Ze světa IT

Evropská komise chce vyřadit ruské banky z přeshraniční sítě SWIFT

evropska unie eu logo
Foto: freebit.cz, Tag: Evropská unie

Evropská komise odsoudila obléhání Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem a zároveň se zavázala přijmout řadu opatření k izolaci Ruska od mezinárodního finančního systému.

Vyřazení řady ruských bank ze systému SWIFT

Evropská komise oznámila vyřazení řady ruských bank ze systému pro zasílání zpráv SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), jehož cílem je omezit schopnost Ruska provádět přeshraniční platby.

Evropská komise chce vyřadit ruské banky z přeshraniční sítě SWIFT
Evropská komise chce vyřadit ruské banky z přeshraniční sítě SWIFT

Ve společném prohlášení vydaném Evropskou komisí zdůraznili vedoucí představitelé Francie, Německa, Itálie, Spojeného království, Kanady a Spojených států svůj společný zájem na obraně Ukrajiny před válkou proti Rusku:

Budeme Rusko volat k odpovědnosti a společně zajistíme, aby tato válka byla pro Putina strategickým neúspěchem.“ Evropská komise odsoudila kroky ruského prezidenta Vladimira Putina, který obléhá celou Ukrajinu, a zároveň se zavázala přijmout řadu opatření k izolaci Ruska od mezinárodního finančního systému.

Předsedkyně Komise EU Ursula von der Leyenová oznámila pět aktivních opatření vůči ruským orgánům, počínaje vyřazením blíže neurčeného počtu ruských bank ze systému zasílání zpráv SWIFT.

EU paralyzuje aktiva ruské centrální banky

Kromě přerušení ruských vazeb se systémem SWIFT Komise EU „paralyzuje aktiva ruské centrální banky“, čímž vytvoří další finanční překážku pro likvidaci aktiv ruské centrální banky. Pokud jde o třetí opatření, Komise EU uvedla:

Zavazujeme se přijmout opatření k omezení prodeje občanství – tzv. zlatých pasů, které umožňují bohatým Rusům napojeným na ruskou vládu stát se občany našich zemí a získat přístup k našim finančním systémům.“

Komise EU brzy zahájí činnost transatlantické pracovní skupiny, která zajistí účinné provádění všech sankcí, jejichž cílem je především zmrazení zahraničního majetku ruských úředníků, elit a jejich rodinných příslušníků. Jako páté opatření plánuje Komise posílit koordinaci v boji proti dezinformacím a dalším formám hybridní války.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT