Máte rádi audioknihy na chcete je poslouchat na YouTube? Jak poslouchat nové audioknihy na internetu nebo pomocí aplikace?
Audioknihy neboli namluvené knihy rozdělují čtenáře na dva tábory. Jeden zůstává věrný klasickému tištěnému slovu a audioknihy pro něj představují téměř až barbarství, druhý naopak plně využívá předností audioknih, kam spadá třeba absolutní nenáročnost konzumace obsahu knihy či možnost užívání si povětšinou plně profesionálního přednesu, a již stihl podlehnout kouzlu audioknih.
Jasnou řečí pak hovoří statistiky – audioknihy se těší čím dál tím větší oblibě a jejich prodeje pravidelně rok od roku rostou. Celou řadu těchto zvukových nahrávek lze navíc najít na internetu zcela zdarma, případně za drobný poplatek – na následujících řádcích vám poodhalíme, kde naleznete ty nejzajímavější z nich.
YouTube jakožto dobrý a spolehlivý zdroj audioknih
Pokud si budete chtít poslechnout některou ze svých oblíbených knížek v audio podobě, rozhodně vám doporučujeme za tímto účelem zavítat na stránky YouTube, kde naleznete opravdu nespočet audioknih. Svou tvorbu tam umisťuje i celá řada amatérských tvůrců, takže danou knihu je možné častokráte najít hned v několika různých variantách – můžete si tedy vybrat, jaký z nabízených předčítajících vám bude nejvíce vyhovovat.
Z klasických knih se tam vyskytuje naprostá většina, s novými tituly je to trochu slabší, nicméně čas od času se na YouTubu objeví i nějaký z nejnovějších bestsellerů. Pokud se budeme bavit o konkrétním způsobu, jak najít požadovanou knihu, tak nejjednodušší je samozřejmě do vyhledávacího okénka zadat název knižního titulu a za něj připojit slovo audio či audiokniha.
Nicméně i tak nám dovolte, abychom se s vámi podělili o kanály/playlisty, které nabízejí zajímavé audioknihy pro všechny věkové kategorie:
- Kanál Mluvené Slovo je právě jedním z výše zmiňovaných amatérských počinů, jenž však svou kvalitou předčí i řadu profesionálních tvůrců audioknih. Knihy sem přibývají s železnou pravidelností, jsou přitom rozděleny na díly, takže jsou příjemně stravitelné.
- Kanál Audioteka.cz je tu pro ty, kteří hledají audioknihy té nejvyšší kvality. Některé namluvené knihy tu jsou poskytovány celé zdarma, jiné zas pouze formou přibližně půlhodinové ukázky.
- Pravidelně aktualizovaný playlist Audioknihy s sebou pokaždé přináší posluchači spoustu inspirace. Naleznete tu třeba audioknihy ze ságy Harryho Pottera nebo Babičku od Boženy Němcové.
Kde si mohu na internetu pustit audioknihy?
Dalším místem, kam je možné zavítat za dobrými audioknihami je Spotify, kde si na své přijdou zejména angličtinu ovládající posluchači. Českých knih zde bohužel zas tolik není, nicméně několikero volně dostupných se jich tu přeci jen najde. Největší procento tvoří pohádkové knížky, takže Spotify je ideální volbou pro rodiny s dětmi.
Nyní již však opusťme břehy služeb YouTube a Spotify a vydejme se na další místa internetu, kde je možné sehnat zajímavé audioknihy. Prvním z nich je Radiotéka od Českého rozhlasu, která v současné době má ve své nabídce více než 1 500 knižních titulů, desítky z nich jsou přitom určené k poslechu zdarma. Bohužel webové rozhraní Radiotéky není moc přehledné a těžko se v něm orientuje, proto jednoznačně doporučujeme stažení mnohem uživatelsky přívětivější aplikace Radiotéka, jež je k dispozici zdarma pro iOS a Android.
Dále si můžete volně dostupné audioknihy pořídit i v obchodech iTunes a Google Play, v nichž mají dokonce svou vlastní kategorii. Velké množství bezplatných audioknih, převážně tedy v anglickém jazyce, pak nabízí i rozsáhlý webový portál Librivox.org, kde si je můžete buď přímo poslechnout, či si je stáhnout do vašeho zařízení.
Kde a jak si můžete poslechnout podcast? Jaké existují služby na stream podcastů?
Prvně si osvětleme, co to vůbec ten podcast je. Pokud jste se s pojmem podcast dosud nesetkali, tak vězte, že se jedná o sadu jednotlivých na sebe navazujících audiozáznamů (případně videozáznamů), alespoň takto to hlásá jeho definice. Jednodušeji řečeno jde o jakýsi audio seriál na pokračování.
Do značné míry konkuruje tento způsob šíření zvukových informací rozhlasu, akorát s tím rozdílem, že zde posluchač může přímo ovlivňovat budoucí dění. První podcast spatřil světlo světa teprve v roce 2004, takže se stále jedná o relativně neokoukanou záležitost.
Pokud byste i vy chtěli začít s poslechem podcastů, ale nevíte jak na to, jste tu správně, prozradíme vám totiž, kde si můžete poslechnout svůj první podcast a jakých streamovacích služeb při tom lze využít – a to i pro případ, pokud byste se vy sami rozhodli začít s tvorbou podcastů.
K poslechu podcastů vám bohatě poslouží váš smartphone
V případě, že jste vlastníky iPhonu nebo iPadu, tak vězte, že ve vašem zařízení s logem nakousnutého jablka se již nachází předinstalovaná aplikace Podcasty. Stačí ji tedy jen spustit a hned si můžete začít naplno vychutnávat nově objeveného světa podcastů. Pokud vám přestane tato „appka“ vyhovovat, například z důvodu její ne zcela dobré přehlednosti, můžete se porozhlédnout po alternativách. Doporučit můžeme zejména Overcast, nabízející třeba automatické stahování nových epizod.
Majitelé telefonů s Androidem pak rozhodně neudělají chybu stažením bezplatné aplikace Podcast Addict, která se pyšní statusem celosvětově nejstahovanější aplikace s podcasty pro Android. Každopádně ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aplikaci, tak mějte na paměti, že je vždy dobré u autora podcastu kliknout na tlačítko Odebírat (Subscribe), protože jen tak se vám mohou zobrazovat upozornění o nové epizodě, díky čemuž si ji můžete obratem poslechnout.
Podcasty si lze samozřejmě poslechnout i na počítači
Za účelem toho, abyste mohli poslouchat zajímavé a inspirativní podcasty na vašem počítači, můžete zavítat kupříkladu na stránku České podcasty, kde naleznete, jak už samotný název napovídá, výběr z těch nejkvalitnějších českých podcastů, jež jsou aktuálně k dispozici. Jejich spuštění je pak otázkou pouze několika málo kliknutí myší, přičemž zvládne jej i naprostý laik.
Na webových stránkách Audiolibrix.cz pak pro změnu naleznete největší katalog českých a slovenských podcastů čítající více než 1 200 položek. Všechny tyto podcasty si lze přehrát rovnou na této adrese, nemusíte tedy nikam složitě překlikávat. Ty jsou navíc přehledně členěny dle kategorií, svého oblíbence si tak mohou najít sportovní fanoušci, milovníci historie, ale třeba i ti, které zajímá problematika osobního rozvoje.
Streamovací služby pro podcasty
Pomyslnou světovou jedničkou a naprostým gigantem mezi streamovacími službami zabývajícími se podcasty je Spotify, valná většina českých i zahraničních tvůrců publikuje své audiozáznamy právě tam. Pokud byste i vy rádi začali s tvorbou podcastů, je třeba prvně váš zvukový záznam uploadovat na některé z uložišť – pro nahrání svého výtvoru můžete využít například služeb SoundCloudu, tedy dalšího významného hráče v oblasti podcastů. Až teprve pak jej můžete spárovat se svým Spotify účtem.
Dalšími důležitými streamovacími službami pro podcasty jsou Apple Podcast a poslední dobou stále častěji taktéž i Google Podcast. Prvně zmiňovaný stream má v nabídce třičtvrtě milionu podcastů dohromady obsahujících kolem 20 milionů epizod, druhý se pak zas dosti zaměřuje na personalizaci a optimalizaci obsahu pro své uživatele.
Zdravím, za mě jsou audioknihy úžasné, mám je moc ráda a stihnu při nich udělat spoustu práce.
Jen k tomu youtube – je to určitě skvělý zrdoj, jen se mi už několikrát stalo, že jsem měla nějakou audioknihu rozposlouchanou do půlky a druhý den už jsem odkaz nenašla… Počítám, že se to děje z důvodů porušení autorských práv, ale je to teda trochu frustrující, obzvlášť u detektivek 😉
Tak teď už jsem napjatá jen z toho, zda se mi podaří knížku doposlouchat až do konce 😀
D.