Tiskové zprávy

Lék na COVID-19 si v lékárně nekoupíte, už ale existuje

koronavirus
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Onemocnění COVID-19 je způsobeno RNA koronavirem. V Evropě se začalo šířit od února 2020 a způsobilo pandemii. V současnosti můžeme s onemocněním bojovat vakcinací, která dle aktuálních statistik prokazatelně snižuje riziko nákazy a v případě nákazy přes očkování snižuje závažnost průběhu onemocnění.

Na onemocnění COVID-19 se pokoušejí farmaceutické firmy vyvinout účinné léky. Cesta je dlouhá, ale firmy zaznamenávají úspěchy. Momentálně jsou některé léky ve fázi klinického výzkumu. K těmto lékům se vrátíme později.

Lehký průběh onemocnění COVID-19

Jaký lék dostanete od praktického lékaře, pokud jste byli pozitivně diagnostikováni? V případě lehkého průběhu onemocnění vám lékaři doporučí léky tlumící příznaky onemocnění. Je to především Paralen na tlumení horečky a bolestí kloubů, léky proti dráždivému kašli a léky proti rýmě.

Lék na COVID-19 si v lékárně nekoupíte, už ale existuje
Lék na COVID-19 si v lékárně nekoupíte, už ale existuje

Lék určený ambulantním pacientům, kterým hrozí vážný průběh onemocnění je Regeneron. Jde o monoklonární protilátky určené pro kardiaky, diabetiky a obézní pacienty. Podání léku je nutné zahájit ihned na začátku onemocnění. Není určen pro pacienty, kteří jsou hospitalizování s těžkým průběhem onemocnění. Regeneron je podáván ve formě infúze.

Těžký průběh onemocnění COVID-19

U pacientů v těžkém stavu při hospitalizaci je momentálně často podáván lék Remdesivir, což je experimentální antivirotikum ve formě infúze, které brzdí šíření viru v těle pacienta.

Onemocnění u některých pacientů bohužel způsobí dušnost až poškození plic natolik, že musí být připojeni na umělou plicní ventilaci (UPV), při poškození plic na extrakorporální membránovou oxygenaci (ECMO).

Pacient na umělé plicní ventilaci musí být uspán léky, jelikož má naše tělo obranné reflexy, které by nutily pacienta tubu, kterou jsou zajištěny dýchací cesty, vykašlat. V tomto případě jsou schopny plíce pacienta vyměnit kyslík a oxid uhličitý v plicních sklípcích. Je-li pacient připojen na ECMO, znamená to, že jeho plíce nejsou schopny plyny vyměnit, proto je musí zastoupit přístroj.

Odkysličená krev pacienta je hadicí vedena mimo jeho tělo k hlavnímu aktérovi přístroje ECMO – oxygenátoru, kde proběhne výměna plynů. Hadicí z oxygenátoru je vedena okysličená krev zpět k pacientovi. Tato léčba je poměrně závažná a náročná. Velký objem krve pacienta koluje v přístroji, musí být proto naředěna lékem Heparinem, aby se v přístroji netvořily sraženiny a neohrožovaly pacienta.

Léky ve fázi klinického výzkumu

Čeští vědci aktuálně pracují na léku, který se nazývá Basedoxifene (Base X-1). Na výsledek výzkumu se momentálně čeká. Lék je zkoumán pro své antivirové účinky Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Lék, který je aktuálně posuzován Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, je antivirotikum Lagevrio, který je určen pro domácí léčbu a podává se dospělým pacientům ústy.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Tiskové zprávy