Hardware

Brýle Apple Vision Pro za 3499 dolarů jsou konečně tady

Apple Vision Pro
Foto: apple.com, Tag: Apple Vision Pro

Po údajně sedmi letech vývoje je náhlavní souprava AR od Applu konečně tady. Už je to nějaká minuta, co jsme zažili moment „ještě jedna věc“. O moudrosti, účinnosti a konečném osudu produktu se teprve rozhodne, ale jedno můžeme konečně říct s jistotou: Na rozdíl od televize a auta Apple, o kterých se dlouho mluvilo, je to skutečné a konečně je to tady.

Dnešním dnem začíná nová éra počítačů,“ řekl Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple. „Stejně jako nás Mac uvedl do osobní výpočetní techniky a iPhone do mobilní výpočetní techniky, Apple Vision Pro nás uvádí do prostorové výpočetní techniky. Vision Pro, postavený na desetiletích inovací společnosti Apple, je o několik let napřed a nepodobá se ničemu, co bylo vytvořeno dříve – má nový revoluční vstupní systém a tisíce převratných inovací. Odemyká neuvěřitelné zážitky pro naše uživatele a vzrušující nové možnosti pro naše vývojáře.“

Díky Vision Pro už nejste omezeni displejem

„S Vision Pro už nejste omezeni displejem,“ řekl generální ředitel společnosti Apple Tim Cook při představení nové náhlavní soupravy na konferenci WWDC 2023. Na rozdíl od dřívějších zpráv o smíšené realitě je systém mnohem více zaměřen na rozšířenou realitu než na virtuální. Osvěžením společnosti pro toto nové paradigma je „prostorový výpočet„.

Brýle Apple Vision Pro za 3499 dolarů jsou konečně tady
Brýle Apple Vision Pro za 3499 dolarů jsou konečně tady

Jedná se o způsob interakce s uživatelským rozhraním počítače – něco, co společnost označuje jako druh vstupního zařízení podobného myši nebo trackpadu. Náhlavní souprava se překvapivě podobá dřívějším renderům – skutečně vypadá jako lyžařské brýle. Je zřejmé, že tato věc není určena k nošení mimo domov nebo kancelář.

Základem náhlavní soupravy je hliníkový rám se zakřiveným sklem vpředu. Je zde fyzické tlačítko pro snímání obrazu a digitální korunka pro další nastavení. Vzadu je ohebný pásek a od displeje se na hlavu uživatele táhne stínítko, které zabraňuje přístupu světla. Po stranách jsou zabudované „audio lusky, které zajišťují zvuk.“ Konečně přišel čas prostorového zvuku – teď už je jasné, proč ho Apple tak prosazuje. Systém je navržen tak, aby vytvářel iluzi různých zdrojů zvuku.

Čip M2 je spárován s novým čipem R1

Sluchátka běží na standardním čipu M2, který je spárován s novým čipem R1, jenž se stará o streamování videa. Displeje jsou typu micro-OLED a mají působivých 64 pixelů na ploše zhruba jednoho standardního pixelu iPhonu. Tříprvková čočka je navržena tak, aby vylepšila zobrazování ze všech úhlů. Společnost se také spojila se společností Zeiss, aby přinesla vlastní vložky do skel na předpis, místo aby se přizpůsobily brýlím uživatele.

Hardware využívá novou funkci nazvanou „EyeSight„, která pomocí čelního displeje odhaluje vaše oči ostatním lidem v místnosti (kompenzuje neprůhledné hledí) a vytváří „autentické zobrazení vaší osoby“ na zakřiveném čelním skle. Toho se dosáhne pomocí počátečního skenování obličeje. Tento obraz se také používá jako váš avatar, který vás představuje ostatním lidem s náhlavní soupravou.

Ačkoli je produkt skutečně smíšenou realitou (kvůli nutnosti průchodu obrazu), zdá se, že společnost nemá zájem zapojit se do konverzace o virtuální realitě.

visionOS představuje zcela novou platformu pro vývojáře
visionOS představuje zcela novou platformu pro vývojáře

Zajímavé je, že se zdá, že jde o zařízení určené především pro práci. Je příznačné, že se společnost zaměřuje spíše na věci, jako je e-mail, než například na hry. Uživatelé si totiž mohou přenést verzi pracovní plochy svého Macu, která se promítá před ně. Zdá se, že se Apple opravdu hodně snažil, aby se vyhnul dotykovému Macu.

Neprůhledný displej umožňuje ztmavit prostor kolem obrázků. Ve skutečnosti zde společnost skutečně prosazuje 2D fotografie pořízené z iPhonu. Zabudovaná je i 3D kamera, která uživatelům umožňuje pořizovat „prostorové“ fotografie a videa. K dispozici je také možnost kina, která využívá iluzi plné velké obrazovky. Jsou zde i hry, ale spíše než o skutečný zážitek z VR se jedná o velkoplošnou projekci se standardními hrami.

Služba Disney+ bude na zařízení dostupná při uvedení na trh

Disney je zde prvním partnerem pro obsah, což je dobrým příslibem pro budoucí zážitky. Bob Iger dnes vystoupil na pódium, aby oznámil, že služba Disney+ bude na zařízení dostupná při uvedení na trh. Zábavní magnát zde pochopitelně Applu hodně věřil.

Navzdory dřívějším zvěstem o upraveném systému iPadOS společnost představila VisionOS, nový operační systém „od základu navržený“ pro prostorové výpočty. Stejně jako při prvním uvedení iPadu je zde řada vzdělávacích funkcí, včetně astronomických a zdravotních aplikací, a také jedna pro tvorbu hudby.

Apple uvádí, že systém bude spolupracovat s aplikacemi Microsoft Office a také s telekonferenčními službami, jako jsou WebEX a Zoom. VisionOS běží na stejném frameworku jako iOS a iPad OS, což znamená, že stávající aplikace budou přeneseny. Společnost také spouští nový obchod s aplikacemi speciálně pro náhlavní soupravu. Spojila se také se společností Unity, která podporuje vývojové nástroje pro hry, což by mělo nabídnout lepší zážitek než pouhé přenesení stávajících her.

OpticId přináší bezpečnostní funkce pro používání s Apple Pay

Nová verze FaceID s názvem OpticId přináší bezpečnostní funkce pro používání například Apple Pay. Data z fotoaparátu se zatím zpracovávají přímo na palubě a společnost nezaznamenává, kam se díváte.

Je jasné, že se jedná o velmi ranou fázi. Za prvé, produkt byl oznámen dnes, aby se do něj zapojilo více vývojářů. Za druhé, zkušenosti, jak jsou zobrazeny v prezentaci, jsou pouze rendery. Samozřejmě za to vděčíme i obtížnosti prezentace 3D zážitku na 2D videu – na to bude společnost s produktem narážet i nadále.

K dispozici bude začátkem příštího roku. Raději začněte šetřit, protože tahle věc vyjde na 3499 dolarů. Ano. Je zjevně zaměřen spíše na podnikové zákazníky než na běžné spotřebitele. Mějte však na paměti, že část názvu „Pro“ zřejmě naznačuje, že někdy v budoucnu přijde cenově dostupnější (relativně) verze.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware