HardwareMobilní telefonyZe světa IT

goTenna: vlastní síť na zádech

Řekněme, že se nacházíte v hustém lese bez mobilního signálu a GPS dat, kde lišky dávají dobrou noc a další zvířátka ulehají do svých nor. Tato situace samozřejmě může nastat, jak se s ní však v době citlivých komunikačních technologií vypořádat? Řešení není jednoduché, ale určitě existuje.

Společnost goTenna má vlastní mobilní vysílací řešení, které pracuje na kmitočtech 151-154 MHz, s dosahem až 50 kilometrů. Jedná se o vlastní vysílač, který může vytvořit veřejnou či vlastní a zabezpečenou sít pro další cestovatele, přátele či trosečníky. Pomocí spárování s vaším mobilním telefonem získáte síť, která je schopna přenášet zprávy (paměť až pro 1000 zpráv), či přesná data o vaší poloze.

goTenna ant

Zařízení je dostupné v předprodeji za přibližně 150 dolarů (cena za pár), k dostání bude na podzim letošního roku. V maloobchodech by se poté měl pár prodávat za 299 dolarů, což je přibližně 6000 korun. Zařízení bude dostupné hned v několika barvách, které si můžete v objednávce specifikovat.

Odeslané zprávy jsou šifrované pomocí protokolového klíče RSA-1024, to samozřejmě neplatí pro zprávy typu „výkřik“ či nouzové sdílení polohy. Pokud zařízení ztratíte, nezoufejte. Všechny zprávy a sílení polohy jsou šifrované, což nevede k úplné ztrátě dat cizímu subjektu. Součástí objednávky jsou také dva microUSB kabely pro nabíjení přístroje. Asi nejideálnější umístění je samozřejmě na batohu či tam, kde signál může nejpohodlněji „prostupovat“ terénem.

Zařízení samozřejmě funguje, i pokud je váš smartphone v režimu „Letadlo“. Produkt bude kompatibilní jak s operačním systémem Android, tak s iOS. Zařízení se udrží v chodu až 3 dny, tedy v plném používání. S propustnějším terénem a menším vytížením se samozřejmě výdrž goTenny zvyšuje. Výrobek je prachotěsný a voděodelný, nicméně se s ním výrobce nedoporučuje koupat, nemá vysokou certifikaci.

Něco o historii společnosti: goTenna je nové komunikační zařízení, které umožňuje lidem spojit se přímo s ostatními, i když neexistuje žádné centrální připojení. Myšlenka přišla během hurikánu Sandy v říjnu 2012, kdy byla zničena čtvrtina všech vysílacích věží. Miliony lidí v celé oblasti zasažené bouří nebyli schopny komunikovat, když to bylo zrovna zapotřebí.

Celé video pak vysvětluje, co je účelem právě tohoto malého vysílače. Nezůstat odříznuti tam, kam mobilní signál nedosáhne. Jaký máte názor na tento zajímavý produkt, určitě se o své myšlenky podělte do komentářů, pokud se vám novinka líbila, sdílejte ji pomocí tlačítek pro sdílení na levé straně. Děkujeme za projevenou aktivitu.

Oficiální web: gotenna.com

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

1 Komentuj

  1. Anglicky mluvenému videu samozřejmě nerozumím. Ale viděl jsem tyto věci v televizi (viasat explorer) a je to super. Jen nevím, jakou aplikaci k tomu musí mít člověk v telefonu (to už neříkali) ale věcička je to náramná.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Hardware