Software

Apple technologie, které mění svět a používání smartphonu

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

Apple mimo svými produkty vyniká také na poli technologických novinek. Spousta firem potom technologie od Apple trošku přepracují a dávají je do svých zařízení. O kterých technologiích je konkrétně řeč a jak pomohly zlepšit svět a zvýšit produktivitu? Na to se podíváme v tomto článku.

AirDrop

AirDrop je technologie, pomocí které můžete s mezi ostatními zařízeními sdílet například fotografie, videa či dokumenty. Jednoduše pomocí Wi-Fi a Bluetooth. Tyto prvky musejí být zapnuté na obou zařízení, jinak AirDrop nefunguje správně. Více o tom jak zapnout Airdrop se dozvíte v tomto článku. Pokud chcete soubory odeslat, musí je druhé zařízení přijmout.

Tím se zabraňuje tomu, že byste naschvál odesílaly soubory do zařízení, k uživateli, který si to nepřeje. Vybrat si také můžete, zda bude AirDrop viditelný pouze pro vaše kontakty nebo pro všechna ostatní zařízení.

Face ID

Technologie Face ID pomohla zlepšit bezpečnost produktů Apple. Tato technologie pomocí biometrické autentizace vašeho obličeje zvládne odemknout váš iPhone, ale můžete s její pomocí také například potvrdit platby přes Apple Pay (toto téma bude rozebráno níže).

Apple technologie, které mění svět
Apple technologie, které mění svět

Dá se říct, že se jedná o další z biometrických metod k odemčení telefonu. Před příchodem Face ID se telefony odemykaly například pomocí otisku prstu. Tato revoluční technologie byla oznámena 12.9.2017, takže se jedná o poměrně novou technologii.

Face ID funguje tak, že přední selfie kamerka vyhodnotí až 30 000 infračervených teček na tváři uživatele. Tuto hustou síť teček pak systém vyhodnotí a porovná s již uloženou tváří. Pokud najde technologie shodu, telefon se odemkne.

Touch ID

Také Touch ID se řadí mezi biometrické autentizace. Konkrétně zde snímá otisk vašeho prstu. Pomocí Touch ID tak můžete odemykat svoje Apple zařízení. Touch ID je tu s námi již poměrně dlouhou dobu, konkrétně byl představen s iPhonem S5, a to 10.9.2013. Od této chvíle je Touch ID ve všech iPhonech a jiných zařízení od Apple. Později byly představovány další generace, které přinášely novinky v zabezpečení, rychlosti i přesnosti snímání otisku prstu. Tato technologie je velmi hojně uživateli využívána.

AirPrint

Pomocí AirPrint můžete tisknout nejrůznější dokumenty či fotografie přímo z produktů Apple. Nemusíte nic instalovat, tato funkce je přímo dostupná v zařízení. Pokud ji bude také podporovat vaše tiskárna, máte vyhráno. Jednoduše kliknete a tisknete.

Siri

Siri, poměrně inovativní technologie, která změnila způsoby používání zařízení Apple. Představena byla již v roce 2010 a jedná se o hlasového asistenta. Výhodou je, že technologie Siri podporuje mnoho hlasových příkazů i jazyků. Ovládání je pak snadné – pouze pomocí hlasu můžete zavolat, přehrát hudbu apod.

Zajímavostí je, že technologie Siri měla být zpřístupněna také pro zařízení s operačním systémem Android či BlackBerry. Později ale Siri získal Apple, a tak se tato technologie nachází pouze na jejich zařízeních.

Apple Pay

Tato technologie známá též jako virtuální peněženka pomáhá k rychlejší a pohodlnější platbě. Světlo světa spatřila tato technologie již 20.10.2014. Přenos informací mezi vaší virtuální peněženkou a platebním terminálem probíhá přes rozhraní NFC.

Jednoduše si do ApplePay nastavíte svoji debetní kartu a můžete s mobilem pomocí technologie ApplePay a NFC platit, jako byste v ruce drželi platební kartu. Abyste takto mohli platit, musíte se ujistit, že je ApplePay podporována vaší bankou.

Velkou výhodou je, že ApplePay nemají pouze mobily od Apple ale například také chytré hodinky Apple Watch. Platby za útratu v kavárně, restauraci či při běžném nákupu tak můžete jednoduše provést pomocí chytrých hodinek. Nemusíte tak vytahovat ani telefon ani peněženku.

Co přijde dál

Apple neustále vyvíjí nové technologie, proto se můžeme do budoucna setkat například s rozšířenou realitou či jinými novinkami. Co nám Apple přinese za rok, za dva, za pět? Nechme se překvapit, určitě se ale bude jednat o velkolepé projekty a technologie, které usnadní každodenní život všem uživatelům Apple.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software