Hardware

Co je DAB? Jak a kde lze naladit DAB (DAB+) rádio?

dab radio
Foto: pixabay.com, Tag: DAB (Rádio)

Pravděpodobně všichni známe klasické FM analogové rádiové vysílání. Na trhu se však objevují i tzv. DAB rádia. O co se jedná a jaké mají tato rádia výhody?

Co je to DAB

DAB je zkratkou pro Digital Audio Broadcasting. Jedná se o digitální technologii, která je určena pro plošné vysílání rozhlasu. Standard vznikl v 80. letech. Celkem je ve formátech DAB, DAB+ a DMB celosvětově šířeno už více než 2200 stanic.

Setkáte se s ním napříč celou Evropou a Česká republika tak v tomto směru není výjimkou. V Česku se DAB používá už od roku 2011. V současnosti máme u nás k dispozici hned čtyři multiplexy na DAB+. Momentálně tak může tento signál přijímat dokonce plných 95 % obyvatel na našem území.

Co je DAB? Jak a kde lze naladit DAB (DAB+) rádio?
Co je DAB? Jak a kde lze naladit DAB (DAB+) rádio?

Vysílání probíhá v III. pásmu VKV (VHF) (174–240 MHz) nebo méně často v pásmu L v UKV (UHF) (1452–1492 MHz). Analogicky bychom tuto technologii také mohli přirovnat k šíření televizního signálu ve formátu DVB-T.

Jaké výhody mají DAB rádia

Výhod této technologie je hned několik. Digitalizace veřejnou službu v podobě rozhlasu značně zdokonalila. Posluchačům je možné nabídnout vyšší kvalitu vysílání, rozmanitou programovou nabídku i nové multimediální služby.

Prostřednictvím DAB rádia můžete získat až několik desítek stanic s různým datovým tokem. Naladit tak běžně můžete i některé speciální stanice. Tato technologie dovoluje i snadnější vysílání regionálních a lokálních stanic nebo menších projektů. Ty by se na klasické vysílání nikdy neměly šanci dostat.

Například v rámci Českého rozhlasu je možné poslouchat i speciální Rádio DAB Praha, Region, Plzeň, Brno a Ostrava. Dále si můžete touto cestou naladit i digitální okruhy Radio Wave, D-dur, Rádio Junior a Jazz.

Jaké jsou další přednosti DAB rádia

To platí zejména pro vylepšenou technologii DAB+, která byla uvedena v únoru 2007. Tento standard je dostupný v běžně v západní, jižní i severní Evropě. Navíc je již rozšířena také v České republice.

DAB+ využívá kodek AAC+, čímž je přibližně dvakrát efektivnější a vykazuje i vysokou kvalitu příjmu. DAB rádio primárně postrádá charakteristický šum. Pokud nemáte dostatečnou kvalitu či sílu signálu, nastane v rádiu jednoduše ticho.

Další výhodou je zejména to, že tato technologie nevyžaduje připojení na internet, stačí vám jen obyčejná anténa. Nové rozhlasové vysílání si tak jako běžný uživatel můžete naladit všude tam, kde připojení zkrátka není dostupné, například na chalupě.

Digitální vysílání již nahradilo starší způsob distribuce signálu na středních a dlouhých vlnách (AM), které bylo definitivně vypnuto na konci roku 2021. Klasický FM signál je v soudobých podmínkách stále funkční a využívat jej samozřejmě můžete.

Co budete k příjmu DAB technologie potřebovat

DAB i DAB+ jsou fungující zároveň. Jedinou nevýhodou, kterou tak můžeme ohledně této technologie zmínit, je primárně nutnost si pořídit takový přístroj, který bude DAB podporovat. Současná nabídka přístrojů je poměrně rozmanitá.

Může tak pro laika být poměrně nepřehledná. V případě, že tak řešíte nákup nového rádia, musíte se podívat do specifikací. V těch by mělo být konkrétně uvedeno, že je dané zařízení vybaveno právě DAB/DAB+ tunerem.

Levné přístroje se pohybují cenově v řádech stovek korun. Pokročilá rádia mohou nabídnout i další funkce. Jste-li náročnější posluchač, musíte počítat s tím, že si budete muset připlatit. Rádia vám mohou nabídnout například i možnost připojení k internetu. Dosáhnete tak na možnost využívat službu Spotify nebo využijete poslech podcastů.

Koupí DAB rádia prospějete navíc nejen sobě, ale i životnímu prostředí. Ráda jsou energeticky šetrná. Musíte počítat s tím, že za DAB rádio samozřejmě musíte dále platit koncesionářské poplatky, přestože samotný poměrně rozmanitý obsah je k dispozici zdarma.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Hardware