Ze světa IT

Aplikace Zoom sdílí data s Facebookem. Tato skutečnost není v podmínkách

zoom aplikace freebit
Foto: Zoom

Aplikace Zoom sdílí data s platformou Facebook. Jak je to možné a proč o tom uživatelé nevěděli?

Zoom a jeho napojení na Facebook

Vyrojily se informace, že aplikace Zoom určená pro iOS má sdílet data se sociální sítí Facebook. A to i tehdy, když na této platformě uživatelé nemají účet. Jako první s touto překvapivou informací na veřejnost přišla společnost Motherboard a výzkumník Willem Strafach.

Co všechno aplikace sdílí? Podle všeho následující údaje: Konkrétní model dotyčného iOS zařízení, tedy to, zda se jedná o iPhone nebo iPad, dále časové pásmo, dokonce konkrétní město a telefonního operátora. A Facebook se v neposlední řadě dozví také jedinečný identifikátor.

Aplikace Zoom sdílí data s Facebookem
Aplikace Zoom sdílí data s Facebookem

Děje se tak prostřednictvím grafického rozhraní API Facebooku, a to na základě analýzy síťové aktivity aplikace. K čemu to všechno? Důvod je prostý. Sociální síť využívá získaná data k cílení reklamy.

Únik dat bez vědomí uživatelů

A kde je nejvýraznější problém? Především v tom, že překvapení uživatelé o podobné aktivitě nevěděli. V podmínkách k využívání služby se o tom samozřejmě nedočtete. Uvedena je zde výhradně klauzule, která upozorňuje, že naopak může Zoom shromažďovat data z Facebooku. Alespoň pokud dotyčná osoba účet na Facebooku má a chce jej použít k vytvoření účtu pro produkty nebo k přihlášení.

Dochází tak k tomu, že data unikají zcela bez vědomí těch, jimž patří. To, že se data někam šíří, je obvyklý stav. Jde o běžný jev kvůli tomu, že se jedná o aplikaci používající Facebook SDK. Aplikací, které jej používají kvůli snazší implementaci funkcí, je pochopitelně více.

Zcela nepřijatelný je ale podobný únik za předpokladu, že s tím subjekt služby nesouhlasí či o tom dokonce vůbec netuší. Pro Zoom se přitom ani zdaleka nejedná o první podobný „vroubek“. Zásah do soukromí už má na svědomí v podobě zcela svévolné aktivace webkamer na zařízeních Mac.

Šíří se soukromá data dál?

Samotný Zoom nakonec situaci vyřešil s aktualizací své aplikace. V jejím rámci došlo k odstranění SDK sady, což by mělo do budoucna tomuto chování zamezit. Prostřednictvím svého mluvčího navíc služba poslala na veřejnost prohlášení, v němž se uvádí, že o shromažďování dat se nevědělo.

Současně Zoom navíc veřejnost ujistil, že nedošlo k úniku žádných osobních dat jednotlivých uživatelů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT