HardwareTiskové zprávyZe světa IT

Asus HD 7970 DirectCU II TOP

ASUS představil grafickou kartu HD 7970 DirectCU II TOP založenou na nových 28nm grafických procesorech „Tahiti“ od společnosti AMD. Je již z výroby přetaktována a osazena 3 GB grafické paměti GDDR5. Představuje tak jednu z nejvýkonnějších grafických karet současnosti.

O její chlazení se stará technologie DirectCU II, systém chlazení se dvěma ventilátory, šesti měděnými teplovodivými trubicemi a velkou plochou pro odvod tepla. 12fázový digitální systém napájení DIGI+ VRM od společnosti ASUS je u těchto grafických karet doplněn o komponenty Super Alloy Power ze speciální odolné slitiny.

ASUS HD 7970 DirectCU II TOP

 

K přetaktování slouží technologie VGA Hotwire pro zvýšení napětí hardwaru a softwarový nástroj GPU Tweak pro vyladění výkonu. Tato karta také podporuje připojení až šesti monitorů bez adaptéru prostřednictvím technologie AMD Eyefinity.

Přetaktována na 1 000 MHz ― o 75 MHz více než referenční model

Grafická karta HD 7970 DirectCU II TOP je již z výroby přetaktována na 1 000 MHz, což je o 75 MHz více než u referenčního modelu. Zvýšená rychlost jádra umožní efektivnější využití grafické paměti GDDR5 o kapacitě 3 GB a lepší možnosti přetaktování a zvýšení výkonu. Zároveň lze lépe využít rychlou 384bitovou paměťovou sběrnici a rozhraní PCI Express 3.0, jež pracuje dvakrát rychleji než předchozí standard PCI Express 2.0.

Chladná a tichá díky technologii DirectCU II

Nová konstrukce systému chlazení ASUS DirectCU II se skládá z šesti celoměděných teplovodivých trubic, jež jsou v přímém kontaktu s GPU. Plocha pro odvod tepla se oproti předchozím verzím zvětšila o 20 %. I díky tomu vzrostla účinnost chlazení rovněž o 20 % ve srovnání s referenčním modelem, což přispívá k vyšší stabilitě a spolehlivosti. Protože pasivní část chlazení dokáže udržet kartu chladnou, nemusí se dvojice ventilátorů otáčet příliš rychle, a proto je jejich provozní hlučnost o 14 dB nižší než u běžného provedení.

První 12fázový digitální systém napájení grafické karty DIGI+ VRM

Společnost ASUS přenesla svůj digitální systém napájení DIGI+ VRM určený původně pro základní desky na grafické karty HD 7970 DirectCU II TOP, a vytvořila tak základ pro další zvyšování výkonu. Systém napájení DIGI+ VRM tvoří masivní 12fázová konstrukce, jejíž součástí jsou regulátory napětí, které zvyšují energetickou účinnost karty, rozšiřují hranice modulace napětí a zlepšují celkovou stabilitu a životnost. Komponenty napájení jsou vyrobeny za použití technologie ASUS Super Alloy Power, která posiluje kondenzátory, cívky a tranzistory MOSFET a využívá lepší výrobní postupy a kvalitnější materiály ke zvýšení tepelné odolnosti a zatížitelnosti.

Snadné zvýšení napětí s technologií VGA Hotwire

VGA Hotwire je technologie odvozená od své předchůdkyně, která byla poprvé implementována na základních deskách ROG, jako je například Rampage IV Extreme. VGA Hotwire spojuje jednoduchým bodovým pájením konektory na základní desce a grafické kartě. Uživatelé mohou měnit napájení přímo na hardwarové úrovni. Díky tomu lze mnohem přesněji a prakticky okamžitě upravovat parametry – napětí jádra, pamětí a fáze (PLL).

Intuitivní ladění pomocí nástroje GPU Tweak

Uživatelé preferující příjemnější a intuitivnější uživatelská rozhraní mohou využít balík aplikací ASUS GPU Tweak. Ten umožňuje rychle ladit řadu parametrů grafické karty, včetně taktu, napětí či nastavení rychlosti ventilátorů. GPU Tweak dokáže obsluhovat současně až čtyři karty zapojené do AMD CrossFireX. Nabízí funkci synchronizace taktu GPU a napětí, přepínání mezi 2D a 3D a také funkci uzamčení režimu zajišťující vyšší výkon ve 3D. Uživatelé mohou testovat své systémy přesněji a získat vyšší skóre při přetaktování.

Tento nástroj se stará rovněž o automatickou aktualizaci ovladačů a systému BIOS. Funkce monitorování dle potřeby zobrazí podrobné informace o různých parametrech. ASUS úzce spolupracuje s firmou Techpowerup, aby mohl integrovat její technologii GPU-Z do svého GPU Tweak, a zajistit spolehlivější a přesnější sledování údajů o grafické kartě.

Čtyři nativní konektory DisplayPort pro připojení až šesti obrazovek přes AMD Eyefinity

Vstupy a výstupy grafické karty HD 7970 DirectCU II TOP plně využívají jejího výkonnostního potenciálu. Je mezi nimi dvojici vstupů DVI a čtyři konektory DisplayPort. Jediná grafická karta si tak poradí až se šesti monitory nebo obrazovkami a dokáže vykreslit obsah v rozlišení HD/4K bez dalších přídavných adaptérů. Díky grafickému jádru vyrobenému 28nm výrobním procesem bude kvalita obrazu vysoká i na opravdu velkých obrazovkách.

Grafická karta ASUS HD 7950 DirectCU II TOP již z výroby přetaktovaná na 900 MHz

Model HD 7950 DirectCU II TOP je osazen chladičem DirectCU II se dvěma ventilátory, které ve srovnání s referenční kartou HD 7950 taktovanou na 800 MHz zajišťují vyšší výkon. ASUS začal vyvíjet vyspělejší verze grafické karty HD 7950, které budou doplněny dalšími technologiemi této značky, včetně DIGI+ VRM a Super Alloy Power. Tyto karty budou na trhu od konce prvního čtvrtletí roku 2012.

Technické parametry a funkce produktu mohou být bez předchozího upozornění změněny. Další informace najdete na webových stránkách www.asus.com.

* Veškeré výkonnostní parametry byly testovány a ověřeny společností ASUS ve skutečných podmínkách. Přesto se však mohou jednotlivé výsledky lišit v závislosti na konkrétním stavu okolního prostředí, konfiguraci systému a dalších okolnostech.

O společnosti ASUS

ASUS, jeden z TOP 3 výrobců notebooků a jednička na trhu základních desek, je vůdčí společností nové éry digitálních technologií. Společnost ASUS navrhuje a vyrábí produkty, které přesně vyhovují potřebám dnešních digitálních domácností, kanceláří i jednotlivců. Její portfolio zahrnuje základní desky, grafické karty, monitory, stolní PC, notebooky, netbooky, servery, multimediální zařízení, bezdrátová řešení, síťová zařízení a mobilní telefony. Společnost ASUS se zavázala přinášet kvalitu a inovace, a také proto v roce 2010 získala 3 398 ocenění a ve svém odvětví dosáhla velkého uznání zásluhou revolučního počítače Eee PC.

Díky více než deseti tisícům zaměstnanců na celém světě a špičkovému týmu 3 000 inženýrů pro výzkum a vývoj nových technologií dosáhly výnosy společnosti za rok 2010 celých 10 miliard amerických dolarů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware