Mobilní telefony

iPhone 6: Malé nebo velké jablko?

apple iphone logo finalni
Hlavní TAG » iPhone

V posledních dnech se na Apple scéně nemluví o ničem jiném, než o novém iPhone 6, jehož oficiální představení už pomalu, ale jistě klepe na dveře. Každým dnem je známo více a více informací a fotografií (pochopitelně ne všemu lze věřit). My vám shrneme alespoň dosavadní informace a spekulace, které se mohou stát zanedlouho skutečností.

Rozměry, vzhled a hardware

Apple nejspíše půjde ve šlépějích dnešního trendu zvětšování zařízení. Podle zatím dostupných maket to vypadá na pořádného „velikána“ o rozměrech 137,5 x 67 x 7 mm, což vede k logickému zvětšení obrazovky jako takové. Zásadní změna bude i co se obvodu krytu týče, tvar připomínající stávající iPod Touch a iPhone 5C.

Zatím to vypadá, že Apple spíše ustoupí od elegantních ostrých hran a přejde na tvar připomínající vejce. To je ovšem trochu logické, protože u tak velkého zařízení by se telefon mohl po pár minutách nepříjemně zařezávat do ruky. Tlačítka také doznají změny v podobě protáhlých tvarů jako tomu je u konkurentů s Androidem. Opět to je jen otázkou vkusu, co komu vyhovuje více.

Cookův Apple představí novou jablečnou generaci iPhonu 6
iPhone 6: Malé nebo velké jablko?

Nově patentovaný konektor Lightning pochopitelně zůstane. Materiály hliníku s kombinací safírového skla, které bylo použito již u posledního iPhonu nebude výjimkou. Nový procesor Apple A8 by měl nabídnout 4 jádra, oproti dvoujádrům, kterými disponoval jablečný procesor A7. Samozřejmě bude zachována 64-bitová architektura. Také je pravděpodobné navýšení paměti RAM na 2GB. Kapacita flash paměti (ROM) bude standardně 16GB, 32GB, 64GB a možná se dočkáme i 128GB verze smartphonu. Akumulátor určitě bude o pár těch mAh navýšen pro dosažení větší výdrže, se kterou je spousta zákazníků momentálně velice nespokojená.

Fotoaparát/Kamera, True Tone blesk a podpora HDR

Fotoaparát? Ten by měl zůstat stále na 8MPx a jde tak proti proudu šílenství, který zavedly konkurenční společnosti v neustálém navyšování počtu megapixelů. Apple ukazuje, že vše není jen o MPx, ale o preciznosti objektivu a čočky. Vždyť vezměte si jaké fotky dokáže udělat iPhone 5S a velmi podobné dokáže již „stařičký“ iPhone 4S. Určitě nebude chybět True Tone blesk, což jsou dvě LED diody, díky kterým iPhone dokáže zlikvidovat veškerý digitální šum i za horších světelných podmínek.

Čočka se světelností F/2,2, HDR snímky a snímání až 10ti fotek za sekundu, to vše by také nemělo chybět. Můžeme také očekávat navýšení rozlišení při nahrávání slow-motion videí na Full HD.

Displej, půjde Apple s dobou?

Displej by měl přinést asi největší evoluční vývoj prozatímní iPhone generace. Větší úhlopříčka o 0,7″ oproti 4″ iPhonu 5S a větší rozlišení 960 x 1 704 pixelů, což je dvojnásobek původních hodnot. Otázkou je, jestli se tak skutečně stane, ale je to velmi pravděpodobné. Mnoho lidí si již žádá o větší displej a tím společnosti odchází momentálně i potenciální zákazníci.

Samozřejmě, že je i spousta takových, kterým vyhovuje 4″ displej. Ale nesmíme se bránit pokroku, a takovým by mohlo být také již jednou zmíněné safírové sklo. To bylo u Apple iPhonu 5S použito na fotoaparátu a čtečce otisku prstů. Pevně tak věřím, že Apple ve spolupráci se Synopsys a Bern Optics dotáhli výzkum tak daleko, aby displej mohli pokrýt safírem zcela úplně.

iOS 8, přehlednější mapy a Jailbreak

S novým iPhonem tradičně přichází i nový iOS s pořadovým číslem 8, o němž se zatím neví nic krom pár drobných nepodstatných úprav a novinek. Například: vylepšené mapy, CarPlay s funkčností přes WiFi, vzhled horní lišty by měl být ochuzen o záložku „Zmeškané“ a další drobné úpravy. Ovšem velice zajímavě vypadá nová aplikace Healthbook, která by s kombinací hodinek iWatch měla umožnit sledovat váš krevní tlak, hydrataci, proudění krve a další velice zajímavé věci dění ve vašem těle.

Jinak ale určitě neočekávejte tak razantní změny jako při přechodu z iOS 6 na iOS 7. Pokud vás už teď zajímá scéna Jailbreaku, tak nezoufejte, Jailbreak pro iOS 7.1 již je, ovšem nebude uveden z důvodu právě přicházejícího ekosystému iOS 8. Určitě chápete, že si radši svůj trumf autoři nechají spíše na nově počatý systém, než na systém, který za 2 měsíce po uvedení Jailbreaku už nebude žádán.

Je se určitě na co těšit a třeba nás Apple ve finále překvapí úplně něčím jiným, což by nebylo poprvé v jeho historii. Apple iPhone 6 bude představen buď již 2. června na WWDC v San Francisku nebo až na podzim letošního roku. Jaký bude nový jablečný produkt? Určitě se o své myšlenky podělte do komentářů!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony