Ze světa IT

Nové plány: Apple Campus 2

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

Nejen, že Apple vydělává nemalé peníze, nyní také investuje nemalé peníze do nové centrály všeho dění. Stávající jablečný komplex přestal být Applu dost velký. Firma chce už v roce 2016 nastěhovat své stávající zaměstnance do nové centrály, která pojme přes 12 000 zaměstnanců. Campus 2 se zrodil již v roce 2011, stavbu město Cupertino schválilo předloni. Celý komplex je tak velký, že ho ani ta nejdražší kvadrokoptéra nepřeletí celý.

Navíc je právě nad komplexem letecký koridor, což dělá nahrávání z výšky vysoce rizikové. Pojďme se podívat, co to slovíčko kampus vůbec znamená. Kampus zahrnuje zelené plochy (parky, hřiště), budovy s učebnami a laboratořemi, knihovny, studovnami i plochy pro parkování. Typický kampus má rozlohu mnoha hektarů a bývá umístěn na okraji velkého města, případně i mimo městskou oblast.

Campus 2 Apple CP
Nové plány: Apple Campus 2

Apple tvrdí, že nový Campus 2 spotřebuje o 30 procent méně energie než typická budova podobné velikosti. Veškerou elektřinu v budově budou mít na svědomí obnovitelné zdroje, bavíme se tedy o větru a sluneční energii. Uprostřed Apple komplexu bude obří park se 7000 vysazenými stromy, které budou v obřích květináčích. Video níže je pořízeno pomocí hexakoptéry Tarot 680 Pro a kamerky GoPro Hero4 Black. Je ho možné zobrazit až v 4K záznamu. TIP: Při nákupech na Alza.cz můžete využít slevový kód.

Rizikové video natočil YouTube uživatel jménem myithz. K samotné centrále budou jezdit autobusy na biopalivo, firma tam postaví přes 300 nabíjecích stanic pro elektromobily a ve stojanech bude k půjčení přes 1000 jízdních kol. Pro cestování v komplexu nebude spotřebována ani jedna kapka nafty či benzínu.

A jak o něm hovoří samotný Apple? Stejně jako všechno, co stavíme, náš nový Apple areál ve městě Cupertino posouvá hranice technologie – bude nejefektivnější energeticky účinnou stavbou svého druhu. Běží na 100 procent z obnovitelných zdrojů energie, kampus představuje respekt k životnímu prostředí a vytváření s ním partnerství.

Vzduch volně proudí mezi vnitřní a vnější stranou budovy, která poskytuje přirozené větrání v jarních a letních dnech (hovoří o cirka 75 procentech celého roku, to vše bude řešit propracovaná klimatizace). Slunce bude dodávat své paprsky do největšího firemního solárního zařízení na světě.

Samotná budova je jen část příběhu. Velkou část kampusu bude obývat více než 7000 stromů – včetně více než 6000 nově vysazených ovocných stromů. Suchozemské rostliny budou použity v celé krajině, aby se minimalizovala celková spotřeba vody. Apple Campus 2 bude využívat o 30 procent méně energie než typické kancelářské budovy této velikosti.

Co nová stavba zapříčiní co se týče cest a silnic v okolí?

  • Omezení pruhu na silnici mezi Wolfe Pruneridge Avenue a Homestead Road.
  • Wolfe – cesta na sever, a na západ – Homestead Road jsou redukovány na jediný pruh.
  • Chodník je po východní straně Wolfe mezi Vallco Mall a Homestead uzavřen.
  • Pruneridge Avenue je trvale uzavřena mezi příjezdovou cestou Hamptons a Tantau Ave.

Jízda do nového i z nového kampusu bude zelenější. Rozšiřujeme naše stávající alternativy programu o 20 procent. To znamená, že více než třetina našich zaměstnanců v Cupertinu může dojíždět do nového kampusu s veřejnými autobusy na biopaliva, využít mohou i jízdní kola, carpool (Carpooling, spolujízda, pokud jezdíte v autě sami), a také jejich vlastní nohy. Pro řidiče budeme mít více než 300 elektrických stanic pro nabíjení vozidel na elektrický pohon.

Nový areál se staví od základů, aby splňovaly nejpřísnější ekologické standardy stanovené LEED, což zaručuje maximálně šetrné budovy. Po dokončení bude Apple Campus 2 všudypřítomnou připomínkou našeho závazku k udržitelnosti a příkladem toho, jaký může být každý firemní kampus.

Zdroj: Apple.com

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. To je fain, ale už nikdo nevidí, že budou muset odstranit asi 3710 stávajících stromů. http://www.cupertino.org/index.aspx?page=1107

    1. Ahoj Dema, akce přináší reakci. Podle mě je to určitě prospěšné co se týče delšího pohledu. Tenhle UFO kolos prošpikovaný technologiemi a ekoprovozem je budovou 21. století. Ať už to staví Apple, Google či Facebook, vždy to přinese požitek a čistší vzduch lidem a okolí.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT