Tiskové zprávy

5G sítě budou za pět let přenášet přes polovinu objemu dat, tvrdí Ericsson

Ericsson logo
Foto: Ericsson
  • V roce 2026 budou 5G sítě přenášet až 54 % celkového objemu mobilních dat
  • Průměrná celosvětová měsíční spotřeba mobilních dat na chytrých telefonech vzroste do roku 2026 až o čtvrtinu na 34 GB
  • Na konci roku 2020 bude mít k 5G sítím přístup až 15 % světové populace, tedy jedna miliarda lidí. V roce 2026 by to mělo být už 60 %

Ericsson ve zprávě Mobility Report

Společnost Ericsson ve zprávě Mobility Report uvedla, že do konce tohoto roku bude více než jedna miliarda lidí – 15 % světové populace – žít v oblasti pokryté 5G. V roce 2026 bude mít k 5G připojení přístup 60 % světové populace.

Největší rozmach, co do počtu uživatelů mobilní 5G sítě, předpokládají odborníci ze společnosti Ericsson v příštích letech v Severní Americe, kde bude 5G využívat až 80 % všech uživatelů mobilních technologií. V České republice by mohla být v roce 2026 podle zprávy k 5G připojena více než třetina uživatelů.

5G prenos 2026
V roce 2026 budou 5G sítě přenášet až 54 % celkového objemu mobilních dat (Zdroj: Ericsson)

Odhaduje se, že celkový mobilní datový provoz by mohl do konce roku 2020 dosáhnout přibližně 51 EB za měsíc, na konci roku 2026 by mohl celkový měsíční objem mobilních dat vystoupat až 226 EB. Toto číslo představuje všechna mobilní data, která bude v té době spotřebovávat více než 6 miliard lidí při používání chytrých telefonů, notebooků, tabletů a celé řady nových zařízení.

V současné době slouží asi dvě třetiny spotřebovaných mobilních dat ke sledování nebo streamování videoobsahu a předpokládá se, že jeho obliba ještě poroste. Většinu mobilního datového provozu generují v dnešní době chytré telefony, asi 95 % a tento trend má v nejbližší budoucnosti podle prognóz pokračovat.

Lídry v 5G se stanou státy s velkým počtem obyvatel

Společnost Ericsson předpovídá, že lídry v objemu mobilního datového provozu se stanou státy s velkým počtem obyvatel, které zavedly nebo brzy implementují technologie 5G. Očekává se, že v roce 2026 budou 5G sítě přenášet více než polovinu celkového objemu mobilního datového provozu. Růst datového provozu značně ovlivňuje dynamika trhu, proto se regionálně velmi liší. 

Nejvíce mobilních dat na jeden chytrý telefon se spotřebovává v současné době v Indii, asi 15,7 GB, ve střední a východní Evropě je to asi polovina a celosvětový průměr činí necelých deset gigabytů. Společnost Ericsson předpokládá, že objem mobilního datového provozu poroste v příštích šesti letech meziročně globálně asi o čtvrtinu a v roce 2026 tak dosáhne 34 GB na chytrý telefon.

Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson

„S rozvojem chytrých zařízení, která 5G podporují, si začnou výhody této technologie užívat i spotřebitelé. Trend zvýšené spotřeby mobilních dat sledujeme v posledních letech i v České republice a v Ericssonu věříme, že bude pokračovat. 5G technologie přinese vylepšenou uživatelskou zkušenost díky níž bude přenos dat přes mobilní sítě rychlejší a méně latentní,“ říká Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson.

„Předpokládám, že minimálně mladí velmi ocení přidanou hodnotu 5G při streamování her a stahování videoobsahu.“

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy