Kryptoměny

Ethereum díky EIP-1559 přechází na PoS. Co vše se změní?

ethereum
Foto: pixabay.com, Tag: Ethereum

Kryptoměna Ethereum přechází na konsenzní mechanismus proof-of-stake (PoS). Co se změní a co na to samotní těžaři? Ethereum 2.0 bude závislé na rozhodnutí Ethereum Improvement Proposal #1559 (EIP-1559), což může být primárním problémem pro konec těžby. Velké mining farmy by tento návrh rádi smetli ze stolu, což se asi nestane.

Ethereum jako kryptoměna chce bojovat s vysokými poplatky své sítě. BASEFEE pouze definuje optimální tržní sazbu za gas – pokud jsou bloky o 50 % transakčně zahlcenější než v předchozím stavu, BASEFEE automaticky stoupne, pokud naopak o 50 % klesne, klesá i BASEFEE.

Co je proof-of-stake (PoS)

Praktickým dopadem této změny bude především to, že kryptoměnu již nebude možné těžit. Původní mechanismus proof-of-work vyžadoval k potvrzování transakcí tzv. důkaz prací, tedy vynaložením výpočetního výkonu.

Při proof-of-stake algoritmu se potvrzování transakcí už bude odehrávat na bázi hlasování. Na odměnu z potvrzení nového bloku bude mít nárok ten, kdo vlastní více kryptoměny a současně ji vlastní déle. To odstraní řadu problémů původního proof-of-work.

Ethereum díky EIP-1559 přechází na PoS
Ethereum díky EIP-1559 přechází na PoS

V čem tkví výhody proof-of-stake mechanismu? Zásadní je především centralizovanost těžby, která je u Bitcoinu dnes již prioritně v rukou vlastníků vysoce výkonných ASIC minerů. Pokud navíc některá entita disponuje výrazně vyšším výkonem, může dojít i k tzv. 51% útoku.

Právě takový podíl výkonu by musel útočník minimálně mít, aby dokázal blockchain zneužít a v podstatě umožnil utratit tytéž prostředky dvakrát. Proof-of-stake je považován za vynikající řešení i z hlediska zabezpečení blockachainu. A to za shodnou cenu, náklady na zabezpečení totiž tvoří pouze náklady na provoz uzlu a náklady kapitálové, tedy uložené mince.

Zároveň je energeticky úspornější. Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin uvedl, že do konce roku by se spotřeba energie při zpracování transakcí měla snížit až o 99 %.

Jaké má proof-of-stake nevýhody

Ke klíčovým nevýhodám tohoto mechanismu především patří nízká odměna za zpracování jednotlivých transakcí. V ní není již zahrnuta žádná odměna podobně jako při procesu těžby, ale pouze poplatky. Současně je nutné upozornit, že před zvýšené zabezpečení je i u PoS je 51% útok teoreticky možný, byť útočník de facto nemá k jeho realizování motivaci.

Mechanismus proof-of-stake se také nehodí pro začínající kryptoměny, což však již není problém Etherea. Jde také o mechanismus méně využívaný a jeho nedostatky se tak ještě v plné míře nemusely projevit. Těžaři se tak musejí přeorientovat na jinou kryptoměnu, případně svůj hardware budou muset prodat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny