Mobilní telefonyZe světa IT

SIM karty se budou tak dlouho zmenšovat, až zmizí úplně

sim cover

V dnešní době jsou SIM karty natolik běžnou věcí v našem životě, asi jako platební karty, nebo klíče od domu. Potřebujeme je k používání našich telefonů. Málokdo z nás ovšem ví, co ty tři písmenka znamenají. SIM pochází z anglického “subscriber identity module. To znamená, že SIM karta je účastnická identifikační karta, která slouží k identifikaci uživatele mobilních a datových služeb v síti. Díky SIM kartám můžeme snadno, bez asistence techniků, nebo odborníků, měnit své mobilní telefony v řádech několika sekund.

Stačí jednoduše přendat kartu a všechny naše aktivované služby jsou k dispozici na jiném zařízení (pokud je dané zařízení podporuje). SIM karta není pouze nositelem informace o jejím uživateli a jeho službách. Obsahuje také omezený, a v dnešní době téměř zanedbatelný, prostor pro jeho data. Vejde se na ní omezené množství kontaktů a SMS zpráv a také jednoduché aplikace.

fullsizedsim

Původní SIM karta měla velikosti platební karty

Pramáti SIM kartu znají jen pamětníci

Původní formát SIM karty je dnes už zastaralý a téměř nikdo ho nepoužívá. Odpovídala velikosti platební karty, tedy  85,60 × 53,98 mm. SIM karta, jak jí dnes známe a nazýváme je ve skutečnosti menší odnoží své pramáti. Jedná se o Mini-SIM kartu s rozměry 25 x 15 mm. Tak, jak kráčel vývoj mobilních zařízení, zmenšovaly se jednotlivé součástky a v telefonu se šetřilo místem, vznikly další, menší formáty. V roce 2003 spatřila světlo světa Micro-SIM karta. Tu o několik let později následovala Nano-SIM karta. Průkopníkem v této oblasti, stejně jako v mnoha dalších, je společnosti Apple. Není náhodou, že první telefon, který používal Micro-SIM a Nano-SIM byl iPhone 4, respektive iPhone 5.

SIM karta je chráněna několika bezpečnostními kódy:

  • PIN1 – slouží k přístupu k běžným funkcím telefonu
  • PIN2 – chrání pevnou volbu telefonního seznamu (využito např O2)
  • PUK1 – určen pro nové nastavení PIN1
  • PUK2 – určen pro nové nastavení PIN2
  • BPUK – určen pro nastavení BPIN, pro přístup do GSM bankovnictví
  • LPIN – určen pro lokalizaci SIM tzv. lokační PIN

Přičemž v praxi běžný uživatel využije PIN1 a případně PUK1.

allsizessims

Tohle už poznává každý z nás, stačí vyloupnout a vložit do telefonu

SIM karty se zmenšují, kde to skončí?

SIM karta, ať už jakéhokoli formátu, je vlastně plastový výlisek s čipem. Jenže největší výrobci na poli mobilních technologií, Apple a Samsung, dnes pracují na něčem, co se nazývá e-SIM. V podstatě základní princip SIM karty zůstane. Stále bude nositelem informace, identifikátorem v síti. Jediné co se změní bude to, že už ji nebudeme do telefonu vkládat, ale bude přímo integrovaná na základní desce a to už při výrobě zařízení. Tím pádem nebude fixovaná pouze na jednoho operátora a to nám dovolí měnit sítě a tarifní plány v reálném čase. Práci Apple a Samsungu na tomto projektu zaštiťuje asociace GSMA, která zastupuje mobilní operátory po celém světě. Portál The Financial Times informoval, že e-SIM podpoří největší světoví operátoři jako AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Orange, nebo Vodafone.

Protože je třeba vyřešit ještě technické náležitosti, tak se na první zařízení s e-SIM můžeme těšit v průběhu roku 2016. Vzhledem k angažovanosti Samsungu, by mohlo jedno z prvních zařízení s e-SIM být například Galaxy S7. Pravděpodobný je i další iPhone, vzhledem k tomu, že Apple už s něčím jako e-SIM má zkušenosti ve formě Apple SIM. Uvedli totiž na vybrané trhy iPad, který umožňuje změnu operátora a tedy využívání jiných datových služeb v reálném čase. Prozatím si to mohou užívat pouze zákazníci z USA a Velké Británie, ale zdá se, že pro zbytek světa, je jen to jen otázka času.

sim_1

Apple byl první kdo použil Micro-SIM a Nano-SIM. Bude i první kdo využije e-SIM?

Který formát SIM karty používá váš telefon? Ocenili byste výhody e-SIM karet, nebo se bojíte, že jsou tu bezpečnostní rizika? Napište nám do komentářů co si o tom všem myslíte a sdílejte článek na sociální sítě vašim přátelům.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony