SoftwareZe světa IT

Google převléká své aplikace, sluší jim to?

yt keep

Uživatelé androidího operačního systému, novináři, prostě celá komunita kolem chytrých telefonů vyčítala Googlu nejednotnost designu jeho mobilních aplikací. Po té, co Google představil Material Design, se mělo vše obrátit k lepšímu. Jenže věci nešly tak rychle, jak bychom si přáli. Material Design nemá být pouze vizuální styl aplikací od Googlu, měl by být cítit napříč celým androidem, což si uvědomují i výrobci smartphonů, a tak k němu stále častěji přistupují.

V březnu se objevila zpráva, že vývojáři aplikace pro server Youtube přistoupili k A/B testování nového designu. U něj, stejně jako například u aplikace sociální sítě Google+, zcela chybí vysouvací boční panel  na levé straně. Vypadalo to, že testování nového designu probíhalo zcela náhodně. V podstatě by se dalo říct, že nikdo nevěděl, kde nový vzhled udeří příště. Nyní, o čtyři měsíce později, už máme jasno. Nový design a testování zřejmě měly úspěch a tak jim Google dal zelenou.

material

Material Design by měl vizuálně prostupovat skrz všechny aplikace od Googlu

To znamená, že aniž by uživatelé museli aplikaci Youtube aktualizovat, po jejím otevření už budu mít nový vzhled aktivovaný. Ten totiž v aplikaci je už nějakou dobu a nyní pouze dostal povolení vystoupit do popředí. Po prvním spuštění si uživatel projde kratičký tutorial, kde se seznámí s tím, jak nově aplikace vypadá. Oproti testovací verzi, z března tohoto roku (2015), se lehce liší, ale v principu jde o to samé. Nahoře jsou tři záložky, které rozdělují aplikaci na sekce Domovská stránka, Odběry a Účet.

Domovská stránka klasicky zobrazí videa, které Youtube nabízí na základě toho, co uživatel sledoval dřív. Panel Odběrů nabízí nejnovější videa všech odebíraných kanálů. Těsně pod panelem se základními záložkami jsou ikony těchto kanálů, takže se dají snadno procházet. Jako poslední je panel Účet. Ten umožňuje přístup k historii přehrávaných videí, k nahraným videům uživatele a jeho seznamům. Také je zde tlačítko sloužící k nahrání nového videa. Obrazovka s přehrávaným videem žádnou výraznou změnu nezaznamenala.

Tohle ale nejsou všechny změny ve vzhledu Google aplikací, které se udály v posledních dnech. Velice oblíbená aplikace Keep, sloužící k vytváření poznámek a seznamů přišla o FAB. Ne, nejedná se o známé vysací zámky, FAB je zkratka pro Floating Action Button. Je to to kolečko v pravém dolním rohu se znaménkem plus, které sloužilo k vytvoření nové poznámky. Místo FAB je na spodku aplikace přímo řádek k vytvoření nové poznámky, doplněný o tlačítka pro přidání seznamu, nahrání poznámky a připojení fotografie. Tohle vyvolává otázku, zda už se FAB Googlu omrzel a postupně zmizí ze všech jeho aplikací. Spekulovat můžeme, ale nezbývá nám než si počkat.

Aplikace ke stažení: Aplikace Youtube ke stažení, Google Keep ke stažení.

Co si myslíte o novém vzhledu aplikace Youtube? Neměl by se spíš Google zaměřit na to, aby Youtube uměl hrát i na pozadí? Bude vám v aplikaci Keep chybět tlačítko s pluskem? Napište nám to do komentářů a sdílejte článek.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Google se nikdy nezaměří na to, aby youtube uměl hrát i na pozadí. Důvod je zcela jednoduchý – youtube je součástí reklamní sítě Google. A Google samozřejmě chce, aby se lidé na videa (a s nimi i na reklamy) dívali a ne by jim to jelo na pozadí…

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software