Internet

Co je to sociální síť TikTok? Jak vlastně vznikla?

TikTok-aplikace
Foto: pixabay.com, Tag: TikTok

TikTok je populární sociální síť (https://www.tiktok.com). Jak vlastně vznikla a co a koho na ní momentálně najdete? Čeká ji v roce 2022 ještě větší úspěch nebo na ni zapomeneme?

Jak TikTok vznikl

Za oficiální datum založení TikToku můžeme považovat rok 2016. Stojí za ní čínská společnost ByteDance, která vytvořila vlastní sociální síť pod názvem Douyin.

Nová kapitola historie se začala psát v roce 2017, když ByteDance odkoupila jinou sociální síť s názvem Musicaly. To byla platforma podobného zaměření, ale cílená na americký trh. ByteDance úspěšně spojila oba weby do jediného konceptu. A mohla tak s novinkou obratem zahájit expanzi směrem na západ.

Což se jí také vrchovatě povedlo. TikTok si rychle získal nebývalou popularitu a dnes působí na již více než 150 trzích.

Co dělat na TikToku dnes

Dnes se jedná o nejrychleji rostoucí sociální síť na světě. Příliš přesných dat o tom, kolik má vlastně uživatelů, nemáme, nicméně poslední zveřejněná oficiální čísla z roku 2018 hovoří o 500 milionech aktivních uživatelů měsíčně.

Sociální síť je určena primárně k vytváření krátkých videí. Nejúspěšnější TikTokeři mají dokonce miliony sledujících. K nejpopulárnějším osobnostem na této síti patří třeba Charli D’Amelio, americká tanečnice a influencerka. Dlužno však upozornit, že mezi skutečné hvězdy lze zařadit jen zlomek uživatelů sítě, většina uživatelů kolem sebe má primárně své přátele.

Co je to sociální síť TikTok? Jak vlastně vznikla?
Co je to sociální síť TikTok? Jak vlastně vznikla?

TikTok je samozřejmě vybaven i funkcemi, které můžete dobře znát z jiných sociálních sítí. Podobně jako na Facebooku se tady dají rozdávat „lajky“, případně psát komentáře. Lajkovat příspěvky mohou uživatelé dokonce i bez registrace.

Přestože stoupá podíl starších uživatelů a asi třetina jich je podle dostupných údajů už starší než 30 let, sociální síť je populární především mezi dětmi a mládeží. Převažující skupinou jsou pak dívky.

Proč je vlastně TikTok takový trhák a proč zrovna mezi touto věkovou kategorií? Tuto otázku si kladou rodiče, pedagogičtí pracovníci i sociologové.

Proč je TikTok tolik populární a jaká rizika má

Samotná síť je velmi jednoduchá, podobá se v principu Instagram Storis a sleduje přímočarý cíl: Uživatelé se musejí snažit zaujmout své publikum v co nejkratším čase. Průměrná délka jednotlivých videí, která sem uživatelé nahrávají, činí 10 vteřin. Pro vylepšení svých videí mohou TikTokeři využít také rozsáhlou zásobu vizuálních efektů, skladeb a audio stop.

Výhodou je to, že k tomu, abyste mohli obsah konzumovat, svůj vlastní uživatelský účet nepotřebujete. Ihned dostáváte do rukou jako uživatel téměř nekonečnou zásobu videí. Sociální síť je tedy velmi chytře konstruovaná tak, aby vás doslova „chytla a nepustila“. Není tak divu, že hlavně mladší generace je na ní ochotná trávit hodiny a hodiny svého času.

Poněkud na poplach bijí IT experti, kteří varují před množstvím sexuálně explicitního obsahu, jemuž musejí čelit často ještě děti. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa zase veřejně varoval před nebezpečím úniku osobních dat uživatelů TikToku do Číny.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet