Software

Android 14 Beta 3 má trik, který zefektivňuje spořič baterie

androidy
Foto: pixabay.com, Tag: Android

Všechny nejlepší současné telefony se systémem Android mají několik společných rysů, jako jsou displeje OLED, fantastické osmijádrové procesory a velké baterie, které to všechno pohání. Dvoudenní výdrž baterie je však od nástupu moderních smartphonů jen městskou legendou a jedinou záchranou je úsporný režim. Android 14 má novou beta funkci, která by mohla několik telefonů přiblížit legendární hranici dvoudenního pohotovostního režimu – stmívání tapety.

Beta 3, která obsahuje opravy chyb a nové funkce ve stejné míře

Před několika dny vyšla verze Android 14 Beta 3, která obsahuje opravy chyb a nové funkce ve stejné míře. Jednou z nich je drobné vylepšení úspory baterie, díky kterému je tapeta při zapnutém režimu tmavší než zbytek uživatelského rozhraní. Všechny ikony aplikací a widget At a Glance na telefonech Pixel zůstávají v nastaveném jasu. Efekt je patrný zejména u světlejších a živějších tapet.

Před touto změnou v beta verzi 3 jste se museli uchýlit k funkci Extreme Battery Saver nebo k režimu Bedtime služby Digital Wellbeing, který ztlumí tapetu za vás. Alespoň v případě druhé jmenované funkce byl kladen důraz na vaše zdraví, nikoli na výdrž baterie.

Zdá se, že nápad společnosti Google ztmavit tapetu pro úsporu baterie čerpá inspiraci z funkce Extra dim na telefonech Pixel, tmavého režimu a vždy zapnutých displejů. Všechny tyto systémy pokračují v zobrazování důležitých informací a zároveň ztlumí nebo vypnou ostatní pixely, aby šetřily energii.

Spotřeba energie moderních displejů OLED

Ačkoli by se dalo namítnout, že výhody budou sotva znatelné, spotřeba energie moderních displejů OLED je funkcí počtu pixelů v provozu a jejich jasu. Pokud tedy teoreticky některé pixely pracují s nižším jasem, když jste na domovské obrazovce, mělo by dojít k malé úspoře energie. Díky těmto úsporám by mohl být operační systém Android energeticky úspornější, což by prodloužilo použitelnou životnost baterie zařízení.

Užitečným vedlejším produktem stmívání tapet je jakýsi falešný režim vysokého kontrastu. Protože pozadí je tmavší a ikony zůstávají jasné, jsou lépe viditelné, i když má tapeta rušný design. Jedná se o šikovný doplněk systému Android a doufejme, že společnost Google od této chvíle zpřístupní tuto změnu funkce Battery Saver pro všechna sestavení systému Android 14, včetně sestavení pro třetí strany.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software