Internet

Facebook zveřejňuje něco za mě. Co mám dělat?

facebook logo nove freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Facebook

Asi každý, kdo někdy používal Facebook se setkal s tím, že je občas jménem přátel zveřejněn příspěvek v prapodivném jazyce či s explicitní tématikou, který by dotyčný zcela očividně nikdy nezveřejnil ze své vlastní vůle (Facebook je nyní přejmenován na Meta).

Obdobně lze natrefit i na fotografie většinou reklamního charakteru, na nichž jsou hromadně označeny desítky lidí. V obou případech se jedná o velice ožehavou záležitost, jež znepříjemní život jak dané osobě, tak i všem jejím ostatním facebookovým přátelům.

Tato situace se ale bohužel může relativně lehce stát i vám, stačí k tomu pouze spustit závadnou Facebook aplikaci, nainstalovat si do prohlížeče škodlivé rozšíření, či si do počítače stáhnout vir, který je schopen zveřejňovat příspěvky na Facebooku za vás. Pokud se vám tato nepěkná situace stane, netřeba ale panikařit, vždy zde totiž existují možnosti, jak se nechtěného postování příspěvků a fotek zbavit. Pojďme si je tedy podrobněji představit.

Odvolejte souhlas se zveřejňováním příspěvků

Nejčastějším způsobem, proč dochází ke zveřejňování příspěvků cizí osobou, je zneužití práv ze strany Facebook aplikace. Před použitím každé z nich jste totiž dotázání, zdali jí chcete udělit přístup ke zveřejňování příspěvků.

Většina aplikace tento souhlas používá k tomu, abyste díky tomu mohli sdílet třeba své úspěchy ve hrách. Najdou se však právě i takové aplikace, které s tímto souhlasem nenakládají tak, jak by si člověk přál a začnou za něj sdílet nežádoucí příspěvky a fotografie. Jak s tím bojovat?

Facebook zveřejňuje něco za mě (Foto:facebook.com)
Facebook zveřejňuje něco za mě (Foto: facebook.com)

Základem úspěchu je vypátrat, jaká facebooková aplikace problémy se zveřejňováním nežádoucích příspěvků způsobuje. To nejsnáze učiníte, pokud si otevřete Nastavení v horní liště a následně zvolíte možnost Aplikace a weby. Poté se vám na obrazovce zobrazí seznam všech aplikací, jež jste na daném účtu kdy použili. V dalším kroku si pak seznam projděte a snažte se přijít na to, která aplikace by mohla problémy způsobovat.

Dobrým vodítkem je i datum přidání aplikace, většina pochybných aplikací se totiž na Facebooku neohřeje dlouho, než je Facebook smaže pro porušení podmínek. Smysl má tedy vyhledávat prakticky pouze v aplikacích spuštěných v několika posledních měsících.

Jestliže najdete podezřelou aplikaci, pak ji můžete pomocí jednoho kliknutí buď odebrat, nebo změnit nastavení jejích práv. Doporučujeme raději smazat více nepotřebných aplikací, čímž celý proces značně urychlíte. Samozřejmě je též nesmírně důležitá i prevence – raději dvakrát předem zvažte, jaké aplikaci udělíte právo postovat za vás příspěvky.

Problém může způsobovat i rozšíření vašeho prohlížeče

Dále se je možné setkat i s tím, že zveřejňování příspěvků na Facebook je způsobeno nainstalováním škodlivého rozšíření do webového prohlížeče. Pokud vám tedy úprava práv či smazání Facebook aplikací nepomohou, můžete zapátrat v těchto vodách. Nainstalovaná rozšíření najdete ve většině případů rovněž přímo v Nastavení na horní liště prohlížeče.

V Google Chromu se můžete do rozšíření dostat i rychleji zkopírováním chrome://extensions/ do adresního řádku. Závěrem opět smažte všechna rozšíření, jež ve vás vyvolávají pochybnosti, případně se řiďte radami prohlížeče, který dokáže upozornit na podvodná rozšíření.

Pakliže ani toto nepomůže, zbývají dvě možné varianty. První z nich je, že zveřejňování způsobuje vir ve vašem počítači. Zkuste si tedy stáhnout antivir, jenž by vám mohl pomoci se zbavit těchto starostí. Úplně tou poslední možností je pak přeinstalace celého operačního systému.

Ještě, než se ale k něčemu takovému uchýlíte, zkuste si na Facebooku změnit heslo, je totiž možné, že to vaše současné někdo odhalil a postuje za vás příspěvky. I to je jedna z možností.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet