Tiskové zprávy

Co přinese nová generace herních konzolí?

playstation logo final
Foto: PlayStation

V předešlých dnech a týdnech se na poli videoherního světa udála jedna dosti zásadní událost. Světlo světa totiž konečně spatřila nová generace konzolí. Co od nich můžeme očekávat?

Devátá generace konzolí

Listopad 2020 byl v rámci videoherního průmyslu velmi důležitým měsícem. Začala se totiž prodávat nová, devátá generace herních konzolí.

Na pulty obchodů v České republice se tak 10. listopadu dostal Xbox Series X a o devět dní později i PlayStation 5. Zařízení od společnosti Microsoft, resp. Sony mají dlouhodobě velké množství příznivců, kteří se dočkali nových konzolí po sedmi letech. Co ale přinese nová generace? A nebude náhodou tou úplně poslední?

playstation-5
Foto: PlayStation 5

Pořizovací ceny

Xbox Series X, který je nástupcem Xbox One, stojí 13 499 Kč, ačkoli variantu bez mechaniky a se slabším hardwarem (Xbox Series S) seženete už za 7 999 Kč.

PlayStation 5, jenž je nástupcem PS 4, stojí 13 490 Kč a variantu bez mechaniky (PlayStation 5 Digital Edition) koupíte za 10 790 Kč. Nová generace nebude v nejbližší době zlevňovat, na druhou stranu můžete využít slevové kupóny na Okay.cz, případně do dalších e-shopů, takže nějakou korunu lze ušetřit již nyní. 

Nový hardware a hry

Nové konzole samozřejmě přinášejí nový hardware (např. procesor AMD Zen 2), který má pozitivní vliv na výkon. Hráči se tedy mohou těšit na ještě intenzivnější herní zážitky, což dokazují už první vydané tituly. Asi největší úspěch zatím sklidil Assassin’s Creed: Valhalla, což je dvanáctý díl série a odehrává se v době Vikingů. Další tituly však mohou být ještě zajímavější. Ostatně se rychle blíží vydání jedné z nejočekávanějších her tohoto roku, a to Cyberpunk 2077.

Ovladač od Sony naprosto ohromil

PlayStation 5 zatím sklízí poněkud rozporuplné reakce ohledně své velikosti a vzhledu. Xbox Series X se navíc zdá o něco rychlejší. V čem ovšem společnost Sony hráčům vyrazila dech, je ovladač PlayStation 5 DualSense Wireless Controller.

Podle mnoha názorů se zatím jedná o nejlepší ovladač vůbec. Disponuje totiž výbornou hmatovou odezvou, má adaptivní spouště a vestavěný mikrofon. Tyto funkce výrazně zvyšují herní zážitek, takže tvůrci her se na jeho funkce budou zaměřovat častěji.

Poslední generace konzolí?

Herní konzole jsou součástí videoherního světa už od 70. let 20. století. Nová generace je již devátá, nicméně podle názoru některých odborníků může být také tou úplně poslední. Důvodem jsou streamovací služby, které by mohly zajistit, že už hardware nebude tak důležitý.

Na druhou stranu současné varianty se potýkají s mnoha potížemi, jak je např. omezená prostupnost a dostupnost sítí, takže uvidíme, co nakonec přinese budoucnost. Další, tedy desátá generace zatím v ohrožení není.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy