Tiskové zprávy

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro

skupina cez logo
Hlavní TAG » ČEZ

Skupina ČEZ se po 17 letech působení stahuje z bulharského trhu. Divestiční proces začal již v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna a nyní byl završen prodejem distribučních a prodejních společností v zemi. Celkový příjem Skupiny ČEZ z prodejů bulharských aktiv překročil hodnotu 10 miliard korun. A celkově odchází Skupina ČEZ z Bulharska s kladným peněžním saldem přesahujícím miliardu korun.

Nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Společnost Eurohold za ně dne 27. 7. 2021 zaplatila 335 milionů euro.

Transakci schválila Bulharská komise pro ochranu hospodářské soutěže (KZK) loni na podzim a následně letos v lednu i Bulharská komise pro regulaci energetiky a vodohospodářství (KEVR). Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a je i významným hráčem na trzích střední a jihovýchodní Evropy.

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv
ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv

Prodejní proces byl náročný, ale nakonec úspěšný. V porovnání s dřívějšími odchody ostatních zahraničních investorů z oblasti energetiky z Bulharska jsme divestici zvládli se ctí. Skupina ČEZ odchází z Bulharska s celkově kladným peněžním saldem. Vypořádání prodeje navíc nemá žádný dopad na nezávisle běžící mezinárodní investiční arbitráž vůči Bulharskému státu. Pro společnost ČEZ a její akcionáře tudíž představuje arbitrážní nárok dodatečný potenciální výnos,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize Nová energetika Tomáš Pleskač.

Arbitráž vede proti bulharskému státu od roku 2016

Mezinárodní investiční arbitráž, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, postoupila v březnu letošního roku do další fáze, když arbitrážní tribunál, který spor rozhoduje, potvrdil oprávněnost vedení mezinárodní arbitráže v rámci příslušné jurisdikce, tedy pravomoc se sporem zabývat, a vedení arbitráže se tímto krokem posunulo do věcné fáze. Počátkem července ČEZ následně podal vyjádření ve věci, včetně vyčíslení arbitrážního nároku a toto bylo zaevidováno u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů ICSID ve Washingtonu.

Arbitrážní nárok je postaven na nedodržování závazků Bulharského státu z privatizační smlouvy i z jejich závazků při vstupu do Evropské unie v roce 2007. Arbitrážní nárok pokrývá všechny oblasti působení Skupiny ČEZ v Bulharsku, tedy výrobu, distribuci i prodej elektřiny.

ČEZ vstoupil na bulharský trh v roce 2004

Společnost ČEZ vstoupila na bulharský trh v roce 2004 koupí dvoutřetinového podílu ve třech distribučních společnostech. V roce 2007 došlo k oddělení distribuce od dodávky elektřiny („unbundling“) a z původních tří distribučních společností vznikly dvě nové společnosti – CEZ Razpredelenie Bulgaria AD pro distribuci a CEZ Elektro Bulgaria AD pro dodávku koncovým zákazníkům.

V obou společnostech vlastnila společnost ČEZ 67% podíl, zbytek akcií, který je veřejně obchodován na sofijské burze, vlastní minoritní akcionáři. Postupně vznikly v Bulharsku i další společnosti. Distribuční společnost CEZ Razpredelenie dodává elektřinu zhruba 2,2 milionům zákazníků. V roce 2020 dodaly společnosti CEZ Elektro Bulgaria a CEZ Trade Bulgaria koncovým zákazníkům 10,4 TWh elektřiny.

Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharskou veřejně obchodovanou společností a její akcie jsou obchodované na sofijské a varšavské burze. Společnost Eurohold má sídlo v Sofii a je významným hráčem působícím v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Dceřiné společnosti skupiny Eurohold působí v oblasti pojištění, leasingu, prodeje automobilů, správy aktiv a investičních služeb ve 12 evropských zemích.

Skupina Eurohold vlastní pojišťovnu Euroins Insurance Group (EIG), která působí na evropských trzích a vlastní dceřiné společnosti v Bulharsku, Rumunsku, Severní Makedonii, Ukrajině, Gruzii, Bělorusku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy