVIDIA GeForce RTX 3080

Specifikace u tohoto modelu je v podstatě obdobná jako u varianty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. V některých parametrech se však od sebe pochopitelně liší.

I tato karta je poháněna architekturou Ampere. Má k dispozici vylepšená jádra RT a jádra Tensor, nové streaming multiprocesory a superrychlou paměť G6X pro úžasný herní zážitek. Verze Ti však oproti své „kolegyni“ nabízí více paměti GDDR6X, více jader Tensor a CUDA.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware