HardwareZe světa IT

Chytré oblečení měří tep, kroky, kalorie a zvládne i masáž

chytré oblečení 6

Nositelná elektronika se stala běžnou součástí našeho každodenního života, chytré hodinky a fitness náramky již zřejmě v dnešní době nikoho nepřekvapí. Proto výrobci hledají další oblasti, kde by se nositelná elektronika dala uplatnit a jednou z nich je právě chytré oblečení. Letošní a do značné míry i loňský veletrh CES, který se řadí mezi největší veletrhy spotřební elektroniky, dokázal, že tento segment se stává velmi dynamickým a poptávka po nositelné elektronice se neustále zvětšuje.

chytré oblečení (5)

Tyhle chytré ponožky monitorují váš došlap

Chytré oblečení lze dělit do několika základních kategorií podle využití. Obecně vzato se dá říct, že boty a ponožky měří převážně kroky a chůzi, trička a potítka pak následně tep, potažmo spalování kalorií. Představme si tedy několik nejznámějších zástupců.

Kopačky Adidas F50 adiZero + Adidas miCoach

Firma Adidas se na trhu zabývá především sportovním oblečením, a proto i jejich vývoj chytrého oblečení je orientován stejným směrem. Kopačky Adidas F50 jsou vybaveny systémem miCoach, který dokáže monitorovat rychlost během jednotlivých tréninků a pomocí počítače s daty dále pracovat. Tento systém je uceleným rozvíjejícím se produktem firmy Adidas, který má za cíl shromažďovat informace z jednotlivých tréninků a následně je vyhodnocovat popřípadě porovnávat na jednom místě. To zaručuje efektivitu a přehlednost při plánování tréninkové zátěže. Firma Adidas poskytuje celou paletu produktů s miCoach.

I mnoho jiných firem nabízí stejnou funkci, ale oproti nim má miCoach výhodu v podobě shromažďování dat z různých sportovních odvětví a nabízí tak kompletní přehled na jednom místě.

• Cena: od 2600 Kč
• Výrobce: Adidas
• Konektivita: všechny platformy

Sensoria Smart Sock

Jednou z novinek loňského veletrhu CES, která na sebe upoutala velkou pozornost, jsou chytré ponožky od firmy Sensoria. Tyto ponožky jsou vhodné pro všechny, kteří rádi běhají a chtějí se zlepšovat, a to díky měření techniky došlapu, který je pro běhání a jeho správnou techniku takřka nezbytnost. Technika měření se provádí pomocí pásku, který se připne na ponožku zhruba v oblasti kotníku. Ten odesílá data pomocí Bluetooth do mobilního telefonu kde probíhá vyhodnocení a podrobná analýza.

Velkou výhodou je velmi dobrá konektivita, tyto ponožky lze připojit jak k systému Android tak i iOS.

• Cena: 199$ (Amazon)
• Výrobce: Sensoria
• Konektivita: Android min. 4.3/ iOS min. 6.0

AiraWear

AiraWear je speciální oblečení, které má v sobě zabudované masážní jednotky. Ty pomohou například od bolesti zad při dlouhých hodinách strávených u počítače, nebo po náročném sportovním výkonu. Za jednu z největších předností lze považovat kompaktnost, je jedno jestli jedete autem, sedíte doma u počítače, popřípadě se procházíte v parku. Masáž si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv.
Prozatím jsou k dostání dvě provedení vesta a mikina. V případě vesty lze uvažovat o větší praktičnosti, lze ji například schovat pod sako, nebo bundu.

Pomocí aplikace v telefonu lze nastavit úroveň masáže, intenzitu i přesné místo. V aplikaci, která bude k dostání jak pro Android tak iOS lze zjistit i přesné držení těla. AiraWear zatím nabízí tvůrci na stránkách Kickstarteru a počítá se i se sériovou výrobu.

• Cena: vesta 199$, mikina 149$
• Výrobce: team AiraWear
• Konektivita: Android/iOS

V rámci chytrého oblečení existuje celá řada dalších výrobků, zde uvedené představují nejzajímavější zástupce daného segmentu, které jsou již v prodeji, nebo se do prodeje dostanou v blízké době.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware