Software

Android Flash Tool. Nainstaluj si čistý Android

android logo freebit
Foto » Android

Android Flash Tool je novým užitečným nástrojem. K čemu a jak jej dokážete využít? Je možné ho nainstalovat na všechny smartphony? Jak se instaluje a přináší to svá rizika?

K čemu slouží Android Flash Tool

Android Flash Tool je speciální webovou službou, která umožňuje nahrání čisté verze systému Android (AOSP) na vaše mobilní zařízení.

Ovšem pozor, podstatné omezení tkví hlavně v tom, že se jedná o instalaci pouze na Pixel a speciální zařízení HiKey a HiKey 960. První generace mobilních telefonů Google Pixel ovšem podporována také není. Google se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil nijak, samotní uživatelé ale přirozeně doufají, že se v čase seznam podporovaných zařízení rozšíří.

Android Flash Tool. Nainstaluj si čistý Android
Android Flash Tool. Nainstaluj si čistý Android

Nijak nejste naopak omezeni systémem, z něhož se chystáte instalaci provést. Podporovány jsou shodně operační systémy Linux, Mac, Chrome OS i Windows (s přihlédnutím k nutným ovladačům). Pro Windows konkrétně musíte mít doinstalované ovladače USB ze sady Android SDK.

Jak na instalaci ovladačů (pro nejnovější systém Windows 10)

Ovladače pro konkrétní zařízení si vyberte na této adrese.

Postupujte následovně:

  • Připojte zařízení se systémem Android k USB vašeho PC.
  • Spusťte si nástroj Správa počítače.
  • Vyberte volbu Správce zařízení.
  • V této záložce si vyhledejte a rozbalte volbu „Přenosná zařízení“, případně jiná zařízení podle toho, které se vám konkrétně zobrazí.
  • Přes pravé tlačítko myši klikněte na název vámi zvoleného zařízení a zadejte volbu „Aktualizovat software ovladače“ .
  • Dále si v průvodci zvolte „Vyhledat ovladač v počítači“. K dalšímu kroku se přesuňte kliknutím na tlačítko „Další“.
  • Klepněte na „Procházet“ a vyhledejte si složku s ovladačem.
  • Zadejte „Další“ a počkejte, až se ovladač nainstaluje.

Jak to vlastně celé funguje

Takzvané flashování je možné přímo z vašeho internetového prohlížeče. Od uživatele se dále vyžaduje jen několik málo jednoduchých kroků. Potřebovat budete v první řadě mobilní telefon s USB kabelem.

Nutné je v zařízení, na které se chystáte systém nainstalovat, nejprve ručně povolit ladění USB. Poté musíte odemknout bootloader, zajistěte tedy v nastavení svého telefonu odblokování OEM. Rovněž je podmínkou pro úspěšné zvládnutí celé akce to, abyste měli ovladače ADB nainstalované v počítači.

Samotná utilita pak obstará všechny ostatní kroky. Přejděte na web a udělte webovým stránkám potřebné oprávnění k ADB. Přidejte nové zařízení a zvolte volbu „Připojit“. Zaškrtněte volbu „Vždy povolit z tohoto počítače“ a opět potvrďte. Vyberte příslušné zařízení a vyhledejte si požadovanou sestavu. Klikněte na tlačítko pro instalaci a vyčkejte, dokud program sám celý proces nedokončí. Poté můžete zařízení odpojit.

Mohou v procesu nastat nějaké chyby?

Chyby mohou nastat především v komunikaci přes USB porty. Je proto doporučováno nepoužívat žádné rozbočovače, adaptéry či prodlužovací kabely. Jestliže stále nefunguje výše popsaný postup korektně, vyzkoušejte jiný USB port. Rovněž se doporučuje používat spíše typ USB-A než novější USB-C.

Jaké jsou výhody služby

Instalace je poměrně snadná. Ačkoli něco podobného bylo samozřejmě možné už v předchozích letech a nejeden uživatel si systém do telefonu nahrál sám, Google tentokrát uvolnil velmi jednoduchý způsob pro realizaci. Uživatelé tak nejsou odkázaní na zevrubné studování různých materiálů.

Utilitu ocení zejména majitelé těch mobilů, pro které už neexistují aktualizace. Myšlenka, s níž byl tento projekt spuštěn, tkví především v možnosti si rychle a jednoduše otestovat novou verzi systému s vyvíjenými aplikacemi. Obecně je tak tento nástroj určen hlavně vývojářům.

Má smysl si Android Flash Tool pořídit?

Ačkoli zatím s omezenou funkčností, má Android Flash Tool potenciál stát se perfektním nástrojem pro mnoho majitelů zařízení se systémem Android. Vyzkoušet si jej prostřednictvím webu může každý. Obecně je však doporučeno realizovat raději tento test se zařízením, které vám neslouží coby vaše primární. Vše provádíte na vlastní riziko.

Oficiální web: https://flash.android.com/

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software