Software

Android Auto. Moderní systém propojí smartphone s autem

android logo freebit
Foto » Android

Android Auto je nový systém, který umí z vašeho vozidla udělat doslova chytrý automobil. Jak to funguje?

Co je Android Auto

Android auto je aplikací, která dokáže auto propojit s mobilním telefonem. Respektive namísto obrazovky mobilního telefonu budete moci využívat velký displej autorádia k přístupu do různých aplikací.

Android auto slouží k ovládání navigace, poslechu hudby nebo třeba telefonování. Podobně se dá využít i k přehrávání audioknih, zobrazování počasí nebo telefonování přes alternativní platformy, jako je například Skype. Podporovány jsou také streamovací služby a poslouchat můžete i rádio. V čase došlo rovněž na podporu Google asistenta.

Android Auto s aplikacemi (Foto: android.com/auto/)
Android Auto s aplikacemi (Foto: android.com/auto/)

Celkem je v Android auto v této chvíli dostupných několik desítek funkcí. Možnost se navíc stále rozšiřují. Za jednu z nejlepších lze určitě dle ohlasů samotných motoristů považovat navigaci. Také Google mapy si motoristé chválí násobně více než tovární navigaci.

Je potřeba si uvědomit, že uživatelská použitelnost aplikace se primárně odvíjí od toho, jak výkonný telefon máte. Pomalý mobil znatelně znepříjemní používání a přehřívající se zařízení rovněž dlouho neobstojí. Počítat navíc musíte pouze s HD rozlišením displeje.

Jak to funguje

Výhodou je především to, že pro přístup k jednotlivým funkcím nemusíte manipulovat se samotným telefonem. Zařízení připojíte jednoduše kabelem.

V tuzemsku je nutné si příslušnou verzi stáhnout ve formě APK souboru. Pozor v české verzi obchodu Google Play ji stále nenajdete. Musíte použít neoficiální stránky, které najdete na internetu. Uživatelé potvrzují, že stažení z těchto zdrojů je bezpečné a funkční. A to i v češtině včetně hlasového ovládání, které bylo jednou z posledních inovací.

Aplikace ale není kompatibilní se všemi automobily. Celkem se jedná o asi 400 vozů a mezi podporovanými značkami nechybí ani tuzemská Škoda. Funkčnost v konkrétním vozidle je zapotřebí si ověřit na oficiálních stránkách. Dnes už se díky stále lepšímu rozšíření těchto služeb ani zdaleka nejedná jen o vozy v nejvyšší výbavě. Ovšem například značka Porsche se rozhodla z bezpečnostních důvodů Android auto zcela odmítnout.

Navigace v Android Auto (Foto: android.com/auto/)
Navigace v Android Auto (Foto: android.com/auto/)

Podobně se na webu dozvíte, jestli Android auto podporuje právě váš mobilní telefon. Nutné je mít zařízení minimálně s operačním systémem Android 6.0. I u novějších přístrojů nicméně mohou nastat problémy. Nejlepší tak je přemýšlet o podpoře už při pořizování smartphonu.

Co majitelé iPhonů?

Na systémech iOS existuje alternativní aplikace, která se jmenuje CarPlay. Také ta poskytuje pohodlný přístup k řadě funkcí vašeho smartphonu.

Uživatelé iOS mají situaci o něco jednodušší, protože CarPlay je přímou součástí systému. Stahovat už tedy sice nic nemusejí, nicméně v Česku nemá oficiální podporu bohužel ani CarPlay. K propojení potřebujete standardně USB kabel a rovněž podporovaný mobilní telefon. Některé značky, jako je třeba BMW však už zahájily přípravu dokonce na bezdrátový přenos.

A pozor, zkušenější uživatelé radí, že pokud vám aplikace nefunguje, může to být tím, že nemáte aktivní hlasovou asistentku Siri. Fungování Siri je pro CarPlay podmínkou.

Kontroverze Android auto aneb otázka bezpečnosti

Aplikace Android auto je čím dál populárnější a počty jejích stažení jdou do milionů. Má však i nemálo odpůrců, kteří tvrdí, že může být nebezpečná.

Podle průzkumů totiž snižuje řidičovu pozornost. Pokud jen na několik vteřin přestane věnovat soustředění řízení, se stoupající rychlostí stoupá i nebezpečí. Jak vyplývá ze zjištění IAM RoadSmart, informační systémy mohou být pro řidičovu koncentraci mnohem zhoubnějším vlivem než alkohol nebo dokonce drogy.

Tuzemská legislativa si to zatím však nemyslí. Dotykové obrazovek u nás mimo zákon postavené během řízení nejsou. Zákaz se týká pouze posílání textových zpráv a telefonování. Používat Android auto proto můžete naprosto legálně a využívání jednotlivých funkcí je spíše dílem vaší osobní zodpovědnosti.

Web: android.com/auto/

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software