Software

Aplikace Vexl podporuje diskrétní nákup Bitcoinu

vexl_logo
Foto: vexl.it, Tag: Vexl

Vexl je mobilní aplikace určená k obchodování s bitcoiny. Co všechno dokáže a jaké jsou její nejdůležitější výhody?

Co je Vexl

Vexl je mobilní aplikace vytvořená týmem české společnosti SatoshiLabs. Ta už na svém kontě má další vysoce úspěšný projekt – celosvětově první hardwarovou peněženku Trezor.

Shrnout princip fungování Vexlu je jednoduché: Aplikace především deklaruje, že poskytuje jednoduchý, dostupný a bezpečný způsob obchodování s bitcoiny.

Vytváří prostor pro uživatele, v němž se, zjednodušeně řečeno, setkává nabídka s poptávkou, aniž by do obchodování vstupovala třetí strana. K tomuto samotní tvůrci uvádějí, že obchodovat s bitcoiny lze tak, jak bylo původně v konceptu kryptoměny zamýšleno, tedy bez KYC a formou peer-to-peer.

vexl aplikace
Aplikace Vexl podporuje diskrétní nákup Bitcoinu (Foto: vexl.it)

Mechanismus KYC uplatňovaný v burzách a směnárnách je vnímán rozporuplně. Pro některé je způsobem, jak dovést bitcoin k legitimizaci, která by mohla otevřít cestu jeho masovému využití. Další názory se však vůči tomuto principu staví do opozice, jedná se podle nich o ohrožení finanční suverenity.

Bitcoin se od samého počátku svého vzniku prezentoval jakožto peer-to-peer projekt, v němž nefiguruje žádná centrální autorita. To mu mělo zaručit absolutní nezávislost. Ve skutečnosti se však stále více centralizuje v rukách několika velkých hráčů. Obnovit svobodné použití kryptoměny pro běžné uživatele se nyní snaží právě i Vexl.

Jak funguje aplikace

Aplikace Vexl (web https://vexl.it) je navázána na platné telefonní číslo. Tvůrci pro to konkrétně uvádějí dva zásadní důvody: Jde jednak o odfiltrování robotů. Dále je to za účelem tvorby sociálního grafu. V případě, že chcete ale zvýšit úroveň své bezpečnosti, lze pro tyto účely použít anonymní SIM. Z důvodu navázání na telefonní číslo zatím také není možné aplikaci používat ve variantě platformy pro PC, ale pouze na mobilu.

Jak na to? V prvním kroku se uživatel připojuje k lokální komunitě. Jedná se o skutečné lidi, které znáte. Vexl využívá importování vašich kontaktů.

O sdílení není žádný z vašich privátních kontaktů informován. Aplikace Vexl garantuje, že se s nikým z vašich kontaktů spojit nemůže. Díky tomu nedochází k žádnému narušení soukromí vás, ale ani vašich blízkých.

V rámci Vexlu však ale na druhou stranu nemusíte být omezeni pouze na okruh osob, které znáte. Obchodovat můžete i s dalšími lidmi. Následně máte možnost procházet jednotlivé nabídky a začít dle svého uvážení a zároveň zcela diskrétně obchodovat.

Jak je zajištěna bezpečnost v aplikaci Vexl

Aplikaci se nemusíte obávat svěřit citlivé údaje včetně právě svých kontaktů, neboť veškeré soukromé informace jsou chráněny zašifrováním. To znamená, že k nim žádná třetí strana nemá přístup. A tedy ani samotní provozovatelé služby.

Obchody se domlouvají v chatu, který je rovněž šifrován. Používání této open source platformy je zcela bezpečné, neboť nedochází k ukládání osobních údajů uživatelů nebo zmíněných zpráv. Viditelná je pouze IP adresa, a to pro servery Vexlu. Nicméně to lze samozřejmě eliminovat použitím VPN.

Identita uživatele pro účely služby zůstává anonymizována. Odhalit ji může teprve v okamžiku, kdy k tomu aktivně svolí. Vexl identita je naprosto unikátní pro každého uživatele sítě. Viditelný pro vás dále zůstává seznam společných přátel.

Jsou služby zdarma?

Služby aplikace Vexl jsou k dispozici zcela zdarma. Za účast na obchodování neplatíte a provozovatelé projektu ani žádným způsobem nezpeněžují získaná data.

V aplikaci se však mohou, pozor, objevit poplatky. Ty jsou nastaveny protistranou. Vexl s nimi nemá nic společného, nemůže je žádným způsobem ovlivnit a ani z nich neprofituje. Ostatně není to možné už z podstaty celého konceptu služby, jejím autorům není umožněn ani přístup do jednotlivých transakcí.

Uživatelé mají však možnost dobrovolných příspěvků (v bitcoinech), které umožní jednak získat prostředky na stávající provoz, ale i na další financování projektu, a tedy i jeho rozvoj. Tím současně samotní uživatelé mohou napomoci zachování jeho stěžejní myšlenky, tedy především ochranu práva na svobodnou transakci.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software