Software

Apple vyslyšel své zákazníky. iOS 14 spolu s watchOS 7 přinese režim spánku

noc mesic logo
Foto: Noc

Představení nového operačního systému pro mobilní zařízení od Applu nesoucího označení iOS 14 se nezadržitelně blíží, aktuálně se nachází již ve fázi beta testování (Beta 5). Na podzim letošního roku pak bude vydána jeho plnohodnotná verze.

Ta bude mimo jiné obsahovat celou řadu novinek v oblasti měření a zkvalitnění spánkové aktivity. Stále čím dál tím více uživatelů iPhonů, přesněji řečeno smartphonů obecně, totiž využívá svá chytrá zařízení k tomu, aby s jejich dopomocí mapovalo a zlepšovalo svůj spánek. Apple jim tak chce touto cestou vyjít maximálně vstříc.

O tyto nové funkce nebude ochuzen samozřejmě ani systém watchOS 7, který si bude možno rovněž už na podzim nainstalovat do hodinek s logem nakousnutého jablka. Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, co si pro nás Apple ve svých chystaných operačních systémech v této souvislosti připravil.

iOS 14 spolu s watchOS 7 přinese režim spánku (Foto: apple.com)
iOS 14 spolu s watchOS 7 přinese režim spánku (Foto: apple.com)

Režim spánku vám usnadní usínání

Jednou z chystaných novinek je takzvaný Režim spánku, jehož hlavním cílem by mělo být navození ničím nerušené atmosféry před usnutím. Co by měl konkrétně umět? Jeho aktivováním budou kupříkladu skryta všechna příchozí oznámení, zároveň bude zapnuta funkce Nerušit – tudíž vás před spánkem nevyruší ani žádný nežádoucí telefonát. Zároveň dojde i k zjednodušení uzamykací obrazovky. Člověk tedy bude moci veškerou svou snahu směřovat k tomu, aby včas a nerušeně usnul.

Režim spánku půjde aktivovat buď manuálně v Ovládacím centru, případně se může automaticky spouštět v časech, které mu přednastavíte na základě svého vlastního uvážení či podle vaším zařízením doporučeného plánu spánku. I samotné plánování se dočká množství inovací, jež ještě zpřehlední a zoptimalizují spánkový rozvrh. Stačí pouze telefonu, případně hodinkám, sdělit, jak dlouho byste každý den chtěli spát, a kdy máte v plánu ulehnout a vstávat. Samozřejmě tyto informace je možné nastavit odlišně na každý den v týdnu.

Dokonalý přehled o spánku a jeho trendech

Výpočty vhodného rozvrhu spánku přitom budou počítány rovněž i z dat, které o vás dokáže operační systém nashromáždit během vašeho času v posteli. K nim má samozřejmě přístup i uživatel – postačí pouze spustit aplikaci Zdraví, v níž vám budou přehledně vypsány všechny dostupné údaje o vaší spánkové aktivitě na týdenní či měsíční bázi, z nichž můžete snadno vyčíst své spánkové trendy. Třeba to, kolik hodin jste za poslední měsíc v průměru spali.

Dokonalý přehled o spánku (Foto: apple.com)
Dokonalý přehled o spánku (Foto: apple.com)

Rovněž budete od této aplikace, jež je součástí OS od Applu již nyní, dostávat pravidelné informace o tom, zdali se vám daří dosahovat vašich naplánovaných cílů spánku – zejména jestli chodíte spát a vstáváte tak, jak jste si předsevzali. Před tím, než se budete chystat ulehnout, vás zas aplikace Zdraví může upozornit třeba na to, že byste tentokráte potřebovali více spánku a na základě toho vám i doporučí budík.

Ještě přesnější monitorování spánku než kdy dříve

Pakliže jste majiteli chytrých hodinek Apple Watch pak se s příchodem nových operačních systémů můžete těšit na velmi přesné sledování vašeho spánku – jmenovitě tyto hodinky dokáží určit délku a kvalitu spánku. A ráno vás zas zvládnou třeba probudit pomocí haptického budíku, který někteří preferují před klasickým „zvukovým“. Zároveň v iOS 14 a watchOS 7 se dočkáme i lepší podpory aplikací třetích stran monitorujících a vyhodnocujících spánek, díky čemuž mohou být nashromážděná data o vašem spánku ještě přesnější a relevantnější.

Závěrem se ještě zmiňme o funkci Wind Down, jež bude novinkou v těchto připravovaných operačních systémech. Půjde o funkci, která zpříjemní usínání. Konkrétně vám jejím spuštěním budou doporučeny aplikace, které jsou součástí vaší noční rutiny. To znamená, že pokud si rádi před spaním čtěte, bude vám doporučena aplikace s vašimi oblíbenými knihami. Během toho se, stejně jako v případě Režimu spánku, navíc aktivuje funkce Nerušit.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software