Ze světa IT

5 osvědčených tipů jak v domácnosti snížit spotřebu plynu

plyn domacnosti
Foto: pixabay.com, Tag: Plyn

Domácnosti trápí zvyšující se výdaje za energie. Výrazně stouply i ceny plynu. Ušetřit však na něm lze. Jak na to?

Vařte úsporněji

K úspoře plynu stačí drobná změna zvyklostí. Vařit jednoznačně nemusíte s plným hrncem vody, která se musí zbytečně ohřívat. Brambory se vám pohodlně dovaří i v páře. Pokud je navíc přiklopíte pokličkou, elegantně tak snížíte spotřebu plynu až o polovinu.

Na škodu není ani pravidelná kontrola plynových hořáků vašeho sporáku. A případně ani výměna spotřebiče za úspornější typ. Zvažte, zda je vůbec například vodu nutné na plynu vařit. Lépe vám poslouží rychlovarná konvice.

Topte chytře

Změna v návycích ohledně vytápění už vás trochu sebezapření stát bude. Znáte populární internetovou výzvu, která velí snížit si teplo doma o jediný stupeň? Není to příliš výrazný rozdíl v komfortu, ale ve své peněžence ho samozřejmě poznáte.

Zvažte samozřejmě, zda nemůžete snížit teplotu ještě výrazněji. Stále ještě se můžete i doma tepleji obléknout. V obytné místnosti by vám mělo stačit cca 20 °C. V ložnici si můžete dovolit ještě nižší teplotu, dostačující je i 17 °C.

Pokud snížíte teplotu v místnosti o 3 °C, můžete tím ušetřit až 20 %, což při přepočtu na konkrétní sumu může být až 5 000 Kč.

Zorganizujte si domácnost

Průchodu tepla od radiátorů často brání nevhodně umístěný nábytek. Pokud ho přestěhujete, můžete ušetřit až 10 %.

Naučte se ve svůj prospěch používat žaluzie nebo závěsy. Jde o efektivní způsob, jak zabránit úniku tepla skrze sklo.  Naučte se je proto zatahovat. Ovšem pozor, závěsy by neměly spadat až přes radiátor. Brání totiž šíření tepla. Pokud ale svítí slunce, naopak závěsy roztáhněte a žaluzie vytáhněte. Slunce se postará o přirozené teplo.

Jestliže to není nezbytné, vyhněte se také tomu, že na radiátorech budete sušit prádlo nebo třeba ručníky.

Vyměňte kotel

Snížit spotřebu vám pomůže i výměna kotle. Svůj starý kotel můžete nahradit výkonným kondenzačním. Existují buď verze stacionární či na závěsné. Jejich účinnost je vysoká, dosahuje až 110 %. A to při zachování shodného teplotního komfortu. Kotel totiž zužitkovává i spaliny.

Konkrétně výrobci deklarují u jednotlivých modelů úsporu v rozpětí 20 až 40 %. To může znamenat nemalou položku v rodinném rozpočtu, protože plyn, používá-li se na vytápění, tvoří až 75 % celkové spotřeby.

Nezapomínejte ani na kontrolu kotle. Alespoň 1x ročně je potřeba se na technický stav kotle zaměřit, zaručit vám to může úsporu až 25 %.

Pořiďte si nového dodavatele

Mějte na paměti, že dodavatelé plynu se spoléhají na pohodlnost klientů, kteří se stávající smlouvou nechtějí nic dělat.

Sami o sobě vám výhodné podmínky nenabídnou. Pokud ale přejdete k novému dodavateli, už jste pro něj další zákazník a toho je potřeba si cenit, neboť je novým zdrojem financí. A nabídnout mu tedy i lepší cenu. Právě cena je důležitým nástrojem konkurenčního boje.

Co z toho vyplývá? Především nebát se „turistiky“ mezi jednotlivými dodavateli a klidně svého poskytovatele vyměnit. Ušetříte i několik tisíc korun.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT