InternetZe světa IT

Google: O internetovém vyhledávači

Co se skrývá pod slovem Google? Jedná se o internetový vyhledávač, který indexuje webové stránky a je momentálně nejpoužívanějším světovým vyhledávačem. Dalo by se říci, že náš nejnavštěvovanější český vyhledávací bratr je Seznam.cz, na poli vyhledávání je v České republice pořád králem. Vraťme se ale na úplný začátek samotného Googlu. Kdo a kdy ho vytvořil?

google screen

Historie

Samotný počátek Googlu se odehrává v roce 1998, kdy se Sergey Brin, v té době student Standfordské univerzity seznámil s Larry Pagem a společně založili vyhledávač Google. Minulý měsíc, přesněji řečeno 4. září to bylo přesně 12 let od založení Gůůglu. Za těch dvanáct let, co je Google v existenci si zakladatel Sergey Brin přišel na celkem slušný balík peněz.

Tento obnos představuje neuvěřitelných 16,6 miliard amerických dolarů, což je při dnešním kurzu dolaru 17,54 CZK přesně 291 miliard a 164 milionů korun českých. Jeho zakladatel Larry Page na tom také není špatně, na svém kontě má díky založení Google v přepočtu přes254 miliard. Zkrátka řečeno, tihle dva prostě ví jak vydělat. Zřejmě se jimi řídil i Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook.

Něco málo k statistikám

Abychom trošku odběhli od představ, co by jsme dělali s tolika penězi, koukneme se na pár statistik. Nicméně u milionů stále zůstaneme. Google totiž za jeden den zpracuje přes 200 milionů dotazů. V roce 2005 zveřejnil statistiku svého vyhledávání, výsledky byly šokující. Před 5 lety měl Google v databázi přes osm miliard stránek a přes 1 miliardu obrázků. V roce 2004„spravoval“ Google po celém světě 63 272 počítačů. Vyhledávač se rozšířil o spousty dalších funkcí – aplikací, Google Chrome, Google Desktop, Google News a tak dále.

Pojďme se ale vrátit k zakladatelům Googlu a nakouknout trošku do jejich života. Sergey Brin, jeden ze zakladatelů se narodil 23. srpna v roce 1973 v Moskvě. Roku 1979 celá jeho rodina emigrovala do Spojených státu amerických. V současnosti pracuje jako prezident pro technologie společnosti Google. O jeho zisku jsme se již zmínili na začátku článku. Druhý zakladatel je Larry Page, narozen v březnu stejného roku jako Brin a je momentálně zaměstnán jako prezident produktů.

Tímto bych dnes ukončil mé povídání. Myslím si, že jsem Vás po dnešní prezentaci o tomto gigantickém vyhledávači trošku obohatil informacemi, a že spousty informací, které jsem zde dnes uvedl, jste dodnes určitě nevěděli. Je samozřejmě ještě spousta toho, čeho by se dalo o Googlu napsat, ale to by zabralo opravdu moc času. Doufám, že jste si vzali co nejvíce informací z dnešního článku a jakmile se Vás někdo zeptá „co je to vlastně ten Google…“ tak mu budete schopni správně odpovědět.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet