Mobilní telefony

Apple iPhone 14 Pro představen. Nová specifikace přináší nové možnosti

Apple-iPhone-14-Pro-II
Foto: apple.com, Tag: iPhone 14 Pro

O specifikacích nových telefonů od Apple se čile spekuluje již před jejich vydáním. Nyní se již představily nové iPhony. Jaké jsou?

Kamera i procesor zůstávají. Pro verze má A16 Bionic

Nové telefony pod značkou Apple se představily 7. září. Novinkové modely z dílny známého výrobce dostaly podle očekávání název iPhone 14. Představeno bylo opět tradičně několik nových zástupců, konkrétně se jedná o dva základní přístroje a o dva prémiové.

Vypuštěna tentokrát byla verze mini. Základním modelem je verze iPhone 14, k němuž Apple navrhl i jeho zvětšenou verzi. Ta se v duchu logiky let minulých nazývá jednoduše přídomkem Plus. Ono zvětšení vypadá následovně: Klasický iPhone 14 nabízí tradiční 6,1palcový displej, iPhone 14 Plus pak disponuje o šest desetin větší úhlopříčkou.

Apple iPhone 14 Pro a Max představen (Foto: apple.com)
Apple iPhone 14 Pro představen (Foto: apple.com)

Uvnitř této startovní dvojice tepe čip A15 Bionic, od loňska se tak v tomto směru nic nezměněnilo. Při starém zůstalo i rozlišení fotoaparátu. Konkrétně se jedná o 12 Mpix. Fanoušci fotografování se však přece jen změny dočkali, a to v podobě většího a lepšího senzoru.

Analogicky obdobně se vývojáři Applu postavili k přední kameře. To znamená, že zachovali už v minulosti použité rozlišení 12 Mpx. Nově však telefon vybavili i automatickým ostřením.

Nelze se tak divit, že konkrétně základní řadu neoznačily první recenze za příliš strhující počin. Nicméně svůj význam samozřejmě mají. A to primárně z hlediska cenovky, neboť méně vybavené telefony jsou samozřejmě také levnější.

Vyšší cena, ale zároveň odolná konstrukce

Právě cenová politika Apple je letos nemilým překvapením. Zatímco v loňském roce se fanoušci „jablečných“ novinek mohli těšit z poměrně příznivých cen, letos je trend opačný. Stojí za tím z části jednak změna portfolia, ale jako další uváděný argument je i posílení dolaru.

Konkrétně v Česku tak nejlevnější iPhone 14 odstartoval s cenovkou 26 490 Kč. Loňský iPhone 13 přitom vyšel o plné 3 500 Kč levněji. Zvětšená verze označená Plus začíná na částce 30 000 Kč.

Další zásadnější změna je patrná už na první pohled. Projevila se v designu telefonů. Konkrétně u variant Apple iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max a zmizel výřez, který byl vyměněn za průstřel, což Apple prezentuje jako výhodu. Jinak se ovšem provedení telefonů po stránce vzhledu nijak nezměnilo.

Telefony jsou vybaveny tak, jak jsme už zvyklí, plochými boky z nerezové oceli. Na čelní i zadní straně je pro ochranu umístěno odolné sklíčko Ceramic Shield.

Apple iPhone 14 Pro představen (Foto: apple.com)
Apple iPhone 14 Pro představen (Foto: apple.com)

Verze iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max slibuje zároveň voděodolnost. A to až na úrovni IP68. Odolat by tak přístroje měly polití, prachu a působení vody, jak oficiálně informují už dostupné specifikace k novým iPhonům.

Precizní displej ruku v ruce s bezdrátovým nabíjením

O velikostech displeje už byla řeč, ještě tak dodejme, že Apple využil Super Retina XDR OLED. Za zmínku dále stojí atypické rozlišení 2556 × 1179 pixelů, respektive 2796 × 1290 pixelů. Podstatná je taktéž jemnost obrazu 460 ppi. Vysoké rozlišení zajišťuje maximální jemnost obrazu a realistické podání barev.

Navíc byla rovněž přidána technologie TrueTone, která zajišťuje přizpůsobení obrazu vůči okolnímu osvětlení. To slibuje velmi šetrné použití telefonu, z něhož vás nebude bolet zrak.

Zcela zásadní parametr najdeme u iPhone 14 Pro. Ten se může pyšnit extrémní výdrží baterie, která by měla být dokonce celodenní. Konkrétně nejvyšší model iPhone 14 Pro Max dostal do vínku baterii s kapacitou 4 323 mAh. K tomu je dále nutné vzpomenout i nabíječku MagSafe, která zajišťuje rychlé nabíjení v bezdrátové podobě.

Telefony pohání operační systém iOS 16, který nabízí řadu inovativních funkcí pro ještě širší možnosti zábavy. Za všechny zmiňme třeba vylepšení zamknuté obrazovky nebo možnost vytvořit si zamčených obrazovek více. Nechybí například ani tzv. živé aktivity nabízející možnost nahlédnout do probíhajících událostí na zamčené obrazovce.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony