HardwareTiskové zprávyZe světa IT

Asus ROG MATRIX HD 7970 Platinum

ASUS představil grafickou kartu ASUS ROG MATRIX HD 7970 Platinum, která je určena pravověrným hráčům a overclockerům a představuje špičku v oblasti výkonu a možnostech přetaktování. Speciálně vybraný grafický procesor je již z výroby přetaktován na 1 100 MHz a pomocí technologie VGA Hotwire a nástroje TweakIt zvládne i extrémní přetaktování.

ASUS ROG MATRIX HD 7970 Platinum

Tento nástroj rovněž umožňuje stisknutím jediného tlačítka aktivovat maximální rychlost ventilátorů. Napájení s 20fázovou architekturou využívá technologii DIGI+ VRM a komponenty z odolné slitiny Super Alloy Power. Kartě byl uzpůsoben i obslužný program ASUS GPU Tweak, a nyní zobrazuje také hodnotu vyvážení zátěže GPU a přetaktování VRM. Balení obsahuje také podložku pod myš s motivem hry Diablo III. Doporučená cena novinky je 11 990 Kč s DPH.

Model MATRIX HD 7970 je postaven na 28nm grafickém procesoru AMD HD 7970, který byl vybrán na základě přísných testů, jejichž součástí je také zkouška tepelné odolnosti a testování při extrémním zatížení. Karta je již z výroby přetaktována na frekvenci 1 100 MHz, což je o celých 175 MHz více než u referenčních karet HD 7970.

Díky tomu všechny hry v rozhraní DirectX 11 běží plynule i s detaily nastavenými na maximum a ve vysokém rozlišení 1080p. Zásluhou čtyř konektorů DisplayPort a dostatečného výkonu podporuje karta MATRIX HD 7970 GHz Edition s využitím technologie AMD Eyefinity zobrazení až na šesti monitorech najednou.

VGA Hotwire: účinný overvolting na hardwarové úrovni

Technologie VGA Hotwire umožňuje snadné úpravy napětí karty MATRIX HD 7970 GHz Edition. Celý proces je snazší a bezpečnější, jelikož již není potřeba složitě pájet vodiče. Na kompatibilních základních deskách ROG je stačí pomocí speciálních měřicích bodů připojit ke konektorům VGA Hotwire na kartě MATRIX HD 7970 GHz Edition.

Poté lze na hardwarové úrovni upravovat napětí prostřednictvím různých rozhraní. Jedno z nich nabízí obslužný program TweakIt, upravený speciálně pro kartu MATRIX HD 7970 GHz Edition tak, aby umožňoval větší rozsah modulace napětí. Změny lze provádět velmi rychle pouhým stiskem tlačítek + a −. Nástroj TweakIt slouží rovněž k okamžité aktivaci dvojice 100mm ventilátorů. Jediným stisknutím tlačítka lze jejich rychlost zvýšit na 100 %.

To vede k lepšímu proudění vzduchu a okamžitému zchlazení karty, což je výhodné zejména při přetaktování a srovnávacích testech. Karta dále nabízí bezpečný režim pro rychlé zvýšení stability systému obnovení výchozích nastavení.

Napájení DIGI+ VRM – vyšší výkon, spolehlivost a delší životnost

Grafická karta MATRIX HD 7970 GHz Edition využívá výkonný 20fázový napájecí systém, který poskytuje dostatek prostoru pro úpravy napájení a experimentování s výkonem. Digitální napěťové regulátory DIGI+ VRM zajišťují přesné napájení, které je při přetaktování nezbytné. Další výhodu představují odolnější komponenty s technologií Super Alloy Power – kondenzátory, cívky a tranzistory MOSFET. Díky speciálním materiálům odolají mnohem většímu zatížení i vyšším teplotám.

Výsledkem je větší stabilita, vyšší výkon a delší životnost karty. Tato konstrukce rovněž odstraňuje nepříjemný bzučivý zvuk cívek, který lze zaznamenat u méně výkonných referenčních karet.

GPU Tweak – ladění až čtyř karet najednou

Nástroj GPU Tweak, speciálně upravený pro kartu MATRIX HD 7970 GHz Edition, umožňuje přetaktovat až čtyři karty najednou. Prostřednictvím jeho intuitivního rozhraní můžete provádět podrobné úpravy nastavení GPU, grafické paměti, napětí a rychlosti ventilátorů. Nová verze GPU Tweak navíc přináší funkce přetaktování VRM a vyvážení zátěže.

Technické parametry řady Matrix HD 7970:

 • Název modelu: MATRIXHD7970P-3GD5 (Platinum Edition) – MATRIXHD7970-3GD5
 • Grafické jádro: AMD Radeon HD 7970 GHz Edition
 • Stream procesory: 2048
 • Standard sběrnice: PCI Express 3.0
 • OpenGL: OpenGL 4.2
 • Grafická paměť: 3 072 MB GDDR5
 • Takt jádra: 1 100 MHz (zvýšený), 1 050 MHz (základní) – 1 050 MHz (zvýšený), 1 000 MHz (základní)
 • Takt paměti: 6 600 MHz (1 650 MHz GDDR5)
 • Rozhraní paměti: 384bitové
 • Max. rozlišení: DVI 2560 × 1600
 • Výstup: DVI 1× single link, 1× dual link, HDMI 1× přes adapter
 • HDCP kompatibilní: Ano
 • DisplayPort: 4× nativní
 • Přibalené adaptéry/kabely: 2× 8pinový napájecí kabel, 1× adaptér DVI na HDMI, 1× datový kabel CrossFire™ bridge, 1× chladič VRM pro přetaktování za použití tekutého dusíku
 • Přibalený software: Ovladače a obslužné programy ASUS GPU Tweak
 • Rozměry: 11 × 5,1 × 2,1 palce (2,6 slotu)
 • Cena s DPH: 11 990 Kč – 11 690 Kč

O společnosti ASUS

ASUS, jeden ze tří předních výrobců notebooků a tvůrce nejprodávanějších základních desek, je vůdčí společností nové éry digitálních technologií. Společnost ASUS navrhuje a vyrábí produkty, které vyhovují potřebám dnešních digitálních domácností, kanceláří i jednotlivců. Její portfolio zahrnuje základní desky, grafické karty, optické disky, displeje, stolní PC, Eee Boxy a počítače all-in-one, notebooky, netbooky, tablety, servery, multimediální zařízení, bezdrátová řešení, síťová zařízení a mobilní telefony.

Společnost ASUS se zavázala přinášet kvalitu a inovace, a také proto v roce 2011 získala 3886 ocenění a ve svém odvětví dosáhla velkého uznání zásluhou revolučního počítače Eee PC. Díky více než 11 000 zaměstnancům na celém světě a špičkovému výzkumnému a vývojovému týmu čítajícímu 3 100 inženýrů činil obrat společnosti za rok 2011 11,9 miliardy amerických dolarů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware