Internet >Novinky ze světa IT >

Graph Search: Vyhledáváme sociálně

Určitě jste si v průběhu působení Facebooku na světovém internetu všimli spousty změn, které gradovali až k vytvoření profilů Timeline, či změny velikosti písma v příspěvcích. Nicméně se na internetu objevili informace, že chce Facebook pod taktovkou Marka Zuckerberga spustit svůj vlastní vyhledávač.

TZ Graph Search Facebook

Miliarda uživatelů, čtvrt miliardy fotek, bilion spojení se projektu Graph Search skvěle hodí a nastává tak svět živého vyhledávání, tedy vyhledávání, které můžete změnit i vy. Facebook chce využít svých dat k tomu, aby přinesl svým uživatelům informace, které hledají, a co víc, díky filtrům /město, věk, záliby, oblíbené stránky/ může přinést do vyhledávání přesnější informace, než třeba Google, Bing či LinkedIn.

Posbírané informace od všech uživatelů tak může použít ve svůj prospěch a vyhledávání může být doslova “živé”. Nejrelevantnější informace tak posbírá doslova díky lajkům, sdílení či příspěvků, které mají přínos pro ostatní uživatele sociální sítě. Dle prohlášení na tiskové zprávě by se tato funkce měla dostat do všech zemí, vyhledávání tedy bude přístupné ve všech světových jazycích.

Díky krátké spolupráci s americkým Bingem, který spravuje Microsoft se tak můžeme těšit i na další informace právě odtamtud. Vyhledávání se tak díky této funkci může dostat výše, než jsme čekali a Facebook tak může čerpat s uživatelsky přesných dat, než třeba Google, který již před několika měsíci zavedl “lajkovací” tlačítko +1. Funkcí a principem velice podobné právě vyhledávání na Facebooku. Nicméně i reálné vyhledávání dle kritérií může mít své nedostatky, či problémy. Může se stát, že data někdo zneužije pro svůj prospěch?

Zdroj: Facebook.com

Martin Kohout
Martin je technologický nadšenec a elektrotechnik. Má zkušenosti v technologiích přes 20 let a jeho koníčkem jsou smartphony, které mění svět a lidské vnímání.

    Doporučeno pro vás >

    Komentuj článek

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Další novinky > Internet >