Tiskové zprávy

Kdy přijde další nouzový stav pro rok 2021?

koronavirus zena s rouskou
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Nouzový stav je opatření, které Česko během své historie zažilo několikrát. Co je nouzový stav a kdy nám opět hrozí?

Co je nouzový stav

Nouzový stav představuje specifickou situaci, během níž dochází ke zvýšenému nebezpečí. Vyhlašuje se během živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Definuje jej ústavní zákon o bezpečnosti České republiky. Nouzový stav musí vyhlásit vláda. Avšak bez souhlasu Poslanecké sněmovny tak může učinit nejdéle na 30 dnů. S jejím souhlasem pak je možné nouzový stav prodloužit. Jeho předstupněm bývá stav nebezpečí, který může vyhlásit hejtman kraje nebo primátor hlavního města.

Kdy přijde další nouzový stav pro rok 2021?
Kdy přijde další nouzový stav pro rok 2021?

Jedná se o právní rámec, který umožňuje vyhlašovat další opatření. Může to být například omezení volného pohybu osob, uzavření škol či zákaz nebo omezení kulturních akcí.

Nouzový stav v Česku

Česká republika již prožila několik období, kdy byl nouzový stav vyhlášen. Vůbec poprvé to v její historii bylo 12. srpna 2002 kvůli povodním.

Následně se v Česku opakoval ještě několikrát. Na jaře 2006 šlo opět o povodně. V zimě 2007 se republika musela vypořádávat s následky orkánu. Během léta 2013 si vyhlášení nouzového stavu znovu vyžádaly povodně.

Opakovaně musela vláda přikročit k vyhlášení nouzového stavu také vlivem koronavirové pandemie. Zcela bezprecedentním byl tento krok primárně proto, že poprvé začal nouzový stav platit plošně na celém území ČR.

Nouzový stav během pandemie

Nouzový stav během pandemie byl v Česku vyhlášen poprvé 12. března 2020. Trval celkem 67 dnů. Podruhé se ČR ponořila do nouzového stavu už 5. října téhož roku. A to na rekordně dlouhou dobu, platil celkem 133 dnů.

Následujícího roku se Česká republika nezdála být ze „zajetí“ koronaviru vysvobozena. Hned 15. února 2021 začal nouzový stav platit opět. Vydržel tentokrát 12 dní. Od 27. února 2021 sáhla k vyhlášení nouzového stavu vláda znovu. Zrušen byl po 44 dnech.

Co nás čeká na konci roku 2021

V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací na konci roku 2021 vláda Andreje Babiše znovu projednávala protikoronavirová opatření.

Již 25. 11. se tak začalo hovořit o tom, že Česko se musí na nouzový stav připravit znovu. Tuzemská média přišla nejprve se spekulacemi, že začne platit od následujícího dne, tedy od pátku 26. 11.

V médiích se poté objevily i nepotvrzené informace, že nouzový stav bude vyhlášen již od 25. 11. Nakonec bylo oficiálně ustanoveno, že se tak stane od půlnoci 26. 11., a to na 30 dnů.

Společně s tím vláda má projednat i opatření, která mají opět omezit setkávání občanů, a tím i šíření viru. Premiér Andrej Babiš však vyloučil lockdown.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy