Hardware

AMD vs. Intel: jaké procesory můžeme očekávat pro rok 2020

amd logo final
Foto: AMD

Vstup do nového roku znamená mnoho novinek i na technologickém poli. Co nového pro nás přichystal přední výrobce procesorů Intel a jeho věčný rival AMD? Chystá se ta pravá křemíková válka?

Co nového u Intelu

Už v polovině loňského roku některé optimistické předpovědi mluvily o tom, že na cestě jsou nové procesory Comet Lake. Někteří se těšili, že Intel stihne novinku vydat již na podzim téhož roku, na to ale nakonec nedošlo a pravdu tak měli ti, kteří odhadovali, že se procesory představí až v roce 2020.

Noví zástupci 14nm generace by se měli na scéně objevit v dubnu letošního roku, tedy s předstihem oproti konkurenčnímu AMD a jejich procesory Ryzen. Majitelé desktopů tak mohou pro své počítače očekávat procesory v sérii Core s až 10 jádry.

Co nového u Intelu
Co nového u Intelu? Comet Lake

V praxi si tak „polepšíme“ ve srovnání se stávajícím Coffee Lake Refresh dokonce o čtyři jádra. Zlé jazyky však tvrdí, že kromě mírné optimalizace v počtu jader se výraznějšího technologického posunu nedočkáme. Intel tak v konkurenci nyní prodávaných AMD Ryzen 3000 poněkud ztrácí dech.

Podrobněji k parametrům nových procesorů Intel

Stále se bude jednat o modely postavené na architektuře Skylake. Zároveň by se už ale mělo jednat o poslední procesory této architektury a předposlední generaci, která je ještě založena na 14nn procesu.

Už z prvotně zveřejněné roadmapy vyplynulo, že novinka bude disponovat 125W TDP. Ze samotného údaje však ještě není možné účinně predikovat, zda se jedná ze strany výrobce o reálněji nastavené hodnoty nebo dojde ke skutečnému zvýšení spotřeby.

S jistou obavou si pak mnozí pokládali další otázku: Budou nové procesory vyžadovat výměnu základní desky? Roadmapa dávala tušit, že podobný scénář nastane. Novinka dle ní vyžaduje patici LGA 1200 a s ní tedy i desky vybavené čipsety série 400.

To, s čím se řada příznivců Intelu nehodlala úplně smířit, se stalo realitou. Nejvýraznější slabina novinkových procesorů je zřetelná: Kvůli potřebě vydatnějšího napájení skutečně výměna desky bude nutná.

Rok 2020 v podání AMD

Nové výkonné procesory pro rok 2020 se chystá AMD ukázat na CES neboli Consumer Electronics Show. Již počátkem ledna tak na technologické nadšence čeká „ochutnávka“ novinek na letošní rok. Na prezentaci se předvedou kromě procesorů i další novinky z dílny amerického výrobce.

Rok 2020 v podání AMD
Rok 2020 v podání AMD. Zen 3, Zen 4

S aktuální generací AMD Zen 2 se však ještě nějakou chvíli loučit nebudeme. Dle dosavadních informací ji její nástupce Zen 3 nahradí zhruba v polovině září.

Jak uvedl pro média CTO společnosti AMD Mark Papermaster, AMD plánuje udržet frekvenci vydávání nové generace procesorů v rozmezí každých 12 až 18 měsíců. Zároveň slibuje vždy navýšení IPC o minimálně 7 %.

Již na současnou generaci Ryzen 3000 pěli recenzenti doslova ódy a jestliže se v recenzích s jistou dávkou nadsázky psalo, že jde o výkon, který doslova „trhá asfalt“, nebyla tato vyjádření příliš nadnesená.

AMD Zen 3, co tyto procesory přinesou?

S nově příchozími procesory by však výsledky měly být ještě slibnější díky přepracované architektuře. AMD Ryzen 4000 slibují o 17 % vyšší IPC. Při shodné frekvenci se současnými procesory se tak bude jednat o dramatické zvýšení výkonu.

Z hlediska výrobního procesu dojde jen k minimálnímu posunu. Z původního 7nn se dostaneme k 7nn+. Počítá se též s využitím EUV technologie. To nicméně teoreticky dává mnoho nových možností jako posun v efektivitě výroby či zvýšení taktovací frekvence. Vše ale bude samozřejmě záviset na designu čipů.

Stát za těmito procesory bude TSMC, aktuálně patřící na špici mezi výrobci integrovaných obvodů. V současné chvíli jsou podle všeho již nové procesory hotové a ladí se jejich finální výroba. Na Zen 3 plánuje dle vlastního vyjádření AMD postavit jak desktopové procesory Ryzen, tak i serverové EPYC.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware