Ze světa IT

Report: Taichi představeno v Praze

Včera kolem poledne představila v Praze společnost ASUS svůj nejnovější výtvor – Taichi, který rozšiřuje možnosti použití moderních technologií. Jedná se o ultrabook ASUS Taichi 21, který spojuje do jednoho zařízení hned dva produkty, a to klasický malý notebook a tablet.

ASUS Taichi představen

Michal Rajtr, zástupce ASUS pro velké zákazníky, jako jsou Alza či CZC, nám v průběhu necelých 20 minut představil tento klenot moderní techniky. Spojení notebooku a tabletu není nijak převratná věc, vzpomeňme na modely s otočným víkem, kde se tablet vykouzlil pouhým otočením displeje a přiklepnutím ke klávesnici notebooku. ASUS na to šel ale jinak, a tím se dostáváme právě k té inovaci. Místo jednoho displeje použil raději dva, a oba rovnou s Full HD rozlišením.

První je klasický notebookový displej v matném provedení a v zavřené pozici si hraje na schovávanou s podsvícenou klávesnicí. Druhý nalezneme na zadní straně víka a na rozdíl od svého kolegy, je tento leštěný, krytý sklem Corning Gorilla Glass, samozřejmě multidotykový. Zvládá rozpoznat až deset různých bodů pomocí kapacitní technologie.

Pro psaní můžete využít stylusu, který je součástí základního příslušenství. Oba displeje, jak klasický, tak dotykový, jsou vybaveny technologií IPS, která zajišťuje velké pozorovací úhly (178°), vysoký kontrast a přesné podání barev. Vnitřní displej má svítivost 280 Nitů a vnější 250 Nitů. Hliníkové tělo váží pouze 1,25 kg a v nejtenčím místě má pouhé 3 mm. Uvnitř tepe procesor Intel Core i7 třetí generace, který se spolu s 256 GB SSD SATA 6 Gb/s  diskem a 4 GB DDR3 1333 paměťí stará o plynulý chod.

Pro periferie je zde k dispozici dvojice USB 3.0 rozhraní a Bluetooth ve verzi 4.0. Spojení s okolním světem zajišťuje jednak LAN redukce do USB portu, která je součástí příslušenství, a jednak dvoupásmové WiFi připojení, které komunikuje jak na frekvenci 2,4 GHz, tak na 5 GHz. Nechybí ani technologie WiDi (Intel Wireless Display), pomocí které můžete bezdrátově přenášet obraz na další zařízení. Komu by se stýskalo po videohovorech, ten může využít čelní HD kamery či venkovního 5 MPx fotoaparátu s automatickým ostřením, který dokáže nahrávat i Full HD videa.

Fotografie pořízené přímo na konferenci v Praze:

Představení modelu Taichi - Praha

Asus Taichi v písku

O váš hlas se postará výkonný směrový mikrofon s funkcí určování pozice zdroje zvuku, tlumením ruchu v pozadí a potlačením akustické odezvy. Milovníci kvalitního zvuku, jistě ocení technologii ASUS SonicMaster od společnosti Bang & Olufsen ICEpower. Technologie SonicMaster nabízí širší frekvenční rozsah čistší vokály a bohaté basy. V horších světelných podmínkách jistě oceníte podsvícenou chiclet klávesnici a místo myši využijete multidotykový touchpad s technologií Smart Gesture. Vše zastřešuje nový operační systém Windows 8 Professional.

Co tedy přináší nového použití dvou displejů, místo jednoho? Díky tomuto řešení lze přistroj používat čtyřmi způsoby.

Režim notebooku – Jediným plynulým pohybem otevřete víko displeje a ze zařízení Taichi se stane plnohodnotný notebook. Díky podsvícené klávesnici s čidlem okolního osvětlení a velkému multidotykovému touchpadu je notebook vhodný i pro práci.

Režim tabletu – Pokud víko zařízení zavřete, promění se v tablet s 11,6″ Full HD displejem. Jeho desetibodová kapacitní multidotyková obrazovka umožňuje ovládání tabletu pomocí prstů. Navíc lze využít dodaný stylus jako pero, kterým si můžete na tabletu zapisovat poznámky či kreslit náčrtky podobně jako na běžný papír. Zásluhou vestavěných pohybových senzorů se Taichi hodí i pro mobilní hraní.

Režim zrcadlení – Taichi je víc než jen obyčejný tablet nebo notebook. Režim zrcadlení nabízí jedinečný způsob sdílení informací – v něm se totiž zobrazuje tentýž obraz na obou displejích najednou, což je ideální při promítání prezentací nebo sledování videa. Nepotřebujete rozměrný projektor či nepraktický externí monitor. Při tomto nastavení zobrazení je aktivní i dotyková vrstva vnějšího displeje, a tak se v ovládání můžete s kolegou / partnerem doplňovat.

Režim dvou obrazovek – V režimu dvou obrazovek už Taichi není jen jedním počítačem – stává se dvěma. Každý z displejů lze použít samostatně ve spojení s různými aplikacemi – jeden se dá ovládat pomocí klávesnice a multidotykového touchpadu, druhý díky multidotykovému displeji a stylusu. Režim dvou obrazovek využijete také při prezentacích.

S dodanou aplikací Screen Share může autor ovládat prezentaci na jednom displeji, zatímco publikum sleduje výsledné snímky na druhém.

Zařízení je napájeno 6ti článkovou baterii, jejíž výdrž se odhaduje na 5 hodin, v závislosti na používání displejů. Ve standardní výbavě nalezneme kromě již zmíněné LAN redukce a stylusu, také redukci z mini VGA na klasické VGA pro externí displej, uzavíratelné pouzdro na redukce a další uzavíratelné pouzdro přímo pro notebook Taichi, cestovní napájecí adaptér.

Že nejde o jen tak ledajaké zařízení a cílovou skupinou nejspíše budou podnikatelé či majitelé firem, prostě lidé, kteří chtějí ukázat, že na to mají, nastínila již atmosféra tiskové konference, jíž doplňovala písková alba za doprovodu hráčky na harfu a připravená ukázka molekulární kuchyně, včetně kouřících drinků a pochoutek mražených kapalným dusíkem.

Doporučená cena tohoto malého technologického zázraku je nemalých 39 999 Kč s DPH. V březnu či dubnu tohoto roku pak přijde na český trh ještě větší bratr Taichi 31, s 13“ displeji, výdrží baterie až sedm hodin a čtečkou paměťových karet.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT