Kryptoměny

Digitální identita Atala PRISM, k čemu slouží?

Atala PRISM
Foto: atalaprism.io, Tag: Cardano

Atala PRISM bývá označována za tajnou zbraň kryptoměny Cardano (ADA). O co se vlastně jedná?

Co je Atala PRISM a jaké má digitální identita výhody

Atala PRISM (https://atalaprism.io/app) je decentralizované řešení digitální identity. Založeno je na blockchainu Cardano, tedy na stejné síti, na které v současné době již funguje kryptoměna ADA.

Jeho hlavní výhodou je primárně to, že umožňuje lidem uchovávat svá data a zajišťuje soukromou a bezpečnou komunikaci s různými organizacemi. Uživatel může díky Atala PRISM efektivně kontrolovat, kdo má k jeho citlivým údajům přístup. Současně tyto informace má jejich majitel na jediném místě a může díky tomu okamžitě přistupovat k různorodým službám.

Atala PRISM
Digitální identita Atala PRISM, k čemu slouží?

Data jsou sdílena prostřednictvím soukromých komunikačních kanálů typu peer-to-peer. Atala PRISM byla navržena pro použití jednotlivci, organizacemi, ale i vládami.

S pomocí systému Atala PRISM lze tak vytvořit nový inovativní koncept chytrého města. Ten sníží byrokratickou zátěž, eliminuje produkci nadměrného množství úředních dokumentů v běžné „papírové“ podobě a současně sníží riziko úniku osobních údajů. Zároveň to povede ke snížení nákladů na správu identit.

K tomuto účelu poskytuje platforma sadu užitečných nástrojů. K dispozici tak je mobilní aplikace, platforma pro správu, rozšíření do webového prohlížeče, SDK a rozhraní API, čipová karta SmartCard a aplikace pro snímání biometrických údajů.

Kde všude je možné digitální identitu Atala PRISM využít

Využitelná je proto digitální identita v každodenním životě. Již dříve se ostatně objevily informace, které avizovaly, že národní identifikační systém Etiopie je založen právě na bázi Atala PRISM. Zakladatel sítě Cardano Charles Hoskinson se svým týmem tuto zemi v minulosti navštívil.

Tyto informace byly později potvrzeny, Cardano bylo skutečně jednou ze společností, které se účastnily na dohodě o vytvoření národní databáze identifikačních údajů studentů a učitelů pomocí decentralizovaného řešení digitální identity, jíž podepsala etiopská vláda.

Další využití Atala PRISM předpokládá například snadné opětovné vydávání vysokoškolských diplomů. To může být poměrně komplikovaný proces v případě, že svůj doklad o vzdělávání jeho majitel ztratí, neboť dnes se tyto dokumenty vydávají prakticky výhradně ve fyzické podobě. Často navíc instituce, která je vydala původně, již zanikla. Právě digitalizace by měla celý tento proces usnadnit.

Digitální identitu může navíc využívat nejen osoba, ale i zboží. Technologie založená na blockchainu umožňuje dohledat původ produktu a garantovat, že se nejedná o padělek. Současně je celá síť sama mimořádně odolná proti neoprávněné manipulaci.

Blockchain se dále ukázal být perspektivním řešením pro udržení kontinuity dodavatelského řetězce v oblasti zemědělství. Právě to je důležité odvětví pro obyvatelstvo a zemědělci, dopravci i maloobchodníci tak mohou prostřednictvím Atala Trace své produkty sledovat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny