Software

Coinbase Pro zalistovalo Maker (MKR). Půjčky pomocí CDP

maker kryptomena
Foto: Maker

Coinbase je jednou z největších burz, které smění kryptoměny na eura. A každý zkušený trader si hlídá zalistování. Jedno proběhlo včera, v 18:00. Kryptosměnárna zalistovala token Maker (MKR). Jedná se o digitální token vytvořený na platformě Ethereum, jehož hlavním účelem je vytvoření řady decentralizovaných digitálních aktiv.

Maker (DAO) je aktuálně směnný (zalistovaný do páru) na Coinbase Pro za americký dolar (USD) a Bitcoin. Směnárna nyní akceptuje vložení MKR do portfolia. Nákup kryptoměny zatím není možný.

Co je kryptoměna Maker?

Maker je decentralizovaná autonomní organizace na blockchainu Ethereum (ETH) s cílem minimalizovat cenovou volatilitu svého vlastního stablecoinu Dai vůči americkému dolaru. Na rozdíl od Dai je cena samotného Makeru volatilní. Maker je obslužný token a cena se zvyšuje vůči DAI.

Maker Protocol - protokol postavený na blockchainu
Maker Protocol – protokol postavený na blockchainu

Držitelé tokenů mohou v platformě hlasovat za řízení rizik a obchodní logiku systému Maker. Mince MKR nelze těžit, ale lze je zakoupit na burze. Emise je přesně daná a uvolňuje se vůči trhu. Ekosystém Maker (DAO) je tvořen pomocí stablecoinu Dai, MKR tokenu a systému Collateralized Debt Position. Všechny kryptoměnové prvky celého systému jsou nakódované pomocí smart kontraktů za pomoci Etherea.

Slovníček pojmů (FAQ):

  • Dai – na burze DAI nebo Dai „stablecoin“ > Dai je stabilní vůči dolaru, jedná se o decentralizovanou měnu. Dai patří mezi rodinu stablecoinů a takřka pevně kopíruje americký dolar (USD). Jeho hodnota a počet emisí se uvolňuje tak, aby byl směnný vůči dolaru 1:1.
  • Maker Protocol – protokol postavený na blockchainu > protokol je vytvořený na blockchainu Ethereum a umožňuje uživatelům vytvářet měnu. Je známý také jako systém Multi-Collateral Dai (MCD), umožňuje uživatelům generovat Dai využitím aktiv schválených společností „Maker Governance“.
  • MakerDAO – open-source projekt Maker DAO > je projekt s otevřeným zdrojovým kódem postavený na blockchainu Ethereum (ETH) a decentralizovanou autonomní organizací vytvořený v roce 2014. Tento projekt řídí lidé z celého světa, kteří mají svůj hlavní token Maker (MKR).
  • Maker (MKR) – token obchodovaný na burze > je inteligentní smluvní platforma v řetězci Ethereum, která podporuje a stabilizuje hodnotu DAI. Maker je obchodovatelný token.
  • CDP – Collateralized debt position > systém zajištěných pozic dluhu je vstupní pozice v CDP a poskytne volné peníze, ale zároveň držíte stále své Ethereum (ETH). Tokeny Maker (MKR) jsou vytvářeny nebo ničeny v souladu s cenovými výkyvy mincí DAI.

Jak funguje stablecoin Dai?

Stablecoin Dai takřka pevně kopíruje americký dolar. Pokud je cena Dai nad 1 USD – například 1.2 USD, systém automaticky zvýší celkovou zásobu Dai do oběhu. Pokud se tak stane, síť si sama rozředí oběživo a tím sníží cenu na požadovanou hodnotu 1 USD.

Dai (DAI) je decentralizovaný stablecoin běžící na Ethereum (ETH). Na rozdíl od centralizovaných stablecoinů není párovatelný k euru. Místo toho je zajištěný pár k platformě Maker.

CDP poskytne volné peníze

Maker pracuje na principu obchodování s marží. Žetony Dai jsou zajištěny pomocí CDP (CDP nabídne volné peníze, ale zároveň držíte stále své Ethereum). Co tedy CDP zajistí? Můžete utrácet finance, ale stále jste majitelem Etherea. Počítá se s tím, že Ethereum poroste a můžete si tak vůči zisku stále půjčovat. Pokud cena začne klesat, začnou se prodávat aktiva.

Příklad: Vlastním 10 ETH, vložím je a zamknu do CDP. Cena byla 400 USD, vložil jsem tedy 4000 USD. Systém mi poté uvolní Dai v ceně 2640 Dai. 1210 Dai investuji jinam a zbytek si nechám. Následně mi stačí kdykoliv doplatit 1 210 Dai a dostanu se tak ke svým 10 uzamčeným ETH. Při uzavření CDP je nutné zaplatit poplatek ve formě MKR tokenu.

CDP (Collateralized debt position) je systém, který vytváří pro investora reálné podkladové aktivum pro stablecoin Dai skrze systém půjčování stablecoinů. Každý uživatel si může otevřít své CDP a využívat jej například jako půjčku na auto, dovolenou nebo nový smartphone.

Pro dluhové závazky, které jsou zasílány pomocí smart kontraktu („chytrý kontrakt“) a jsou platformou pro obchodování s marží. Tento rámec umožňuje vývojářům poskytovat dostupné ceny a garantovat vysokou úroveň zabezpečení. Na základě této platformy se plánuje vytvoření burzy, kde by bylo možné provádět maržové obchodování tokenů na protokolu ERC20.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software