HardwareTiskové zprávyZe světa IT

Grafické karty Asus řady HD 7700

ASUS představil grafické karty HD 7770 DirectCU TOP a HD 7750 vyrobené 28nm procesem, které jsou založeny na grafickém jádru „Cape Verde“ od společnosti AMD.

Karta HD 7770 DirectCU TOP je již z výroby přetaktována na 1 120 MHz (o 120 MHz více než referenční model), karta HD 7750 pak běží na frekvenci 820 MHz.

Oba modely jsou vybaveny 1 GB grafickou pamětí GDDR5 a využívají nejnovější sběrnici PCI Express 3.0. Nabízejí herní i výpočetní výkon, který lze velmi podrobně nastavovat a ladit pomocí nástroje GPU Tweak.

Díky chlazení DirectCU od ASUSu jsou provozní teploty karty HD 7770 až o 20 % nižší než u referenčního modelu. Uživatelé mohou navíc využít technologii AMD Eyefinity pro zobrazení obsahu na několika monitorech.

ASUS HD 7750

Díky novému 28nm výrobnímu procesu jsou karty HD 7700 nejen výkonnější, ale také energeticky účinnější a tišší. Karta ASUS HD 7770 DirectCU TOP je již z výroby přetaktována na 1 120 MHz, což je o celých 120 MHz více než u referenčního modelu. Karta HD 7750 běží na frekvenci 820 MHz, o 20 MHz rychleji než ostatní karty srovnatelné konstrukce.

Obě novinky používají 128bitové paměťové rozhraní a 1GB grafickou paměť GDDR5 RAM – umožní tedy hraní her ve vysokém rozlišení i přehrávání multimédií. Díky kompatibilitě s rozhraním DirectX 11.1 nebudou uživatelé ochuzeni ani o nejnovější grafické prvky a efekty.

Chlazení DirectCU

Karta HD 7770 je vybavena speciálním chlazením DirectCU TOP. To se vyznačuje specifickou konstrukcí chladicích prvků od společnosti ASUS – konkrétně jde o celoměděné teplovodní trubice, jež jsou v přímém kontaktu s GPU. Na lepším chlazení se podílí také kryt karty, který lépe odvádí teplo, a ventilátor s vyšším výkonem a sníženou hlučností.

Ve srovnání s ostatními modely dosahují karty vybavené chlazením DirectCU nižších provozních teplot, jsou proto tišší, mají delší životnost a snesou vyšší zátěž i výraznější přetaktování. Model HD 7750 využívá speciální prachotěsný ventilátor ASUS s dvojitým těsněním, které zabraňuje hromadění nečistot, které by mohly kartu poškodit. Výsledkem je prodloužená životnost, snadnější údržba a tišší provoz.

PR ASUS HD 7770 DirectCU TOP

Nástroj GPU Tweak

S kartami HD 7700 se dodává také nástroj ASUS GPU Tweak, který slouží ke snadnému ladění výkonu a přetaktování grafických karet. Uživatelé s ním mohou rychle nastavovat takt grafického jádra, napětí a rychlost ventilátoru. GPU Tweak nyní nabízí funkci automatické synchronizace taktu a napětí, což přispívá k lepší stabilitě a vyššímu výkonu při přetaktování.

O objektivitu výsledků srovnávacích testů se stará funkce uzamknutí 2D/3D režimu. Stav a provozní parametry karty lze kdykoli sledovat na monitoru pomocí speciální pomůcky. K dispozici je rovněž nástroj pro aktualizaci systému BIOS a ovladačů.

Nová generace PCI Express 3.0 a podpora několika monitorů

Nový standard sběrnice PCI Express 3.0 se poprvé objevil u karty řady HD 7000, a v oblasti datových rozhraní představuje velký pokrok vpřed. Oproti dřívějšímu řešení PCI Express 2.0 totiž nabízí dvojnásobnou šířku pásma, díky níž mohou výkonné grafické karty naplno využít svůj potenciál. PCI Express 3.0 je plně zpětně kompatibilní se všemi PCI Express 2.0 zařízeními. Pozice pro karty má totožné rozměry, takže není třeba měnit žádné ze stávajících zařízení.

Zásluhou 28nm výrobní technologie disponují karty HD 7700 vyšším výkonem a dokážou využít technologii AMD Eyefinity, která umožňuje zobrazení ve vyšším rozlišení na několika monitorech i pokročilé grafické funkce, což ocení nejen běžní uživatelé, ale také designéři či umělci.

Technické parametry

 • Grafické jádro: AMD Radeon™ HD 7770 – AMD Radeon™ HD 7750
 •  Standard sběrnice: PCI Express 3.0
 •  OpenGL: OpenGL 4.2
 •  Grafická paměť: 1 GB GDDR5
 •  Takt jádra: 1 120 MHz – 820 MHz
 •  Stream procesory: 1 280 – 1 024
 •  Takt paměti: 4 600 MHz (1 150 MHz GDDR5)
 •  Rozhraní paměti: 128bitové
 •  RAMDAC: 400 MHz
 •  Max. rozlišení DVI: 2 560 × 1 600
 •  Max. rozlišení D-Sub: 2 048 × 1 536
 •  Konektory: DVI výstup, HDMI výstup, HDCP kompatibilní, DisplayPort /mini/
 •  Přibalené adaptéry/kabely: adaptér DVI na D-sub
 •  Přibalený software: Utility a ovladače ASUS, GPU Tweak
 •  Rozměry: 8,9 × 5,5 × 1,6 palce – 7,8 × 5 × 1,7 palce

Technické parametry a funkce produktu se mohou změnit bez předchozího upozornění. Další informace naleznete na www.asus.com.

* Všechny výkonové parametry byly testovány a ověřeny společností ASUS v reálných podmínkách. Individuální výsledky se však mohou lišit v závislosti na podmínkách prostředí, konfiguraci systému a dalších okolnostech.

* Chcete-li dosáhnout nejlepšího výkonu a stability, nepoužívejte karty řady ASUS HD 7700 v operačním systému Windows XP, neboť oficiální ovladač od společnosti AMD pro tento systém bude k dispozici až v dubnu 2012.

O společnosti ASUS

ASUS, jeden z TOP 3 výrobců notebooků a jednička na trhu základních desek, je vůdčí společností nové éry digitálních technologií. Společnost ASUS navrhuje a vyrábí produkty, které přesně vyhovují potřebám dnešních digitálních domácností, kanceláří i jednotlivců. Její portfolio zahrnuje základní desky, grafické karty, monitory, stolní PC, notebooky, netbooky, servery, multimediální zařízení, bezdrátová řešení, síťová zařízení a mobilní telefony.

Společnost ASUS se zavázala přinášet kvalitu a inovace, a také proto v roce 2010 získala 3 398 ocenění a ve svém odvětví dosáhla velkého uznání zásluhou revolučního počítače Eee PC. Díky více než deseti tisícům zaměstnanců na celém světě a špičkovému týmu 3 000 inženýrů pro výzkum a vývoj nových technologií dosáhly výnosy společnosti za rok 2010 celých 10 miliard amerických dolarů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware