SoftwareZe světa IT

Android: Lollipop pod drobnohledem

Android 9 aplikace

Android 5.0 Lollipop je nejnovější verze mobilního operačního systému Android, jenž vyvinul Google. Odhalen byl 25. června 2014 na konferenci Google I/O a zpřístupněn byl 3. listopadu 2014 na vybraných zařízeních se systémem distribuce Android.

Vzhled

Vzhled a ovládání je nejspíš nejvýznamnější součástí Android 5.0 Lollipop. Ten prošel řadou vizuálních změn, na druhou stranu plynule navazuje na dosavadní zvyklosti. Jednou z nejviditelnějších změn je vylepšená navigační lišta, jež zobrazuje abstraktnější ikony, a stavový řádek, u kterého lze měnit barvy nebo může být i průhledný.

Android 5.0 získal nový design zvaný „Material“, který byl prezentován již na červnové konferenci. Tento design především znamená jednoduchost, strohost, na druhou stranu ale odvážné a světlé barvy spolu s přiměřenými animacemi. Podstatnou změnou prošel také multitasking, jenž se nyní více zaměřuje na dokumenty než na aplikaci. Znamená to, že jedna aplikace může být otevřena ve více kartách, mezi kterými lze přepínat.

Nexus 5 Lollipop

Mnoho nových možností je také u notifikací. Lze zobrazit a reagovat na zprávy z odemykací obrazovky, nechybí však možnost skrýt obsah těchto oznámení. Lze nastavit upozornění tak, abyste byly rušeni pouze v určitých hodinách.

Novinkou je režim „Priority“ aktivující se tlačítkem hlasitosti. Díky tomuto režimu se dovolají jen vybrané kontakty nebo se zobrazí jen určitá oznámení. Lze naplánovat i dobu, kdy je tento mód aktivní, např. denně v době nočního klidu. Několik nových funkcí získal také panel rychlého nastavení. Ty přináší snadnější ovládání funkcí Wi-Fi, Bluetooth a zjišťování polohy, ruční nastavení podsvětlení obrazovky či adaptivní jas v závislosti na okolním osvětlení.

Výkon a optimalizace

Nový Android získal optimalizace pro delší výdrž přístroje na jedno nabití, funkci úspory baterie s možností prodloužení výdrže až o 90 minut. Novinkou je také zobrazení předpokládaného času do úplného nabití nebo odhad zbývajícího času do vybití zařízení – tuto informaci lze najít v nastavení baterie.

Tyto slíbené možnosti jistě potěší každého uživatele, který chce svůj přístroj plně využít bez toho, aniž by jej musel každou chvíli nabíjet. Mnoho novinek Lollipop také přináší ve snaze zvýšení výkonu. Podporovány budou 64bitová zařízení a aplikace, které budou pracovat rychleji, výkonněji a plynuleji. Google mluví až o čtyřnásobném zvýšení výkonu.

Bezpečnost

Nový Android 5.0 přichází s řešením pro nalezené chyby a se zvýšením bezpečnosti. Nová zařízení budou prodávána se zapnutým šifrováním, které pomůže ochránit data na ztracených či odcizených zařízeních. Lepší ochrana by měla být dostupná i proti malwaru. Novinkou je také inteligentní zámek pro zabezpečení telefonu při párování s jiným zařízením, například s autem.

Další nové funkce

Chvályhodnou funkcí režim „Host“, který dovoluje zařízení zapůjčit jiné osobě, aniž by získala přistup k soukromým datům. Režim „Připnutí obrazovky“ zase dovolí uživateli procovat pouze se zvolenou aplikací, k jiným programům nebo nastavení se uživatel nedostane.

Lollipop je vhodným operačním systémem nejen pro práci, ale také pro zábavu. Přináší vylepšený zvuk, video nebo nové schopnosti fotoaparátu a funkcí pro profesionální fotografie. Novinkou je podpora USB Audio, která přináší možnost připojení mikrofonů, reproduktorů nebo třeba zesilovačů.

Android Lollipop představuje úplnou změnu mobilního softwaru. Uživatelské rozhraní vypadající téměř jako pro PC probouzí pocit jednoduchosti a vzdušnosti. Skutečně se zdá, že je čas pro změnu k lepšímu. Google již naznačuje mnoho možností pro aktualizace a vylepšení. Již teď je ale jasné, že úroveň systému se od těch předchozích skutečně výrazně liší.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software