Internet

Google Obrázky. Vyhledávej obrázky jako profík

Foto: Google
Hlavní TAG » Google

Pokud aktivně využíváte internet, není snad ani myslitelné, že byste nikdy v životě nepoužili službu Google Images, v české mutaci Google Obrázky.

Tato vyhledávací služba, pomocí níž je uživatelům umožněno vyhledávat na internetu obrázky se již stala neodmyslitelnou součástí našeho bytí ve virtuálním prostoru, a to aniž bychom si to možná plně uvědomovali, neboť je plně integrována do vyhledávače Google, a mnoho uživatelů ji tak vůbec nevnímá jakožto samostatnou službu.

Ale zkuste si představit, jak obtížné by bylo najít konkrétní požadovaný obrázek či fotografii, kdyby tato služba neexistovala? Velmi.

Google Obrázky. Vyhledávej obrázky jako profík
Google Obrázky. Vyhledávej obrázky jako profík

Pro veřejnost byly Google Obrázky oficiálně spuštěny 12. července 2001. Jelikož jsou součástí hlavního vyhledávače, tak z logiky věci je tato služba dostupná ve všech jazykových verzích, v nichž existuje samotný vyhledávač, aktuálně se jedná o více než 100 různých jazyků.

Jak funguje vyhledávání na Google Images? 

Typickým vstupem vyhledávání na Google Obrázky jsou strukturované heslovité dotazy, nejčastěji v písemné podobě, nicméně roste i popularita hlasového vyhledávání, ale o tom až později. Tato klíčová slova jsou důležitá nejen pro ty, kteří vyhledávají, ale i pro autory stránek, jež by je měli koncipovat tak, aby vyhledávači nabízeli relevantní informace.

Konkrétně jsou klíčová slova při hledání obrázků založena na názvu souboru, slovech, která na daný obrázek odkazují a textu, jenž je na dané stránce u obrázku.

Pokud dojde ke shodě mezi hledaným výrazem a obrázky na internetu, jsou na stránce s výsledky vyhledávání zobrazeny miniatury obrázků, které uživateli vyobrazí, co se na nich nachází. Po jejich rozkliknutí si pak lze obrázky důkladněji prohlédnout a zároveň zjistit z jaké stránky pochází. Vámi vybraný obrázek si zde rovnou můžete i stáhnout, nicméně je nutno si dávat pozor na licence, ne každý se dá volně totiž použít – zcela volně použitelné jsou ty pod licencí CC0.

Co všechno Google Obrázky umí? 

Jak již bylo zmiňováno, Google Obrázky jsou plně pod záštitou hlavního vyhledávače, nicméně mají i vlastní webovou stránku (https://images.google.com/). Pojďme se podívat, co všechno nabízejí.

1.) Vyhledávání pomocí obrázku 

Máte ve vašem počítači obrázek, u něhož si nepamatujete zdroj, ale nyní ho potřebujete zjistit? Nebo byste chtěli kupříkladu najít podobnou fotku té, kterou jste vyfotili během vaší dovolené? V takovém případě vám stačí pouze do vyhledávacího pole přetáhnout daný obrázek (případně můžete kliknout na tlačítko Fotoaparátu) a Google Images vám najde buď zdroj původního souboru, či vám nabídne podobné obrázky.

2.) Hlasové vyhledávání 

Díky Google Obrázky se již více nemusíte obtěžovat psaním a hledaný portrét můžete najít klidně i pomocí hlasového příkazu. Jedná se jednoznačně o rychlejší a méně pracnou alternativu. O popularitě hlasového vyhledávání svědčí i fakt, že přibližně 20 % vyhledávání na Googlu probíhá prostřednictvím hlasu.

Jak vyhledávat obrázky pomocí hlasu? Stačí, když v pravé části vyhledávacího pole kliknete na tlačítko mikrofonu a následně povolíte přístup k mikrofonu, pokud jste tak již neučinili v minulosti.

3.) Užitečné filtry

Google Obrázky nabízejí celou řadu praktických filtrů. Obrázky si můžete nechat vytřídit podle velikosti, práv k užití, barvy, formátu či času, kdy byly nahrány – stačí kliknout na tlačítko Nástroje, které se zaktivní po zadání vyhledávacího dotazu.

Po zvolení Nastavení → Rozšířené vyhledávání lze dokonce specifikovat třeba i to, jaký má mít obrázek poměr stran nebo to, z jaké geografické oblasti má pocházet.

4.) Spolupráce s Google Lens

Pokud používáte Google Obrázky na svém mobilním telefonu, můžete využít i Google Lens, tedy aplikaci, jež dokáže rozpoznávat a analyzovat objekty na vyfotografovaném snímku. Tato možnost je přístupná výhradně přes oficiální Google aplikaci (ke stažení – Android, iOS).

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet